Solidarność w Valeo wywalczyła podwyżki dla pracowników

Wynagrodzenia zasadnicze pracowników produkcyjnych wzrosły od 1 listopada o 500 zł brutto – to najważniejszy zapis porozumienia podpisanego 18 listopada w znajdujących się w Polsce zakładach wchodzących w skład koncernu Valeo. Zakończone sukcesem negocjacje zostały rozpoczęte z inicjatywy „Solidarności” działającej w Valeo Lighting Systems w Chrzanowie.
 Solidarność w Valeo wywalczyła podwyżki dla pracowników
/ pixabay.com

Od listopada podwyżkami wynoszącymi 500 zł brutto objęci zostali pracownicy produkcyjni, czyli zdecydowana większość osób zatrudnionych w zakładach Valeo. Zgodnie z zapisami porozumienia w lipcu przyszłego roku stawki zasadnicze tej grupy pracowników wzrosną o kolejne 150 zł brutto.

Dzięki staraniom związkowców pracownicy biurowi również będą zarabiać więcej, ale podwyżki zostaną im przyznane na nieco innych zasadach. – Osoby zatrudnione w biurach dostaną podwyżki od 1 stycznia przyszłego roku na podstawie ocen rocznych. Pracownik, który uzyska ocenę zgodną z oczekiwaniami, będzie zarabiał co najmniej o 500 zł brutto więcej. W praktyce z uzyskaniem takiej oceny, a co za tym idzie podwyżki, nie powinno być problemów – mówi Sebastian Pająk, przewodniczący „Solidarności” w Valeo Lighting Systems w Chrzanowie. Zaznacza, że wraz z wynagrodzeniem za listopad i w grudzień na konta pracowników biurowych wpłyną nagrody wynoszące po 500 zł brutto każda.

Związkowcom udało się doprowadzić do podpisania porozumienia, mimo że żadne rozmowy płacowe w koncernie w 2022 roku nie były już planowane. – Ze względu na inflację i rosnące koszty utrzymania wystąpiliśmy do pracodawcy o rozpoczęcie negocjacji. Równocześnie zwróciliśmy się do organizacji związkowych działających w pozostałych zakładach Valeo i zachęciliśmy je do podobnego działania. W efekcie naszych starań doszło do wspólnych rozmów, które udało się zakończyć sukcesem – mówi Sebastian Pająk.

Grupa Valeo produkuje podzespoły dla branży motoryzacyjnej m.in. lampy samochodowe, chłodnice i wycieraczki. Porozumienia płacowe będą obowiązywały w zakładach produkcyjnych w Chrzanowie, Skawinie i Czechowicach-Dziedzicach. W sumie jest w nich zatrudnionych ok. 7,5 tys. osób.

aga
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Janusz Waluś oficjalnie opuścił więzienie w RPA Wiadomości
Janusz Waluś oficjalnie opuścił więzienie w RPA

Janusz Waluś - polski imigrant, który spędził 28 lat w południowoafrykańskim więzieniu za zabicie blisko 30 lat temu komunistycznego działacza ruchu zwalczającego apartheid Chrisa Haniego - został w środę warunkowo zwolniony z więzienia – poinformowano w oświadczeniu ministerstwa sprawiedliwości RPA.

Szef NATO o wojnie na Ukrainie: Rosja stara się teraz doprowadzić do „zamrożenia ” wojny Wiadomości
Szef NATO o wojnie na Ukrainie: Rosja stara się teraz doprowadzić do „zamrożenia ” wojny

Szef NATO Jens Stoltenberg poinformował, że Ukrainę wiosną może czekać ofensywa że strony Rosji. Stwierdził także, że aktualnie brak warunków do podjęcia rozmów pokojowych.

Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy Wiadomości
Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy

– O tym decyduje Narodowy Bank Polski, a nie rząd – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do objęcia przez b. szef TVP Jacek Kurskiego stanowiska w Banku Światowym. Przyznał, że były rozmowy o funkcji w rządzie dla byłego prezesa TVP, ale Kurski propozycji nie przyjął.

Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO] Wiadomości
Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO]

Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, zabrał głos u boku niezależnych sędziów: Waldemara Żurka i Beaty Morawiec. – Mają zmasakrowany mózg – atakował podczas spotkania wyborców PiS.

Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg Wiadomości
Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg

Ile trzeba zapłacić za polskiego poloneza? Nie brak osób, dla których taki zakup byłby powrotem do wspomnień z przeszłości, lecz za ciekawy egzemplarz trzeba aktualnie wyłożyć niemałe pieniądze.

Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO] Wiadomości
Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO]

Król Karol III spotkał się z mieszkańcami Luton. Jak informują brytyjskie media, w kierunku monarchy po raz kolejny poleciały jajka. W sprawie tej zatrzymano 20-letniego studenta, który został aresztowany pod zarzutem napaści.

Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu Wiadomości
Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu

– W Niemczech w wyniku szeroko zakrojonego nalotu w środę rano śledczy aresztowali 25 osób z ekstremistycznej grupy tzw. Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger) – informuje dpa. W akcji brało udział blisko 3 tys. funkcjonariuszy na terenie jedenastu krajów związkowych – potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Federalnej z Karlsruhe.

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego Wiadomości
„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas. Nie żyje Jan Nowicki, niezapomniany Anglik, kapitan Wyganowski, Wielki Szu, wybitny aktor, reżyser, pedagog i poeta. Duży smutek, duża strata polskiej kultury” – napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary Wiadomości
Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary

Na drodze w Donbasie doszło do niebezpiecznego wypadku. Rosyjska ciężarówka wioząca żołnierzy zderzyła się z busem na drodze Szachtarsk-Torez.

„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24 Wiadomości
„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24

Do poważnego spięcia na antenie TVN doszło między Moniką Olejnik i wiceministerem Michałem Wójcikiem. Powodem była ocena pracy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe