[Felieton „TS”] Tomasz P. Terlikowski: Głęboki problem rosyjskiego prawosławia

 „Rosyjskie prawosławie pięknie wygląda tylko z daleka” ‒ powiedział mi kiedyś znajomy ksiądz, znawca prawosławia i Rosji. Im jest bliżej, tym robi się gorzej.
 [Felieton „TS”] Tomasz P. Terlikowski: Głęboki problem rosyjskiego prawosławia
/ Zrzut z ekranu salve.net

Wojna w Ukrainie pozwala tę myśl (a jako człowiek, który przez lata zajmował się tłumaczeniem teologii rosyjskiej i studiował rosyjską filozofię, muszę się z nią zgodzić) uczynić jeszcze bardziej zrozumiałą. Od jakiegoś czasu doskonale widać, że za piękną mistyką i piękną teologią, a także głębokim humanizmem (pomieszanym z imperialną ideologią) Dostojewskiego kryje się ponura twarz Cyryla i jego kompanów, którzy w miejsce Ewangelii głoszą dość ordynarny rosyjski faszyzm.

I niestety nie jest tak, że to właśnie patriarcha jest głównym problemem Cerkwi w Rosji. Tak samo jak on myślą inni, a ich słowa brzmią niekiedy jeszcze bardziej kuriozalnie. I tak metropolita pskowski i porchowski Tichon zapewnia, że dowodem odrodzenia rosyjskiego prawosławia nie są nowe świątynie, ale to, z jakimi uczuciami wracają do domów uczestnicy specjalnej operacji wojskowej. „Często nas, Rosyjską Cerkiew Prawosławną, krytykują: a gdzie są te dowody duchowego odrodzenia? Świątynie? To tylko budynki” ‒ mówił metropolita i dodawał, że prawdziwymi owocami owego odrodzenia są „te dzieciaki, które wracają ze specjalnej operacji wojskowej”. „Bez nienawiści, ale z żalem, ze smutkiem, opowiadali o żołnierskiej pracy, którą musieli dźwigać. Nigdy nie widziałem nienawiści – tutaj świadczę o tym moim kapłańskim sumieniem. To mnie po prostu inspiruje!” – powiedział metropolita Tichon na antenie programu „Kościół i Świat” na kanale telewizyjnym Rossija-24. Jego zdaniem ludzie ci staną się „przyszłą elitą, wyjdą stamtąd jako nowi ludzie, którzy zrobią wiele dla Rosji, bez względu na to, jak trudna może być dla nich przyszłość”.


Niestety prowadząca z nim rozmowę rosyjska dziennikarka nie dopytała, czy tą nową elitą mają być osobnicy gwałcący Ukrainki w Buczy i Irpieniu? Czy będą nią zbrodniarze mordujący Ukraińców i zrzucający ich do nieoznaczonych grobów? Czy będą nimi ci, którzy wynosili pralki i lodówki z ukraińskich domów? Czy oni także są dowodem odrodzenia duchowego w Rosji? Czy to oni będą budować tę nową, lepszą Rosję i w nich nie ma nienawiści? Metropolita Tichon podkreślał także, że zwycięstwo Rosji w Ukrainie oznaczałoby „zniszczenie ziaren nazizmu, ziaren nienawiści, które wciąż obiektywnie widzimy, czasem drzew, czasem tylko koszmarnych zarośli”. „To będzie zwycięstwo. Zło zostanie zniszczone, nie ludzie. Zło w duszach zostanie zniszczone. I to jest wspólna sprawa zarówno Rosji, jak i Ukrainy” – mówił metropolita Tichon. A ja dopowiem: zniszczenie zła nastąpi, gdy Rosja zostanie pokonana, i gdy jej elity (także te kościelne) zostaną wyleczone z herezji pseudoteologii „ruskiego świata”.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew Wiadomości
"Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew"

Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji - przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta "Patriotów" dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce, jest nadal aktualna - pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego "Pioruna". Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe "Piorun" wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez Spółkę MESKO S.A. ze Skarżyska – Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy Wiadomości
Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy

Kwestia tragedii, do której doszło w Przewodowie i wsparcie amerykańskich ekspertów w śledztwie - były, jak przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wśród tematów jego rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.Rozmowa dotyczyła także współpracy militarnej - dodał minister.

Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu Wiadomości
Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu

Pracownia Social Changes zapytała Polaków : "Czy według Pani/Pana politycy opozycji w Polsce powinni ograniczyć ataki na rząd w związku z toczącą się na Ukrainie wojną i związanym z tym zagrożeniem dla naszego kraju?". Znamy wyniki.

Dreszcz gniewu na karku. Mocne słowa prezydenta nt. Rosji Wiadomości
"Dreszcz gniewu na karku". Mocne słowa prezydenta nt. Rosji

Jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą - mówił prezydent Andrzej Duda podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Podkreślił, że Rosja, która w 1830 roku była zaborcą, dzisiaj próbuje podporządkować sobie wolną, suwerenną i niepodległą Ukrainę.

Żaryn nie ma wątpliwości. Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta Wiadomości
Żaryn nie ma wątpliwości. "Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta"

Rosyjska i białoruska propaganda prowadzą działania wymierzone w wizerunek Polski oraz bezpośrednio w wizerunek prezydenta - napisał w alercie dotyczącym dezinformacji pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem Wiadomości
[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem

– Właściwie to każde miejsce na Wawelu nasycone jest świętością. Gdzie byśmy nie przystanęli, to skłania nas to do refleksji, a przede wszystkim do modlitwy i zadumy – mówi Adam Bujak, fotograf i członek Kapituły Orderu Orła Białego, o nowym albumie „Wawel. Skarbiec wiary i polskości”. 

Jerzy S. usłyszał zarzuty. Tak miał się tłumaczyć podczas przesłuchania Wiadomości
Jerzy S. usłyszał zarzuty. Tak miał się tłumaczyć podczas przesłuchania

Aktor Jerzy S. pojawił się we wtorek w Prokuraturze Rejonowej Kraków-Krowodrza. Ma to związek ze zdarzeniem, do którego doszło 17 października w Krakowie. S. został przesłuchany i miał usłyszeć zarzuty z art. 178a – prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe