Decyzję rządu popierają nawet zwolennicy opozycji

Jak wynika z sondażu United Surveys dla WP, większość Polaków pozytywnie ocenia działania polskiego rządu w pierwszych godzinach po eksplozji rakiety w Przewodowie. Nawet 60 proc. respondentów dobrze wypowiada się o reakcji rządzących. Również wyborcy opozycji są zdania, że rząd postępował prawidłowo.
Premier Mateusz Morawiecki  Decyzję rządu popierają nawet zwolennicy opozycji
Premier Mateusz Morawiecki / PAP/Leszek Szymański

Przypomnijmy, że eksplozja we wsi Przewodowo w woj. lubelskim miała miejsce we wtorek, 15 listopada. W tym dniu Rosja przeprowadziła ogromny atak rakietowy na terenie Ukrainy. W wyniku wybuchu śmierć poniosło dwóch Polaków.

Prezydent Andrzej Duda i premier Morawiecki poinformowali, że najprawdopodobniej był to nieszczęśliwy wypadek, podczas gdy siły ukraińskie próbowały przechwycić jeden z rosyjskich pocisków. Początkowo jednak media sugerowały, że rakietę wystrzelili Rosjanie.

– Wiele wskazuje na to, że była to rakieta obrony powietrznej, która niestety spadła na terytorium Polski – mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim. 

Polacy ocenili reakcję rządu

Z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla WP wynika, że Polacy są zadowoleni z postępowania rządu w pierwszych godzinach od incydentu. Nawet 60 proc. ankietowanych oceniło je pozytywnie.

Reakcję rządu „zdecydowanie dobrze” oceniło 13 proc. badanych, „raczej dobrze” 46,4 proc.

Przeciwnego zdania jest 29 proc. ankietowanych. „Raczej źle” postępowanie rządu oceniło 17,5 proc. Polaków, natomiast „zdecydowanie źle” 11,2 proc.

Wyborcy opozycji chwalą działania rządu

Nie dziwi, że wśród wyborców PiS przeważają dobre oceny postawy rządzących. Takiego zdania jest aż 83 proc. respondentów, a przeciwnego 10 proc. 

Nawet zwolennicy opozycji nie krytykowali tak jak dotychczas działań polityków PiS. 49 proc. z nich dobrze ocenia postawę rządu, w tym 3 proc. „zdecydowanie dobrze”, a 46 proc. „raczej dobrze”.

42 proc. respondentów, którzy sprzyjają opozycji, stwierdziło, że reakcja rządu nie była właściwa. 23 proc. jest zdania, że była „raczej zła”, natomiast 19 proc. „zdecydowanie zła”. 9 proc. badanych nie odpowiedziało na to pytanie.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Piotr Najsztub chce mieć nowy podcast. Tym razem nie o polityce Wiadomości
Piotr Najsztub chce mieć nowy podcast. Tym razem nie o polityce

Piotr Najsztub, który we wrześniu zakończył współpracę z Tok FM, poinformował, że planuje stworzenie nowego podcastu. Tym razem nie będzie to seria poświęcona polityce.

Od teraz w połowie jestem Polakiem!. Słynny kibic zabrał głos po spotkaniu z Robertem Lewandowskim Wiadomości
"Od teraz w połowie jestem Polakiem!". Słynny kibic zabrał głos po spotkaniu z Robertem Lewandowskim

Moje marzenie się spełniło. Przed mundialem spełnieniem moich snów byłby uścisk dłoni „Lewego”. A my spotkaliśmy się jak przyjaciele. Stałem się częścią jego rodziny. Od teraz w połowie jestem Polakiem! Samadowski! – powiedział Interii Abdul Samad Khan. Mężczyzna zasłynął w ostatnich dniach w internecie, gdy pojawiło się nagranie jak świętował zdobytego gola przez Roberta Lewandowskiego.

Zostanie wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu. Groźby wobec Polski w programie Putina [WIDEO] Wiadomości
"Zostanie wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu". Groźby wobec Polski w programie Putina [WIDEO]

"Ekspert" goszczący w jednym z najważniejszych programów propagandowych Rosji, u Władimira Sołowiowa, przekonywał, że Polska, tak jak inne kraje Europy Środkowej zostanie "wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu".

To nie żart. Tyle trzeba zapłacić za tort makowy u Gessler Wiadomości
To nie żart. Tyle trzeba zapłacić za tort makowy u Gessler

Przysmaki Magdy Gessler zwykle słynęły z tego, że są drogie. Jednak ostatnie ceny w jej warszawskiej cukierni skoczyły na rekordowo wysoki poziom. Zjawisko to tłumaczy częściowo wysoka inflacja, jednak czy 450 zł za ciasto z makiem to nie przesada?

[wideo] „Emigracja solidarnościowa” – trzeci odcinek cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę” Wiadomości
[wideo] „Emigracja solidarnościowa” – trzeci odcinek cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę”

Po 13 grudnia 1981 roku z Polski wyjechało na stałe za granicę prawie 1 mln obywateli. Około 60% emigrantów znalazło się w Niemczech Zachodnich, duże grupy udały się do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Austrii, Szwecji, Francji. Większość emigrowała z przyczyn ekonomicznych: sytuacja gospodarcza, a zarazem warunki bytowe w Polsce lat 80. były katastrofalne. Wśród migrujących byli azylanci stanu wojennego, uchodźcy solidarnościowi, migranci zawodowi o bardzo różnych stopniach wykształcenia i kwalifikacji. Kto z działaczy opozycji demokratycznej zdecydował się na opuszczenie kraju? Jakie ważne ośrodki polityczne utworzono poza krajem?

Sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III podjęła decyzję Wiadomości
Sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III podjęła decyzję

Kolejna sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III nie będzie miała tradycyjnych dam dworu – informuje Sky News.

Jaśkowiak chciał być postępowy. Doniosła na niego Lewica Wiadomości
Jaśkowiak chciał być postępowy. Doniosła na niego Lewica

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zalecał mieszkańcom miasta, by oszczędzali, utrzymując w mieszkaniach 16 stopni Celsjusza. Podkreślał, że jest to dobra temperatura dla naszej planety i organizmu.

Franciszek: Państwo rosyjskie dokonuje inwazji na Ukrainę. Dobrze wiadomo, kogo potępiam Wiadomości
Franciszek: Państwo rosyjskie dokonuje inwazji na Ukrainę. Dobrze wiadomo, kogo potępiam

"Oczywiście to państwo rosyjskie dokonuje inwazji" na Ukrainę - powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. W opublikowanej w poniedziałek rozmowie wyjaśnił, że nie wymienia z nazwiska prezydenta Rosji Władimira Putina, bo nie jest to konieczne. "Dobrze wiadomo, kogo potępiam" - stwierdził.

Sondaż. Duda i Morawiecki liderami rankingu zaufania. Tymczasem Tusk… Wiadomości
Sondaż. Duda i Morawiecki liderami rankingu zaufania. Tymczasem Tusk…

Jak wynika z nowego sondażu CBOS, liderem rankingu zaufania do polityków w listopadzie jest prezydent Andrzej Duda. Drugie miejsce przypadło premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Okazuje się, że najwięcej ankietowanych nie ma zaufania do Donalda Tuska.

Będzie komisja ws. wpływów rosyjskich na politykę energetyczną w czasie rządów PO-PSL Wiadomości
Będzie komisja ws. wpływów rosyjskich na politykę energetyczną w czasie rządów PO-PSL

– Chcemy przedstawić projekt ustawy dotyczącej powołania komisji, która zbadałaby politykę energetyczną prowadzoną przez rząd polski w latach 2007–2015 – poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe