CBA: korupcja w sektorze przemysłu obronnego. Apel do przedsiębiorców

Funkcjonariusze z Delegatury CBA w Gdańsku zatrzymali pracownika logistyki spółki wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej – PIT RADWAR oraz biznesmena. "Wiemy, że takich przypadków korupcji jest więcej. Apelujemy do przedsiębiorców, którzy dali się uwikłać w ten proceder, o zgłaszanie się do CBA i skorzystanie z klauzuli niekaralności określonej w kodeksie" - czytamy w komunikacie CBA.
 CBA: korupcja w sektorze przemysłu obronnego. Apel do przedsiębiorców
/ cba.gov.pl
Agenci CBA zatrzymali w Warszawie pracownika spółki zbrojeniowej, a we Wrocławiu, przy współpracy z żołnierzami Żandarmerii Wojskowej, biznesmena działającego w branży elektroniki. Sprawa dotyczy łapówek przy zakupach dla PIT Radwar.  

Decyzją Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe pracownik PIT-Radwar został tymczasowo aresztowany.

Wobec przedsiębiorcy Prokuratura Regionalna w Gdańsku zastosowała wolnościowe środki zapobiegawcze – kaucję 70 tys. zł, dozór policji i zakaz opuszczania kraju.    

Już wcześniej funkcjonariusze z Delegatury CBA w Gdańsku przy współpracy z Żandarmerią Wojskową ustalili, że w jednej ze spółek wchodzących w skład  Polskiej Grupy Zbrojeniowej – PIT RADWAR SA może dochodzić do procederu korupcyjnego. To jedna z większych spółek działających w sektorze przemysłu obronnego m.in. dostawca urządzeń z zakresu elektroniki profesjonalnej dla Sił Zbrojnych RP. Konkretne podejrzenia dotyczyły procesu zakupów maszyn, urządzeń i części do nich realizowanych przez zatrudnionych w logistyce PIT-RADWAR SA.  CBA rozpoczęło operację specjalną.  W jej wyniku agenci CBA zatrzymali w Warszawie dwóch pracowników logistyki spółki zbrojeniowej  w chwilę po  przyjęciu gotówki stanowiącej nielegalną prowizję za zakupy części. Zatrzymani w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku usłyszeli zarzuty korupcji gospodarczej i zostali decyzją sądu tymczasowo aresztowani. Dwa tygodnie później funkcjonariusze CBA zatrzymali przedsiębiorcę, zawyżał wartość towarów dostarczanych do PIT-RADWAR o kilkuprocentową prowizję,  którą po wpłacie pieniędzy za faktury przekazywał w ramach korzyści majątkowej pracownikowi spółki.

CBA ustaliło, że takich przypadków mogło być wiele, a proceder mógł trwać od miesięcy.

Centralne Biuro Antykorupcyjne informuje przedsiębiorców, którzy na skutek składanych im propozycji korupcyjnych dali się uwikłać w ten proceder i którzy wręczyli korzyść majątkową – istnieje możliwości skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności wynikająca z art. 296a § 5 kodeksu karnego. 

Zgodnie z kodeksem karnym warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej jest dobrowolne zawiadomienie organów ściągania – w tym przypadku  Delegaturę CBA w Gdańsku lub prokuraturę -  przez osobę, która udzieliła lub obiecała udzielić korzyść majątkową, oraz ujawnienie przez nią wszystkich okoliczności przestępstwa, przy czym musi to nastąpić wcześniej, niż organy ścigania w inny sposób dowiedzą się o tym przestępstwie. 

źródło: cba.gov.pl

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe