Ordo Iuris: Dyrektor Teatru Dramatycznego odwołana. Wojewoda uwzględnił argumentację Instytutu

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł unieważnił powołanie Moniki Strzępki na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego w Warszawie.
fot ilustracyjne / teatr Ordo Iuris: Dyrektor Teatru Dramatycznego odwołana. Wojewoda uwzględnił argumentację Instytutu
fot ilustracyjne / teatr / pixabay.com

W sierpniu, podczas inauguracji kadencji nowej dyrektor, w teatrze umieszczono rzeźbę przedstawiającą żeński organ płciowy, stylizowany na figurę Matki Bożej. W reakcji na ten fakt, Instytut Ordo Iuris skierował do wojewody wniosek o stwierdzenie nieważności wyboru Moniki Strzępki i przedstawił opinię prawną w tej sprawie. Instytut wskazywał, że koncepcja programowa nowej dyrektor odbiegała od oczekiwań wyrażonych przez organizatora konkursu na to stanowisko, które zakładały podtrzymanie tradycji teatru i dostosowanie repertuaru do dotychczasowej publiczności. Monika Strzępka podkreślała natomiast, że zamierza promować repertuar kontrowersyjny, skierowany do innego rodzaju audytorium. Instytut skierował też wnioski do instytucji publicznych o udzielenie informacji w tej sprawie oraz przygotował petycję z apelem o zaprzestanie finansowania Teatru Dramatycznego.

Procesyjne wprowadzenie rzeźby do Teatru odbyło się 31 sierpnia w ramach tzw. „Sabatu Dobrego Początku” zorganizowanego i sfinansowanego przez Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie we współpracy z grupą „Kolektyw Dramatycznego”. Środki na to wydarzenie pozyskane były z dotacji celowej od Miasta stołecznego Warszawy w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Studio-Plac Defilad 2022”. Pod wpływem pism Instytutu, dyrektor Teatru Studio w Warszawie odciął się od dalszych związków z rzeźbą, twierdząc, że nie współfinansował zakupy tej rzeźby i nie zamierza jej zainstalować w prowadzonym przez siebie Teatrze Studio w Warszawie. Także w oficjalnym stanowisku Teatru Dramatycznego w Warszawie wskazano, że ustawienie rzeźby jest indywidualną decyzją Moniki Strzępki, a teatr nie dokonywał zakupu tej rzeźby. Z kolei Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w odpowiedzi na wniosek Ordo Iuris o uzyskanie dostępu do informacji publicznej, potwierdziło, że nie finansuje Teatru Dramatycznego. Natomiast na stronie stopwulgaryzacjikultury.pl opublikowana została przygotowana przez fundację petycja z apelem o wstrzymanie finansowania placówki.

Instytut skierował do Wojewody Mazowieckiego wniosek o stwierdzenie nieważności zarządzenia prezydenta Warszawy ustanawiającego Monikę Strzępkę dyrektorem Teatru Dramatycznego. Z analizy dokumentu stanowiącego autorską koncepcję programową placówki, wynika, że wizja teatru przedstawiona przez nową dyrektor odbiega od oczekiwań organizatora konkursu. Kandydatka zapowiedziała promowanie repertuaru kontrowersyjnego, skierowanego do tzw. publiczności progresywnej, co nie wpisuje się w tradycje teatru, na której pielęgnowaniu zależało miastu. Organizator precyzyjnie wskazał, że działalność Teatru Dramatycznego powinna być kierowana do dotychczasowej stałej publiczności, z dbałością o jej komfort i oczekiwania, a Teatr powinien realizować ideę wspólnotowej niewykluczającej przestrzeni.

Nowa dyrektor w koncepcji programowej oświadczyła natomiast, że teatr ma być „miejscem dla mniejszości, dla tożsamości nienormatywnych, dla queeru”. Monika podkreśliła również, iż jej program Teatru Dramatycznego „wykorzysta i wzmocni energię społecznej zmiany, którą tworzą protesty kobiet, ruchy klimatyczne”. Zapowiedziała też, że „w obliczu kolejnych comingoutów rodziców dzieci trans, a także niezrozumienia nieheteronormatywności i niebinarności", w drugim sezonie artystycznym wystawiony zostanie spektakl dla nastolatków powyżej 12. roku życia pt. „„Starcie światów”, wyreżyserowany „przez osobę wybraną w drodze konkursu”.

Ponadto, w programie Moniki Strzępki znalazły się deklaracje uczynienia z Teatru Dramatycznego „feministycznej instytucji kultury”. Dobór współpracowników i zaproponowany repertuar jednoznacznie wskazywał, że program nowej dyrektor promuje jedną ideologię liberalno-lewicową.

W związku z tym, prawnicy Ordo Iuris zawnioskowali do Wojewody Mazowieckiego o wszczęcie procedury nadzorczej w celu ustalenia legalności wydanego przez prezydenta Warszawy. Istnieje bowiem uzasadnione podejrzenie, że rozstrzygnięcie komisji konkursowej odbyło się ze szkodą przede wszystkim dla realizacji instytucji kultury, dla której został powołany Teatr Dramatyczny w Warszawie, ale również ze szkodą dla pozostałych kandydatów, którzy nie wykluczone, że spełnili warunki konkursowe. Wojewoda Mazowiecki przychylił się do argumentacji Ordo Iuris i uchylił zarządzenie, na podstawie którego Monika Strzępka została powołana na dyrektora teatru. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niemiecki dziennik: Bundeswehra jest goła Wiadomości
Niemiecki dziennik: Bundeswehra jest goła

W poniedziałkowym wydaniu niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" wskazuje na dramatyczny stan Budeswehry.

Ziobro: Warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Tusk nabijając kabzę Putinowi Wiadomości
Ziobro: "Warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Tusk nabijając kabzę Putinowi"

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Jeszcze coś ukradną, jeszcze będą kąsać... . Tusk wieszczy rozkład PiS-u Wiadomości
"Jeszcze coś ukradną, jeszcze będą kąsać... ". Tusk wieszczy "rozkład" PiS-u

Były premier Donald Tusk, jak to ma w zwyczaju, często komentuje polityczną rzeczywistość w mediach społecznościowych. Tym razem wspomina o "rozkładzie" Prawa i Sprawiedliwości. "Jeszcze coś ukradną, jeszcze będą kąsać..." - zaczyna swój wpis.

Jarosław Kaczyński spotkał się z liderem hiszpańskiej partii Vox Wiadomości
Jarosław Kaczyński spotkał się z liderem hiszpańskiej partii Vox

Współpraca na forum PE, a także kwestia nielegalnej migracji, ochrony granic i agresja Rosji na Ukrainę były głównymi tematami poniedziałkowego spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderem hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascalem – przekazał sekretarz ds. międzynarodowych PiS Radosław Fogiel.

Od teraz w połowie jestem Polakiem!. Słynny kibic zabrał głos po spotkaniu z Robertem Lewandowskim Wiadomości
"Od teraz w połowie jestem Polakiem!". Słynny kibic zabrał głos po spotkaniu z Robertem Lewandowskim

Moje marzenie się spełniło. Przed mundialem spełnieniem moich snów byłby uścisk dłoni „Lewego”. A my spotkaliśmy się jak przyjaciele. Stałem się częścią jego rodziny. Od teraz w połowie jestem Polakiem! Samadowski! – powiedział Interii Abdul Samad Khan. Mężczyzna zasłynął w ostatnich dniach w internecie, gdy pojawiło się nagranie jak świętował zdobytego gola przez Roberta Lewandowskiego.

Zostanie wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu. Groźby wobec Polski w telewizji Putina [WIDEO] Wiadomości
"Zostanie wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu". Groźby wobec Polski w telewizji Putina [WIDEO]

"Ekspert" goszczący w jednym z najważniejszych programów propagandowych Rosji, u Władimira Sołowiowa, przekonywał, że Polska, tak jak inne kraje Europy Środkowej zostanie "wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu".

To nie żart. Tyle trzeba zapłacić za tort makowy u Gessler Wiadomości
To nie żart. Tyle trzeba zapłacić za tort makowy u Gessler

Przysmaki Magdy Gessler zwykle słynęły z tego, że są drogie. Jednak ostatnie ceny w jej warszawskiej cukierni skoczyły na rekordowo wysoki poziom. Zjawisko to tłumaczy częściowo wysoka inflacja, jednak czy 450 zł za ciasto z makiem to nie przesada?

[wideo] „Emigracja solidarnościowa” – trzeci odcinek cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę” Wiadomości
[wideo] „Emigracja solidarnościowa” – trzeci odcinek cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę”

Po 13 grudnia 1981 roku z Polski wyjechało na stałe za granicę prawie 1 mln obywateli. Około 60% emigrantów znalazło się w Niemczech Zachodnich, duże grupy udały się do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Austrii, Szwecji, Francji. Większość emigrowała z przyczyn ekonomicznych: sytuacja gospodarcza, a zarazem warunki bytowe w Polsce lat 80. były katastrofalne. Wśród migrujących byli azylanci stanu wojennego, uchodźcy solidarnościowi, migranci zawodowi o bardzo różnych stopniach wykształcenia i kwalifikacji. Kto z działaczy opozycji demokratycznej zdecydował się na opuszczenie kraju? Jakie ważne ośrodki polityczne utworzono poza krajem?

Sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III podjęła decyzję Wiadomości
Sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III podjęła decyzję

Kolejna sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III nie będzie miała tradycyjnych dam dworu – informuje Sky News.

Jaśkowiak chciał być postępowy. Doniosła na niego Lewica Wiadomości
Jaśkowiak chciał być postępowy. Doniosła na niego Lewica

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zalecał mieszkańcom miasta, by oszczędzali, utrzymując w mieszkaniach 16 stopni Celsjusza. Podkreślał, że jest to dobra temperatura dla naszej planety i organizmu.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe