Papież nominował nowego nuncjusza apostolskiego przy Unii Europejskiej

Papież Franciszek mianował 26 listopada nowym nuncjuszem apostolskim przy Unii Europejskiej dotychczasowego biskupa irlandzkiej diecezji Down i Connor – Noëla Treanora, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa. Obejmie on to stanowisko po abp. Aldo Giordano, który zmarł 2 grudnia ub.r.
abp Noël Treanor  Papież nominował nowego nuncjusza apostolskiego przy Unii Europejskiej
abp Noël Treanor / YT print screen/Kevin McGuckien

Nowy nuncjusz

Abp Noël Treanor urodził się 25 grudnia 1950 w Silverstream (w północno-wschodniej Irlandii). Święcenia przyjął 13 czerwca 1976 jako kapłan diecezji Clogher. Ma licencjat z teologii. Po posłudze w swe diecezji i w Kościele w Irlandii 31 marca 1993 został powołany na sekretarza generalnego Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) z siedzibą w Brukseli. Stamtąd wrócił do kraju, mianowany 22 lutego 2008 przez Benedykta XVI biskupem diecezji Down i Connor; sakrę biskupią otrzymał 29 czerwca tegoż roku. Zna języki: angielski, francuski, niemiecki, włoski i hiszpański.

Stolica Apostolska utrzymuje stosunki dyplomatyczne z Unią Europejską, wcześniej z Europejską Wspólnotą Gospodarczą, od 1970 roku. Przedstawiciel papieski przy tej instytucji od początku miał tytuł nuncjusza apostolskiego w odróżnieniu od innych organizacji międzynarodowych (np. ONZ, Organizacja Państw Amerykańskich czy Unia Afrykańska), przy których dyplomata watykański jest w randze stałego obserwatora. Do roku 2009 watykański  dyplomata był nuncjuszem przy Wspólnocie Europejskiej, obecnie przy UE.

Jako pierwszy urząd ten pełnił w latach 1970-83 abp Igino Eugenio Cardinale (1916-83); po nim piastowało to stanowisko pięciu innych arcybiskupów, z których ostatnim był abp Aldo Giordano, mianowany 8 maja ub.r., który jednak zmarł pół roku później. Od tamtego czasu nuncjatura przy brukselskiej siedzibie UE była nieobsadzona.

kg (KAI) / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe