FAZ. U nas (w Niemczech) przy wyborze sędziów wkracza do gry polityka, ale w Polsce...

- Nawet tam, gdzie sądownictwo samo się zarządza nie zawsze wszystko jest idealne. Nawet u nas (w Niemczech) sędziów nie wybiera się jedynie według jedynego algorytmu posiadania odpowiednich kwalifikacji. Przynajmniej od pewnego szczebla wkracza do gry polityka - czytamy w komentarzu publicysty Frankfurter Allgemenine Zeitung Reinharda Muellera, który do Polski przykłada inną miarę - Przy pomocy reformy sądownictwa polski rząd likwiduje trójpodział władzy.
 FAZ. U nas (w Niemczech) przy wyborze sędziów wkracza do gry polityka, ale w Polsce...
/ FAZ logo

"Przy pomocy reformy sądownictwa polski rząd likwiduje trójpodział władzy. Tymczasem akurat w czasach szalejącej mowy nienawiści i wrogości wobec obcych rządy prawa są szczególnie ważne."


- czytamy w artykule FAZ

Ochrona zasad państwa prawa w krajach Unii, nie jest sprawą wewnętrzną poszczególnych państw. Dla kraju, który przestaje być praworządny, w którym przestają obowiązywać zasady państwa prawa, nie ma właściwie miejsca w Unii Europejskiej. Polska otrzymała poważne ostrzeżenie. Komisja Wenecka w październiku zeszłego roku ustaliła, że "niezależność sądownictwa i pozycja Trybunału Konstytucyjnego jako najwyższego arbitra w kwestiach konstytucyjnych" zostały ustawami wprowadzonymi przez narodowo-konserwatywną większość parlamentarną poważnie zagrożone.


- alarmuje Reinhard Mueller

Polski rząd wykorzystuje swą większość parlamentarną, aby zlikwidować samorządność sądownictwa. Dotąd o wyborze członków Krajowej Rady Sądownictwa decydowały profesjonalne gremia wywodzące się ze środowiska sędziowskiego. W przyszłości o tym, kto w Polsce ma być sędzią decydować będzie wyłącznie samodzielnie rządząca partia PiS pod wodzą Kaczyńskiego. Dotychczasowi członkowie w przeciągu miesiąca mają stracić swoje stanowiska, chociaż Konstytucja gwarantuje im czteroletnią kadencję. Sprzeczne z konstytucją? Oczywiście!


- pisze niemiecki publicysta

Nawet u nas (w Niemczech) sędziów nie wybiera się jedynie według jedynego algorytmu posiadania odpowiednich kwalifikacji. Przynajmniej od pewnego szczebla wkracza do gry polityka. Jest to forma demokratycznego sprzężenia zwrotnego, może być jednak nadużywane.


- tu dotyka faktu, że proponowany przez Prawo i Sprawiedliwość system, bardzo przypomina niemiecki, a wręcz w niemieckim władze wykonawcza i ustawodawcza mają większy wpływ na wybór sędziów niż to ma mieć miejsce w Polsce. nie wyciąga jednak z tego faktu wniosków

To nie jest wyłącznie wewnętrzna sprawa Polski, ale w pewnym sensie Polska jest wszędzie. Gdyż jest jakąś fatalną europejską praktyką, wówczas tylko powoływać się na Europę i europejską solidarność, gdy akurat potrzeba i jednego, i drugiego, na co dzień zaś eksponując i zasłaniając się ową suwerennością. Również niemiecki Sąd Konstytucyjny, który tak bardzo troszczy się o przestrzeganie zasad konstytucyjnych w Europie, zachował sobie pewne "suwerenne" furtki. Nie może to być jednak rozumiane jak carte blanche dla łamania europejskich norm i wartości.


- kiedy więc instytucje UE zajmą się niemieckimi problemami z demokracja i praworządnością?

W szczególności w czasach panowania mowy nienawiści i wrogości do obcych prymat prawa nabiera szczególnego znaczenia. Ono (prawo) musi się móc przeciwstawić uzurpacjom nacjonalistycznych i populistycznych ruchów. Dlatego też Unia Europejska powinna bacznie obserwować i osądzać to, z czym mamy aktualnie do czynienia w Polsce. Pozostałe kraje powinny jednak codziennie same dawać przykład tego, czego domagają się od Polski (ale także od Węgier), w związku z ich takim a nie innym obchodzeniem się z sądownictwem, czy też mediami.


- czyżby chodziło o to, że "prawo" ma miec prymat nad demokracją?

Źródło: FAZ.net

I na koniec cytat z Konstytucji RP: Art. 180 pkt. 5: W razie zmiany ustroju sądów lub zmiany granic okręgów sądowych WOLNO sędziego przenosić do innego sądu lub w stan spoczynku z pozostawieniem mu pełnego uposażenia

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jutro w PE debata nt. skrajnie prawicowego ataku na Zielony Ład z ostatniej chwili
Jutro w PE debata nt. "skrajnie prawicowego ataku" na Zielony Ład

W środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata dot. protestów przeciwko Zielonemu Ładowi, które w ciągu ostatnich miesięcy przelały się przez Europę, a także Polskę. Debata nosi tytuł "atak na klimat i przyrodę".

Premier Wielkiej Brytanii: Myśliwce Typhoon będą patrolować polskie niebo z ostatniej chwili
Premier Wielkiej Brytanii: Myśliwce Typhoon będą patrolować polskie niebo

Między Polską a Wielką Brytanią istnieje wielka więź, która w sytuacji wojny na Ukrainie buduje bezpieczeństwo - mówił we wtorek premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Przypomniał, że Wielka Brytania przeznaczy 500 mln funtów dodatkowej pomocy dla Ukrainy.

Gwiazda muzyki bardzo chora. Fatalne wieści z ostatniej chwili
Gwiazda muzyki bardzo chora. Fatalne wieści

Celine Dion to kanadyjska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Od dłuższego już czasu nie czuje się najlepiej. Artystka cierpi z powodu ciężkiej i uporczywej choroby, która utrudnia jej normalne funkcjonowanie. Bliska osoba gwiazdy wyznała, że jest coraz gorzej. Dion nie jest w stanie wychodzić z domu, ograniczyła również kontakty z mediami. Chwilowa poprawa na początku 2023 okazała się złudna.

Nowe informacje ws. audytu w CPK. Ekspert zabiera głos z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. audytu w CPK. Ekspert zabiera głos

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, spółka CPK dała potencjalnym oferentom dodatkowy miesiąc na przygotowanie ofert w przetargach na audyty zewnętrzne. "Byłoby to wszystko nawet zabawne, gdyby rzecz nie dotyczyła kluczowej inwestycji rozwojowej dla Polski" – gorzko komentuje ekspert ds. lotniczych Maciej Wilk, obecnie dyrektor operacyjny Flair Airlines.

Szef NATO: Obecność żołnierzy w Polsce to ważne przesłanie z ostatniej chwili
Szef NATO: Obecność żołnierzy w Polsce to ważne przesłanie

Żołnierze, którzy stacjonują w Polsce, to swego rodzaju przesłanie, że NATO będzie bronić swoich sojuszników - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Problemy zdrowotne Zbigniewa Ziobry. Niepokojące doniesienia z ostatniej chwili
Problemy zdrowotne Zbigniewa Ziobry. Niepokojące doniesienia

Kilka miesięcy temu media obiegła informacja o poważnej chorobie Zbigniewa Ziobry. W sprawie pojawiły się nowe informacje.

PE zatwierdził przedłużenie liberalizacji handlu z Ukrainą. Ci posłowie z Polski głosowali za z ostatniej chwili
PE zatwierdził przedłużenie liberalizacji handlu z Ukrainą. Ci posłowie z Polski głosowali "za"

Parlament Europejski we wtorek zatwierdził przedłużenie liberalizacji handlu UE z Ukrainą. Europosłowie poparli przedłużenie zawieszenia ceł importowych i kontyngentów na ukraińskie produkty rolne na kolejny rok, do 5 czerwca 2025 r.

Nie żyje znany raper z ostatniej chwili
Nie żyje znany raper

Media obiegła informacja o śmierci znanego artysty i rapera. 32-letni mężczyzna był przyjacielem piosenkarza Justina Biebera. Chris King a właściwie Christopher Cheeks miał na swoim koncie wiele sukcesów. Był cenioną postacią w świecie muzyki. Na scenie zadebiutował w 2013 roku. Okoliczności śmierci rapera są tragiczne.

Zbigniew Kuźmiuk: Robią wielkie „halo” z 6 mld euro z KPO, a zaledwie 7 krajów UE korzysta z tych pożyczek z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Robią wielkie „halo” z 6 mld euro z KPO, a zaledwie 7 krajów UE korzysta z tych pożyczek

W ostatnich dniach rząd Donalda Tuska i wspierające go media, zrobiły wielkie „halo” w związku z przelewem przez Komisję Europejska 6,3 mld euro (ok. 27 mld zł) środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wielokrotnie podkreślała, że to największy przelew w historii członkostwa naszego kraju w UE i nawet opublikowała jego kopię, ale po tym jak internauci zauważyli na tym dokumencie sformułowanie, że to środki kredytowe (pożyczka), nagle wycofano się z promocji tego wydarzenia. Zresztą robienie święta z przekazania środków w ramach KPO, które się Polsce od ponad 2 lat należały, aby były blokowane przez Komisję Europejską decyzjami politycznymi, aby wesprzeć ówczesną opozycję w kampanii wyborczej i umożliwić jej wygraną, to wręcz Himalaje hipokryzji obecnie rządzących.

Aktywiści klimatyczni blokowali drogę. Konfederacja apeluje do Trzaskowskiego z ostatniej chwili
Aktywiści klimatyczni blokowali drogę. Konfederacja apeluje do Trzaskowskiego

W ostatnich dniach aktywiści klimatyczni z ruchu 'Ostatnie Pokolenie' w ramach protestu usiedli na jednej z warszawskich ulic. Pięć osób zablokowało dwa pasy ulicy Świętokrzyskiej, niedaleko skrzyżowania z ulicą Marszałkowską. Do akcji musiała wkroczyć policja. Już po fakcie w sprawie zainterweniowała Konfederacja, która zaapelowała do prezydenta Trzaskowskiego.

REKLAMA

FAZ. U nas (w Niemczech) przy wyborze sędziów wkracza do gry polityka, ale w Polsce...

- Nawet tam, gdzie sądownictwo samo się zarządza nie zawsze wszystko jest idealne. Nawet u nas (w Niemczech) sędziów nie wybiera się jedynie według jedynego algorytmu posiadania odpowiednich kwalifikacji. Przynajmniej od pewnego szczebla wkracza do gry polityka - czytamy w komentarzu publicysty Frankfurter Allgemenine Zeitung Reinharda Muellera, który do Polski przykłada inną miarę - Przy pomocy reformy sądownictwa polski rząd likwiduje trójpodział władzy.
 FAZ. U nas (w Niemczech) przy wyborze sędziów wkracza do gry polityka, ale w Polsce...
/ FAZ logo

"Przy pomocy reformy sądownictwa polski rząd likwiduje trójpodział władzy. Tymczasem akurat w czasach szalejącej mowy nienawiści i wrogości wobec obcych rządy prawa są szczególnie ważne."


- czytamy w artykule FAZ

Ochrona zasad państwa prawa w krajach Unii, nie jest sprawą wewnętrzną poszczególnych państw. Dla kraju, który przestaje być praworządny, w którym przestają obowiązywać zasady państwa prawa, nie ma właściwie miejsca w Unii Europejskiej. Polska otrzymała poważne ostrzeżenie. Komisja Wenecka w październiku zeszłego roku ustaliła, że "niezależność sądownictwa i pozycja Trybunału Konstytucyjnego jako najwyższego arbitra w kwestiach konstytucyjnych" zostały ustawami wprowadzonymi przez narodowo-konserwatywną większość parlamentarną poważnie zagrożone.


- alarmuje Reinhard Mueller

Polski rząd wykorzystuje swą większość parlamentarną, aby zlikwidować samorządność sądownictwa. Dotąd o wyborze członków Krajowej Rady Sądownictwa decydowały profesjonalne gremia wywodzące się ze środowiska sędziowskiego. W przyszłości o tym, kto w Polsce ma być sędzią decydować będzie wyłącznie samodzielnie rządząca partia PiS pod wodzą Kaczyńskiego. Dotychczasowi członkowie w przeciągu miesiąca mają stracić swoje stanowiska, chociaż Konstytucja gwarantuje im czteroletnią kadencję. Sprzeczne z konstytucją? Oczywiście!


- pisze niemiecki publicysta

Nawet u nas (w Niemczech) sędziów nie wybiera się jedynie według jedynego algorytmu posiadania odpowiednich kwalifikacji. Przynajmniej od pewnego szczebla wkracza do gry polityka. Jest to forma demokratycznego sprzężenia zwrotnego, może być jednak nadużywane.


- tu dotyka faktu, że proponowany przez Prawo i Sprawiedliwość system, bardzo przypomina niemiecki, a wręcz w niemieckim władze wykonawcza i ustawodawcza mają większy wpływ na wybór sędziów niż to ma mieć miejsce w Polsce. nie wyciąga jednak z tego faktu wniosków

To nie jest wyłącznie wewnętrzna sprawa Polski, ale w pewnym sensie Polska jest wszędzie. Gdyż jest jakąś fatalną europejską praktyką, wówczas tylko powoływać się na Europę i europejską solidarność, gdy akurat potrzeba i jednego, i drugiego, na co dzień zaś eksponując i zasłaniając się ową suwerennością. Również niemiecki Sąd Konstytucyjny, który tak bardzo troszczy się o przestrzeganie zasad konstytucyjnych w Europie, zachował sobie pewne "suwerenne" furtki. Nie może to być jednak rozumiane jak carte blanche dla łamania europejskich norm i wartości.


- kiedy więc instytucje UE zajmą się niemieckimi problemami z demokracja i praworządnością?

W szczególności w czasach panowania mowy nienawiści i wrogości do obcych prymat prawa nabiera szczególnego znaczenia. Ono (prawo) musi się móc przeciwstawić uzurpacjom nacjonalistycznych i populistycznych ruchów. Dlatego też Unia Europejska powinna bacznie obserwować i osądzać to, z czym mamy aktualnie do czynienia w Polsce. Pozostałe kraje powinny jednak codziennie same dawać przykład tego, czego domagają się od Polski (ale także od Węgier), w związku z ich takim a nie innym obchodzeniem się z sądownictwem, czy też mediami.


- czyżby chodziło o to, że "prawo" ma miec prymat nad demokracją?

Źródło: FAZ.net

I na koniec cytat z Konstytucji RP: Art. 180 pkt. 5: W razie zmiany ustroju sądów lub zmiany granic okręgów sądowych WOLNO sędziego przenosić do innego sądu lub w stan spoczynku z pozostawieniem mu pełnego uposażenia


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe