Ryszard Czarnecki: Strasburg. Kulisy „smoleńskiej” wiktorii

Strasburg: kulisy „smoleńskiej” wiktorii
 Ryszard Czarnecki: Strasburg. Kulisy „smoleńskiej” wiktorii
/ pixabay.com

Rezolucja PE uznająca Rosję za „państwo sponsorujące terroryzm” jest dużym sukcesem Polski. Warto zerknąć za kulisy, bo wbrew stwierdzeniu Bismarcka robienie polityki nie zawsze bywa takie, jak robienie kiełbasy (i z tego powodu to, jak się ją robi rzekomo nie powinno - wg niemieckiego polityka - być znane ludziom).

Warto przypomnieć, że jeszcze dokładnie miesiąc i 10 dni przed jej przegłosowaniem… europarlamentarna większość była jej przeciwna! Inicjatywie europosłów PiS/EKR na Konferencji Przewodniczących PE sprzeciwili się szefowie grup politycznych socjalistów, liberałów, zielonych i komunistów(„Lewica i Zjednoczona Nordycka Zielona Lewica”). Skontrowaliśmy wówczas wnosząc ten punkt pod głosowanie na początku sesji europarlamentu w ramach ustalania porządku obrad . Zażądaliśmy głosowania imiennego - i tylko dzięki temu wygraliśmy, bo wielu europosłów przeciwstawiło się swoim szefom z obawy przed opinia publiczna, której trudno byłoby wytłumaczyć, czemu bronią Rosji.

To jednak nie był koniec walki. Negocjacje były żmudne i zakończyły się w zeszły czwartek ostatnią negocjacyjną turą trwającą ponad 4 godziny. Biorąc pod uwagę, że forsowanie ostatecznego kształtu rezolucji, łącznie ze zgłoszoną poprawka o zwrocie przez Rosję wraku „smoleńskiego” TU-154 M i jego czarnych skrzynek nie powinno być kojarzone wyłącznie z Polską i Polakami i uznane za „polską” inicjatywę - bo to w oczywisty sposób mogłoby spowodować większy opór - wystawiliśmy do ostatecznych negocjacji Szweda Charlie Weimersa. Poprawkę „smoleńską” udało się przeforsować dzięki umieszczeniu jej w akapicie mówiącym o zestrzelonym przez Rosjan pasażerskim samolocie malezyjskich linii lotniczych (większość pasażerów była Holendrami). Zatem słowo „likewise” odegrało tu kluczową role…

Jednak w ostatniej chwili, dosłownie dzień przed głosowaniem, socjaliści złożyli wniosek o tzw. split czyli osobne głosowanie dotyczące fragmentu rezolucji o zwrocie wraku i skrzynek polskiego samolotu prezydenckiego. Odpowiedzieliśmy tym samym, co przed miesiącem czyli żądaniem „roll- calla” czyli głosowania imiennego. I to było rozstrzygające.
Ostatecznie środowe głosowanie w PE wygraliśmy zdecydowanie lepszym wynikiem niż Zachód wygrywa rezolucje na temat Rosji w ONZ: prawie 6 razy więcej posłów głosowało „ZA” niż tych, którzy byli przeciwko i się wstrzymali . Warto wspomnieć, że przeciwko tej rezolucji głosowało dwóch z partii kanclerz Olafa Scholtza SPD…

*tekst ukazał się na portalu niezalezna.pl (26.11.2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Pożar w elektrowni w Odessie. Ukraina zwraca się z prośbą do Turcji Wiadomości
Pożar w elektrowni w Odessie. Ukraina zwraca się z prośbą do Turcji

W Odessie na południu Ukrainy doszło do poważnego pożaru elektrowni. Według informacji podanych przez media, w wyniku zdarzenia pozbawionych prądu jest około pół miliona mieszkańców.Duży sukces. Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację Wiadomości
"Duży sukces". Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację

Niemiecki koncern Siemens będzie sprzedawał pociągi tureckim kolejom, a warunkiem było podpisanie deklaracji związanej z bojkotem Izraela – informuje w piątek portal dziennika telewizyjnego Tagesschau, powołując się na ustalenia stacji SWR.

Beata Szydło: Wojna nie może odbywać się kosztem polskich obywateli Wiadomości
Beata Szydło: Wojna nie może odbywać się kosztem polskich obywateli

W tej chwili u władzy w Polsce ludzie odpowiedzialni, którzy rozumieją, że ta wojna nie może się też odbywać kosztem polskich obywateli – mówiła dziś w Staszowie była premier Beata Szydło.

Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium Wiadomości
Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium

Sobotni konkurs indywidualny w niemieckim Willingen wygrał norweski skoczek Halvor Egner Granerud. Drugie miejsce na podium przypadło Słoweńcowi Anze Laniskowi, zaś trzecie miejsce zajął Polak - Dawid Kubacki.

Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN Wiadomości
Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN

Władze TVN podjęły decyzję, która może być źle przyjęta przez fanów „Projektu Lady”.

Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu Wiadomości
Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak nie składał kwiatów ani nie klękał przed flagą UPA; złożył wiązankę pod ścianą poległych w Kijowie, w miejscu, w którym hołd składają wszystkie zagraniczne delegacje - przekazało w sobotę MON. Jak zaznaczono, flaga UPA znajdowała się w sąsiedniej części muru.

„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN

Po raz kolejny na instagramowym koncie „Dzień dobry TVN” zawrzało. Wszystko za sprawą zdjęcia z Małgorzatą Rozenek.

„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane Wiadomości
„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane

Europejski import rosyjskiego gazu skroplonego wzrósł w ubiegłym roku o 36 procent - informuje belgijski dziennik „Le Soir”, powołując się na organizację ekologiczną Greenpeace.

Niemieckie media ws. Leopardów: Wina spadnie znów na Berlin Wiadomości
Niemieckie media ws. Leopardów: "Wina spadnie znów na Berlin"

Z informacji niemieckich mediów wynika, że państwa NATO mają zwlekać z potwierdzeniem udziału w procedurze tworzenia batalionów pancernych dla Ukrainy.

„Więzi się zacieśniają”. Chiński minister w Moskwie. Na co ze strony Pekinu może liczyć Putin? Wiadomości
„Więzi się zacieśniają”. Chiński minister w Moskwie. Na co ze strony Pekinu może liczyć Putin?

Wiceszef resortu spraw zagranicznych Chin spotkał się w Rosji z Siergiejem Ławrow – przekazał chiński i dodał, że więzy pomiędzy Chinami a Rosją się zacieśniają.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe