Obrady Warmińsko-Mazurskiej „S”: Trudna sytuacja związkowców w Ikea Industry Lubawa i Browar Braniewo

W piątek 25 listopada odbyły się obrady Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiej Solidarności. Najważniejszym tematem spotkania była sytuacja związkowców w spółkach Ikea Industry Lubawa i Browar Braniewo.
 Obrady Warmińsko-Mazurskiej „S”: Trudna sytuacja związkowców w Ikea Industry Lubawa i Browar Braniewo
/ fot. Region Warmińsko-Mazurski NSZZ "S"

Po odczytaniu protokołu z ostatnich obrad przez sekretarza ZR Wojciecha Kowalskiego przewodniczący Józef Dziki przedstawił program obchodów rocznicy stanu wojennego. W tym roku rocznicę uświetni projekcja 40-minutowego filmu stworzonego z udziałem środków ministerialnych z programu „Niepodległa”. Autorem filmu „Atak na Region” jest Zenon Złakowski, a będzie on wyświetlany w Urzędzie Wojewódzkim – będzie to jego premiera. Patronami medialnymi filmu są: „Tygodnik Solidarność”, TVP Historia, TVP 3, Radio Olsztyn i „Gazeta Olsztyńska”. Ponadto Jan Hernat przypomniał o zaproszeniu i uczestnictwie członków związku w Głotowie pod obeliskiem Solidarności.

Kolega Witold Darski opisał działania Oddziału Bartoszyce, gdzie jako przewodniczący planuje Pokaz Filmów Prawdziwych, wystawę Instytutu Pamięci Narodowej o stanie wojennym oraz występy artystyczne. Ustalono również termin spotkania opłatkowego na 19 grudnia.

„Zarząd Regionu najszerzej zajął się tematem ataków na Przewodniczących organizacji zakładowych w Browarze Braniewo i Ikea Lubawa, gdzie doszło do zwolnień liderów związkowych. W Braniewie Państwowa Inspekcja Pracy potwierdziła przekroczenia prawa pracy. W tej sprawie toczy się postępowanie prokuratury w sprawie utrudniania działalności związkowej oraz sprawa sądowa o przywrócenie Przewodniczącego do pracy. Pracodawca mimo pism z Zarządu Regionu, Sekretariatu Spożywców i Sekcji Krajowej Przemysłu Piwowarskiego NSZZ „Solidarność” unika dialogu ze Związkiem. Po akcji mailowej zainicjowanej przez Region kilku Przewodniczących dostało zastraszające pisma z kancelarii obsługującej firmę Van Pur. Zarząd Regionu wkrótce planuje pikietę pod siedzibą firmy z pomocą Sekretariatu Spożywców, Sekcji i Regionu Elbląskiego. W tym temacie zwróciliśmy się do Krajowego Funduszu Strajkowego i Prezydium Komisji Krajowej” – czytamy na stronie Regionu Warmińsko-Mazurskiej „S”.

„W Ikei Lubawa pracodawca dąży do zwolnienia Przewodniczącego, na co zgodę wyrazili ostatnio lubawscy radni, gdyż kolega Darek jest radnym miasta Lubawa. Doszło wtedy do pikiety pod siedzibą firmy. Członkowie Zarządu Regionu proponowali pisemne protesty do ambasady Szwecji, Europejskiej Rady Zakładowej Ikea. W tej chwili Przewodniczący MKK w Ikea Michał Kukuła dąży do spotkania z władzami firmy, możliwe są szeroko zakrojone protesty struktur regionalnych i branżowych Solidarności w obronie Przewodniczącego” – poinformowali związkowcy.

Wojciech Kowalski opisał aktualne kwestie związane z wyborami w organizacjach. 

Poruszono problemy Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników i Funkcjonariuszy Policji Regionu Warmińsko-Mazurskiego i brak współpracy ze strony niektórych komendantów ze związkiem.

Zastępca przewodniczącego Krzysztof Krzyżaniak opisał negocjacje z jego udziałem w organizacji „S” w Naprzód Hospital, firmie zajmującej się sprzątaniem w szpitalach w całej Polsce. Organizacja spotkała się z dyrektorem, który reprezentuje sieć firm będących we władaniu firmy Rekeep. Wkrótce zarząd spółki ma odnieść się do postulatów związkowców, którzy zażądali podwyżek płac, dodatkowego wynagrodzenia za niedziele i święta oraz poprawy jakości ubrań służbowych.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sąd zdecydował ws. znanego rapera Maty. Czy zostanie ukarany? Wiadomości
Sąd zdecydował ws. znanego rapera Maty. Czy zostanie ukarany?

Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów umorzył 7 lutego postępowanie ws. znanego rapera Maty. Chodzi o zarzut nielegalnego posiadania środków odurzających. Wniosek o taką decyzję złożył obrońca artysty mec. Rafał Karbowniczek oraz obrońca drugiego oskarżonego.

[WIDEO] Czy ten cham może nas przestać obrażać? Awantura posła Mieszkowskiego i Tomasza Sakiewicza na Komisji Sejmowej Wiadomości
[WIDEO] "Czy ten cham może nas przestać obrażać?" Awantura posła Mieszkowskiego i Tomasza Sakiewicza na Komisji Sejmowej

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu doszło do awantury pomiędzy red. naczelnym "Gazety Polskiej" Tomaszem Sakiewiczem, a posłem Koalicji Obywatelskiej Krzysztofem Mieszkowskim.

Ten sondaż nie spodoba się Macronowi. Popularność najniższa od marca 2020 roku Wiadomości
Ten sondaż nie spodoba się Macronowi. Popularność najniższa od marca 2020 roku

Prezydent Francji Emmanuel Macron nie ma powodów do zadowolenia. Z opublikowanego we wtorek sondażu Ifop-Fiducial wynika, że polityk cieszy się poparciem jedynie 34 proc. obywateli kraju, co jest najniższym wynikiem od marca 2020 roku.

Hakerzy z grupy Anonymous wykiwali Putina. Wykradli kluczowe dane Wiadomości
Hakerzy z grupy Anonymous wykiwali Putina. Wykradli kluczowe dane

Grupa internetowych aktywistów Anonymous od początku inwazji na Ukrainie prowadzi cyberwojnę z Rosją oraz Władimirem Putinem.

[WIDEO] Łotwa: Pod Rygą płonie fabryka dostarczająca drony m.in. na Ukrainę Wiadomości
[WIDEO] Łotwa: Pod Rygą płonie fabryka dostarczająca drony m.in. na Ukrainę

W mieście Marupe pod Rygą płonie fabryka dronów – donoszą we wtorek lokalne media. Według nich bezzałogowce z zakładów trafiały m.in. na Ukrainę. Z ogniem walczy ok. 50 strażaków.

Gigantyczne utrudnienia w kursowaniu pociągów SKM i Kolei Mazowieckich Wiadomości
Gigantyczne utrudnienia w kursowaniu pociągów SKM i Kolei Mazowieckich

Z powodu problemów z zasilaniem sieci trakcyjnej na obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego występują olbrzymie utrudnienia w kursowaniu pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich. Niektóre pociągi są odwołane, a inne opóźnione około 60 minut. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów.

[najnowszy sondaż] Tendencja wzrostowa PiS, duży spadek Hołowni. Jaki wynik koalicji Agrounii z Porozumieniem? Wiadomości
[najnowszy sondaż] Tendencja wzrostowa PiS, duży spadek Hołowni. Jaki wynik koalicji Agrounii z Porozumieniem?

Pracownia United Surveys na zlecenie "Wirtualnej Polski" przeprowadziła badanie preferencji partyjnych. Jak chcą głosować Polacy w wyborach parlamentarnych, które odbędą się już za kilka miesięcy?

Idol opozycji Roger Waters broni Putina i atakuje Polaków Wiadomości
Idol opozycji Roger Waters broni Putina i atakuje Polaków

Były muzyk Pink Floyd Roger Waters w rozmowie z dziennikiem "Berliner Zeitung" wygłosił kolejne kontrowersyjne słowa ws. wojny na Ukrainie. Przy okazji wspomniał o Polakach i skrytykował prezydenta USA Joe Bidena.

[WIDEO] Wielki pożar w rafinerii Łukoil w Rosji Wiadomości
[WIDEO] Wielki pożar w rafinerii Łukoil w Rosji

Rosyjskie i ukraińskie media informują, że w rafinerii ropy naftowej Łukoil w miejscowości Kstowo w obwodzie niżnowogrodzkim w Rosji doszło do dużego pożaru. Niebezpieczeństwo zostało już zażegnane, ale strażacy walczyli z ogniem przez kilka godzin.

Czy Finlandia przystąpi do NATO bez Szwecji? Szef MSZ Finlandii zabiera głos Wiadomości
Czy Finlandia przystąpi do NATO bez Szwecji? Szef MSZ Finlandii zabiera głos

Oczekujemy, że Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO przed lipcowym szczytem w Wilnie; możliwość wejścia do Sojuszu samej Finlandii bez Szwecji to na razie „spekulacje” – powiedział we wtorek szef MSZ Finlandii Pekka Haavisto po spotkaniu ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Tobiasem Billstromem w Helsinkach.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe