Konsultacja lekarska online – jak się przygotować?

Konsultacja lekarska online to rozwiązanie dla osób, które potrzebują szybkiej pomocy, zwolnienia czy recepty. W wielu przypadkach może zastąpić osobistą wizytę w przychodni. Jak należy się przygotować do wizyty online?
 Konsultacja lekarska online – jak się przygotować?
/ fot. freepik.com

  

Konsultacja lekarska przez internet jest rozwiązaniem stosowanym przez osoby, które nie mogą, bądź nie chcą, udać się do przychodni. Powodem mogą być odległe terminy wizyty u specjalisty, brak miejsc do lekarza w danym dniu, a także złe samopoczucie i nagłe pogorszenie stanu zdrowia uniemożliwiające wyjście z domu. Podczas rozmowy z lekarzem można uzyskać pomoc i wskazówki co do dalszego leczenia, otrzymać zwolnienie L4 oraz receptę na nowe i stosowane dotychczas leki.

Jak przygotować się do konsultacji online?

Aby umówić się na rozmowę z lekarzem, należy wypełnić formularz zamieszczony na stronie internetowej portalu. Jakie dane trzeba podać?

  • Imię i nazwisko;
  • PESEL;
  • adres;
  • dane kontaktowe – numer telefonu oraz adres e-mail;
  • opis objawów, symptomów choroby;
  • okres trwania dolegliwości z zaznaczeniem początku choroby.

 

Stan zdrowia warto opisać jak najdokładniej, podając niezbędne do postawienia diagnozy informacje – przebyte choroby, operacje, przyjmowane na stałe leki, uczulenia bądź nietolerancje itp. Często lekarz prosi podczas rozmowy o uzupełnienie dokumentacji medycznej, dosłanie wyników badań, historii choroby. Przed planowaną konsultacją przez internet warto zaopatrzyć się w wymienione dokumenty, ewentualnie spisać wszystkie ważne informacje. 

 

Pacjent może skorzystać także z opcji, jaką jest e recepta 24h, na której mogą pojawić się nowe leki zaordynowane przez lekarza oraz te przyjmowane na stałe (jako kontynuacja leczenia). W tym ostatnim przypadku chory musi powiadomić specjalistę o przyjmowanych specyfikach oraz zaleconym dotychczas dawkowaniu. Warto mieć świadomość, że lekarz może odmówić przepisania preparatu, jeśli uzna, że jego stosowanie będzie miało skutki uboczne lub lek nie zadziała odpowiednio. 

Zwolnienie online 

Na platformie e-lekarz24h.pl specjaliści są dostępnie przez cały tydzień, o każdej porze. Podczas konsultacji lekarz ma możliwość wystawienia nie tylko recepty, ale także zwolnienia L4. To zaświadczenie wydawane w celu usprawiedliwienia nieobecności pracownika spowodowanej chorobą. Uprawnia ono do pobierania odpowiedniego świadczenia chorobowego, jeżeli pacjent opłaca składkę na ubezpieczenie chorobowe. Lekarz podczas konsultacji ocenia stan zdrowia chorego, a w razie stwierdzenia czasowej niezdolności do pracy wypisuje L4. Jego długość dostosowana jest do rodzaju schorzenia; zwolnienie ma pomóc wrócić do zdrowia.

 

Aby lekarz mógł wystawić zwolnienie, pacjent musi opisać dolegliwości, podać swoje dane, potwierdzić NIP pracodawcy. L4 zostanie wysłane automatycznie do zakładu pracy, obowiązkiem pracownika jest jedynie poinformowanie o nieobecności. Warto pamiętać, że zwolnienie może być wystawione wstecznie, ale pacjent musi zjawić się u lekarza najpóźniej w trzecim dniu choroby (dotyczy to również telekonsultacji). Pracownik przebywający na zwolnieniu podlega kontroli – w przypadku stwierdzenia, że nie wykorzystuje go zgodnie z przeznaczeniem, utraci prawo do pobierania zasiłku.

 

Konsultacja lekarska online to wygodne rozwiązanie, z którego może skorzystać każdy, kto ma dostęp do internetu. Zarówno recepty, jak i zwolnienia wystawione przez lekarza podczas telekonsultacji są honorowane i traktowane na równi z dokumentami wystawionymi w przychodni. 

 

Artykuł Sponsorowany

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zbigniew Kuźmiuk: PO i Polska 2050 próbują „wysadzić w powietrze” kompromis z Brukselą Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: PO i Polska 2050 próbują „wysadzić w powietrze” kompromis z Brukselą

Wprawdzie duża część opozycji, wstrzymując się od głosu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, pozwoliła ją uchwalić w kształcie wynegocjowanym z Komisją Europejską przez ministra ds. europejskich Szymona Szynkowskiego vel Sęk (w sytuacji kiedy posłowie Solidarnej Polski głosowali przeciw), ale dalsze jej działania pokazują, że była to decyzja wizerunkowa (trudno paraliżować uchwalenie ustawy w sytuacji, kiedy publicznie zapewnia się, że jest się za jak najszybszym pozyskaniem środków z KPO).

Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby Wiadomości
Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby

Odnaleziono ciało drugiej z osób poszukiwanych po wybuchu w kamienicy w Katowicach – poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jak zaznaczył, pod gruzami prawdopodobnie już nikogo nie ma, ale nadal trwają działania ratunkowo-poszukiwawcze.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę eksmitowany przez króla Karola III Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę eksmitowany przez króla Karola III

Jak podają brytyjskie media, kontrowersyjny książę Andrzej został eksmitowany z Pałacu Buckingham na skutek decyzji króla Karola III.

Belgijska gazeta o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest interwencja Wiadomości
Belgijska gazeta o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest interwencja

W związku z publikacją w belgijskiej, flamandzkojęzycznej gazecie „Het Laatste Nieuws”, która użyła nieakceptowalnego określenia „polskie obozy koncentracyjne”, Ambasada RP w Brukseli podjęła w czwartek interwencję. – To Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holocaust i obozy koncentracyjne, w tym Auschwitz-Birkenau, a nie Polacy – powiedział PAP ambasador Polski w Królestwie Belgii Rafał Siemianowski.

„Tego boi się TVN”. Były współpracownik stacji ujawnia korespondencję Wiadomości
„Tego boi się TVN”. Były współpracownik stacji ujawnia korespondencję

Były współpracownik telewizji TVN operator Kamil Różalski opublikował na Twitterze korespondencję. Ma ona przedstawiać fragmenty wiadomości innych pracowników TVN, którzy opowiadają o patologiach, jakie miały mieć miejsce podczas ich pracy w stacji.

Nie tylko Leopardy. Polska przekaże Ukrainie dodatkowo 60 czołgów, w tym 30 PT-91 Twardy Wiadomości
Nie tylko Leopardy. Polska przekaże Ukrainie dodatkowo 60 czołgów, w tym 30 PT-91 Twardy

„Dziękuję Polsce za tak ważne decyzje o przekazaniu Ukrainie 60 polskich czołgów, spośród których 30 to słynne PT-91 Twardy, a także 14 maszyn Leopard 2” – napisał w piątek po polsku na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do czwartkowych zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego o kolejnych dostawach uzbrojenia dla Kijowa. W podobnym tonie wypowiedział się w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal.

26 zastępów straży pożarnej, w drodze kolejni ratownicy. Wielka akcja służb po wybuchu gazu w Katowicach Wiadomości
26 zastępów straży pożarnej, w drodze kolejni ratownicy. Wielka akcja służb po wybuchu gazu w Katowicach

Po wybuchu – najprawdopodobniej gazu – w kamienicy należącej do parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach strażacy przeszukują gruzowisko, by dotrzeć do jednej osoby, która powinna być w środku. Z budynku wyprowadzono wcześniej siedem osób, w tym dwoje dzieci; pięć z nich trafiło do szpitali.

Katargate. Eva Kaili grozi pozwem Jackowi Saryuszowi-Wolskiemu Wiadomości
Katargate. Eva Kaili grozi pozwem Jackowi Saryuszowi-Wolskiemu

„Była wiceprzewodnicząca PE Eva Kaili, oskarżona ws. Qatargate, chce mnie pozwać do sądu” – informuje na Twitterze europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Duży cios w Państwo Islamskie. Amerykanie zabili jednego z przywódców ISIS Wiadomości
Duży cios w Państwo Islamskie. Amerykanie zabili jednego z przywódców ISIS

Żołnierze sił specjalnych USA przeprowadzili w środę udaną operację antyterrorystyczną, zabijając przywódcę Państwa Islamskiego w Somalii, Bilala al-Sudaniego - podał w czwartek Biały Dom. Al-Sudani miał odpowiadać za finansowanie ekspansji grupy.

„To żenujące”. Burza po kontrowersyjnej decyzji Miszczaka w Polsacie Wiadomości
„To żenujące”. Burza po kontrowersyjnej decyzji Miszczaka w Polsacie

Nowe decyzje podejmowane w Polsacie przez byłego już, wieloletniego dyrektora programowego TVN Edwarda Miszczaka nie zyskują sobie przychylności części widzów, którzy w mediach społecznościowych dają upust swemu niezadowoleniu.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe