Marek Lewandowski dla Interia.pl: Jeżeli do firm energetycznych szybko nie trafią pieniądze, za chwilę będziemy mieli milionowe bezrobocie

O pomocy dla firm energochłonnych, ale także o siedmiu innych obszarach, w jakich pracować będzie powoływany właśnie zespół rząd – Solidarność, mówił na łamach portalu Interia.pl rzecznik prasowy NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski.
 Marek Lewandowski dla Interia.pl: Jeżeli do firm energetycznych szybko nie trafią pieniądze, za chwilę będziemy mieli milionowe bezrobocie
/ fot. screen interia.pl

Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, 25 listopada był gościem podcastu „Interview” na portalu Interia.pl. Mówił o postulatach wysuniętych przez Solidarność, a także o pracach nad powołaniem specjalnego zespołu roboczego rząd – Solidarność.

Rzecznik KK NSZZ „S” wyrażał nadzieję, że dla problemów, z jakimi Solidarność zwróciła się do rządu, uda się wypracować rozwiązania właśnie podczas prac tego zespołu. Jak mówił, zakres tematyczny problemów, nad jakimi zespół będzie pracował, jest ogromny.

– To jest kwestia cen energii, wsparcie przedsiębiorstw energochłonnych, to jest kwestia zmian energochłonnych w Polsce, bo za szybko zaczęliśmy odchodzić od węgla (…). Będziemy mówić o wzroście wynagrodzeń w sferze finansów publicznych, będziemy mówić o odmrożeniu odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, bo to też jest bardzo ważnych fundusz z pieniędzmi, z którego udziela się wsparcia w przypadkach losowych. Jeżeli mówimy o kwestiach związanych z ubóstwem energetycznym, jeżeli mówimy o zagrożeniu związanym z wysoką inflacją, to przypominam, że w ZFŚS jest możliwość udzielania wsparcia na te rzeczy. I te pieniądze też tam powinny trafić. Mówimy również o wyłączeniu z płacy minimalnej dodatku szkodliwego – wymienił Marek Lewandowski.

Zaznaczył, że Solidarność walczy także o zmiany systemowe w wynagradzaniu personelu Domów Pomocy Społecznej. – Sytuacja tam jest dramatyczna – podkreślił Lewandowski. Powiedział też, że zespół ma zająć się rozwiązaniami, które lepiej chroniłyby działaczy związkowych i pracowników samorządowych.

– Ostatnia rzecz to emerytury stażowe i zatrzymanie wygaszania emerytur pomostowych – przekonywał Marek Lewandowski. Podkreślał także, że rząd powinien jak najszybciej wdrożyć rozwiązania, które wypracuje zespół. – W przypadku firm energochłonnych, jeżeli szybko nie trafią tam pieniądze, to za chwilę będziemy mieli milionowe bezrobocie.

Marek Lewandowski mówił także o podwyżkach dla szeroko rozumianej sfery finansów publicznych. Propozycje, jakie wysunął rząd w tym zakresie (podwyżki na poziomie 7,8 proc.), określił zaś jako „dalece oderwane od realiów, w których dzisiaj funkcjonujemy”. Według rzecznika KK NSZZ „S” jest odpływ specjalistów z jednostek finansowanych z budżetu państwa i duża ilość wakatów w zakładach znajdujących się w sferze finansów publicznych.
– Jeśli tego nie przerwiemy, to sytuacja będzie się pogłębiać, a my jako społeczeństwo będziemy coraz bardziej zagrożeni – ostrzegał Marek Lewandowski.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ten sondaż nie spodoba się Macronowi. Popularność najniższa od marca 2020 roku Wiadomości
Ten sondaż nie spodoba się Macronowi. Popularność najniższa od marca 2020 roku

Prezydent Francji Emmanuel Macron nie ma powodów do zadowolenia. Z opublikowanego we wtorek sondażu Ifop-Fiducial wynika, że polityk cieszy się poparciem jedynie 34 proc. obywateli kraju, co jest najniższym wynikiem od marca 2020 roku.

Hakerzy z grupy Anonymous wykiwali Putina. Wykradli kluczowe dane Wiadomości
Hakerzy z grupy Anonymous wykiwali Putina. Wykradli kluczowe dane

Grupa internetowych aktywistów Anonymous od początku inwazji na Ukrainie prowadzi cyberwojnę z Rosją oraz Władimirem Putinem.

[WIDEO] Łotwa: Pod Rygą płonie fabryka dostarczająca drony m.in. na Ukrainę Wiadomości
[WIDEO] Łotwa: Pod Rygą płonie fabryka dostarczająca drony m.in. na Ukrainę

W mieście Marupe pod Rygą płonie fabryka dronów – donoszą we wtorek lokalne media. Według nich bezzałogowce z zakładów trafiały m.in. na Ukrainę. Z ogniem walczy ok. 50 strażaków.

Gigantyczne utrudnienia w kursowaniu pociągów SKM i Kolei Mazowieckich Wiadomości
Gigantyczne utrudnienia w kursowaniu pociągów SKM i Kolei Mazowieckich

Z powodu problemów z zasilaniem sieci trakcyjnej na obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego występują olbrzymie utrudnienia w kursowaniu pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich. Niektóre pociągi są odwołane, a inne opóźnione około 60 minut. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów.

[najnowszy sondaż] Tendencja wzrostowa PiS, duży spadek Hołowni. Jaki wynik koalicji Agrounii z Porozumieniem? Wiadomości
[najnowszy sondaż] Tendencja wzrostowa PiS, duży spadek Hołowni. Jaki wynik koalicji Agrounii z Porozumieniem?

Pracownia United Surveys na zlecenie "Wirtualnej Polski" przeprowadziła badanie preferencji partyjnych. Jak chcą głosować Polacy w wyborach parlamentarnych, które odbędą się już za kilka miesięcy?

Idol opozycji Roger Waters broni Putina i atakuje Polaków Wiadomości
Idol opozycji Roger Waters broni Putina i atakuje Polaków

Były muzyk Pink Floyd Roger Waters w rozmowie z dziennikiem "Berliner Zeitung" wygłosił kolejne kontrowersyjne słowa ws. wojny na Ukrainie. Przy okazji wspomniał o Polakach i skrytykował prezydenta USA Joe Bidena.

[WIDEO] Wielki pożar w rafinerii Łukoil w Rosji Wiadomości
[WIDEO] Wielki pożar w rafinerii Łukoil w Rosji

Rosyjskie i ukraińskie media informują, że w rafinerii ropy naftowej Łukoil w miejscowości Kstowo w obwodzie niżnowogrodzkim w Rosji doszło do dużego pożaru. Niebezpieczeństwo zostało już zażegnane, ale strażacy walczyli z ogniem przez kilka godzin.

Czy Finlandia przystąpi do NATO bez Szwecji? Szef MSZ Finlandii zabiera głos Wiadomości
Czy Finlandia przystąpi do NATO bez Szwecji? Szef MSZ Finlandii zabiera głos

Oczekujemy, że Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO przed lipcowym szczytem w Wilnie; możliwość wejścia do Sojuszu samej Finlandii bez Szwecji to na razie „spekulacje” – powiedział we wtorek szef MSZ Finlandii Pekka Haavisto po spotkaniu ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Tobiasem Billstromem w Helsinkach.

Nie żyje prezes Boeing Poland Wiadomości
Nie żyje prezes Boeing Poland

Nie żyje Rafał Stepnowski, prezes Boeing Poland, szef Boeing International na Polskę i Europę Wschodnią i szef ds. rządowych w Polsce. Był wybitnym menadżerem, działał na rzecz rozwoju gospodarczego Polski, obronności naszego kraju oraz budowy centrów edukacyjnych dla młodzieży. Miał 54 lata.

Rosja może udzielić pomocy. Kadyrow proponuje specjalny status niepodległości Śląska Wiadomości
"Rosja może udzielić pomocy". Kadyrow proponuje "specjalny status niepodległości Śląska"

Podległy Rosji przywódca Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow najnowszy wpis na Telegramie poświęcił Polsce.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe