Szczyt Bałkanów Zachodnich

Szczyt Bałkanów Zachodnich

W najbliższą sobotę w Sofii odbędzie się Szczyt Bałkanów Zachodnich organizowany przez New Direction – fundację związaną z Europejskimi Konserwatystami i Reformatorami. Jej szefami są Polacy (prezes Tomasz Poręba i wiceprezes Karol Karski) . Przy organizacji Szczytu partnerami New Direction były dwa instytuty zajmujące się polityką zagraniczną: jeden z Polski ,a drugi z Węgier. Szczyty takie organizowane są co roku.
O sofijskiej konferencji nie piszę dlatego, że jestem na niej jednym z mówców, ale dlatego, że w moim przekonaniu jest ona odpowiedzią na wątpliwości będące udziałem części polskich elit czy aby czasem jest sens, aby Rzeczpospolita zajmowała się Bałkanami? Bo przecież od stu kilkudziesięciu lat zajmują się tym regionem Niemcy. Uważam, że ma to głęboki sens, zwłaszcza że robimy to z innymi krajami „nowej Unii”. Na konferencji poza gospodarzami z Bułgarii (politycy i naukowcy), występują także Polacy (politycy i eksperci), ale też Węgrzy, Czesi, Chorwaci, Serbowie, Macedończycy, Albańczycy, Brytyjczycy, a nawet jeden niemiecki rodzynek – europoseł EKR.
Na szczycie tym wystąpi bułgarska komisarz Marya Gabriel, która ma tekę „Innowacji, Badań, Kultury, Edukacji i Młodzieży”. Będzie też szef „ambasady” Unii Europejskiej w Kosowie i jej specjalny przedstawiciel w Prisztinie Węgier Tomas Szunyog, a także wicepremier Albanii Emilija Redzepi.
Myślę, że sama lista mówców, panelistów pokazuje, że o Europie Środkowo-Południowej, czyli Bałkanach, a ściślej biorąc Bałkanach Zachodnich można i trzeba mówić głosami reprezentantów narodów naszego regionu „Starego Kontynentu”. Klucz personalny jest prosty: reprezentanci Grupy Wyszehradzkiej plus Bałkany, przy czym reprezentowane zarówno przez kraje, które już są członkami UE, jak Bułgaria (od 2007 roku) i Chorwacja (od 2013), jak też te, które do UE chcą wstąpić, traktując ją jako polityczną „ekstraklasę”. Przy czym dodajmy, że są to państwa na różnym etapie negocjowania z Brukselą swojego członkostwa.
Tematami Szczytu Bałkanów Zachodnich były m.in.: „Rozszerzenie UE o Bałkany Zachodnie”, „Bezpieczeństwo, migracja i zagraniczne ingerencje na Bałkanach Zachodnich”, czy wreszcie: „Przyszłość zachodnich Bałkanów: okrągły stół młodych liderów politycznych”.
Polska jest jednym z pięciu największych krajów UE. Byłoby strasznym błędem, gdybyśmy ograniczali się w swej polityce zagranicznej wyłącznie do spraw Europy Wschodniej.

*tekst ukazał się na portalu niezalezna.pl (02.12.2022)
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
UE wstrzymuje Polsce wypłatę wszystkich funduszy, nie tylko KPO Wiadomości
"UE wstrzymuje Polsce wypłatę wszystkich funduszy, nie tylko KPO"

Portal Oko.press informuje we wtorkowej publikacji, że Polska nie może obecnie liczyć nie tylko na pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, ale na praktycznie żadne fundusze z budżetu Unii Europejskiej. Wg. urzędników z Brukseli, Polska nie spełnia kryterium dotyczącego Karty Praw Podstawowych UE. O sprawie informuje również RMF FM.

To nie jest dobra wiadomość. Kreml nakazał przygotowanie schronów w całej Rosji Wiadomości
"To nie jest dobra wiadomość". Kreml nakazał przygotowanie schronów w całej Rosji

- W obliczu wojny na Ukrainie Kreml nakazuje ogólnokrajowy remont schronów przeciwbombowych - pisze na łamach Moscow Times Piotr Kozłow. Moscow Times był darmowym dziennikiem, który w wersji papierowej funkcjonował do 2017 roku. Obecnie w formie elektronicznej jest prowadzony przez redakcję, która została przeniesiona do Amsterdamu.

Joanna Krupa i TVN mają powody do zmartwień? Edward Miszczak zabrał głos ws. Top Model Wiadomości
Joanna Krupa i TVN mają powody do zmartwień? Edward Miszczak zabrał głos ws. "Top Model"

W rozmowie z Jastrząb Post Edward Miszczak został zapytany o popularny program TVN "Top Model". Czy podobny format ruszy niebawem w Polsacie?

Już wkrótce Media Narodowe w sieciach kablowych? Wiadomości
Już wkrótce Media Narodowe w sieciach kablowych?

Kilka dni temu Media Narodowe zostały usunięte z platformy Youtube. Tymczasem Telewizja Media Narodowe Prosta Spółka Akcyjna złożyła wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nadawanie w sieciach kablowych programu „TVMN”. -To ideowa kontynuacja internetowej telewizji „Media Narodowe”, ale jednocześnie zupełnie nowy produkt na rynku medialnym – mówi Piotr Barełkowski, członek zarządu spółki.

Radykalna decyzja ws. Kamila Stocha. Apoloniusz Tajner zabrał głos Wiadomości
Radykalna decyzja ws. Kamila Stocha. Apoloniusz Tajner zabrał głos

Thomas Thurnbichler przed kamerami ogłosił, że Kamil Stoch nie poleci do USA na zawody Pucharu Świata. Skoczek z Zębu zostanie w domu, aby odpocząć. Głos w sprawie zabrał Apoloniusz Tajner.

Szynkowski vel Sęk zapowiada na jutro wizytę dwóch komisarzy KE. „Ogłoszą pewien progres” Wiadomości
Szynkowski vel Sęk zapowiada na jutro wizytę dwóch komisarzy KE. „Ogłoszą pewien progres”

Minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk był gościem „Graffiti” w Polsat News.

„To pierwszy krok”. Hołownia i Kosiniak-Kamysz ogłosili plany współpracy Wiadomości
„To pierwszy krok”. Hołownia i Kosiniak-Kamysz ogłosili plany współpracy

– Polska 2050 i PSL chcą stworzyć wspólną listę spraw do załatwienia przez przyszły rząd po przejęciu władzy – zapowiedział we wtorek Szymon Hołownia na konferencji z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. – To pierwszy krok w naszej długiej i owocnej współpracy – dodał.

Ukraińska straż graniczna: „Zestrzeliliśmy rosyjski samolot szturmowy Su-25 koło Bachmutu” Wiadomości
Ukraińska straż graniczna: „Zestrzeliliśmy rosyjski samolot szturmowy Su-25 koło Bachmutu”

Ukraińska straż graniczna oświadczyła we wtorek, że jej funkcjonariusze zestrzelili nad Bachmutem w obwodzie donieckim rosyjski samolot szturmowy Su-25. Nie jest znany los pilota maszyny – informują pogranicznicy w oświadczeniu na serwisie Telegram.

Tutaj będą pracować polscy strażacy! „Tu wciąż mogą znajdować się żywi ludzie” Wiadomości
Tutaj będą pracować polscy strażacy! „Tu wciąż mogą znajdować się żywi ludzie”

Według informacji przekazanych przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Andrzeja Bartkowiaka polscy strażacy z grupy „Husar”, którzy zostali skierowani do pomocy po tragicznym trzęsieniu ziemi w Turcji, będą pracowali w mieście Besni.

PKP obniża ceny biletów Wiadomości
PKP obniża ceny biletów

PKP Intercity obniża od 1 marca tego roku ceny biletów. Ceny bazowe na połącznia kategorii TLK i IC będą średnio o około 11 proc. niższe od obecnie obowiązujących, zaś dla kategorii EIC i EIP – średnio o około 15 proc. – poinformował przewoźnik we wtorkowym komunikacie.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe