Pikieta Solidarności pod Browarem Braniewo. "Dość zwalniania naszych działaczy związkowych!"

W poniedziałek 5 grudnia przed zakładem Browaru Braniewo odbyła się pikieta Solidarności w obronie zwolnionego z pracy przewodniczącego Komisji Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ ,,Solidarność" Browar Braniewo, Jerzego Stulczewskiego, a także jego zastępcy Kamila Lazarewicza.
 Pikieta Solidarności pod Browarem Braniewo.

W dniu 24 sierpnia 2022 r. pracodawca rozwiązał na podstawie art. 52 ustawy kodeks pracy umowę o pracę z Panem Jerzym Stulczewskim, przewodniczącym Komisji Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ ,,Solidarność" Browar Braniewo, mimo sprzeciwu organizacji zakładowej.

– Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia pracodawca złożył mimo braku zgody, wymaganej przepisami art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych – podkreślił Zbigniew Sikorski, przewodniczący Rady Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ "S" w liście skierowanym 4 listopada br. do Rafała Węgrzyna, dyrektora Browaru. 

– Stanowczo sprzeciwiamy się zwolnieniu Przewodniczącego Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność" w Browarze Braniewo z naruszeniem prawa i wzywamy do przywrócenia Go do Pracy. Naszym zdaniem atak na liderów związkowych wiąże się z Ich walką, o polepszenie warunków pracy i płacy zatrudnionych w Browarze pracowników Apelujemy o uznanie legalnego sporu zbiorowego i zgłoszenie go do Okręgowego Inspektoratu Pracy. Wzywamy do rozpoczęcia rokowań w ramach istniejącego sporu zbiorowego! – oświadczył w październiku Zarząd Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ “Solidarność”, który rozpoczął wówczas akcję mailową wspierającą związkowców z “S” w Browarze Braniewo.

Pod koniec listopada zwolniony został także Kamil Lazarewicz, zastępca przewodniczącego Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Browarze Braniewo.

Pikieta Solidarności

Dziś przed Browarem Braniewo odbyła się pikieta związkowców z Solidarności, którzy wyrażali swój sprzeciw wobec zwolnienia z pracy Jerzego Stulczewskiego, przewodniczącego “S” w Browarze Braniewo oraz Kamila Lazarewicza, zastępcy przewodniczącego. 

Na pikiecie obecni byli związkowcy z Regionu Warmińsko-Mazurskiego, Elbląskiego, Sekretariatu Przemysłu Spożywczego i organizacji zakładowych solidaryzujących się ze zwolnionymi, którzy na bramie zakładu powiesili swoje transparenty, na których widniały hasła: “Dyrektorze, wzywamy do dialogu!”, “Przywróćcie zwolnionych związkowców do pracy!”, “Jerzy, Kamil jesteśmy z wami”. 

– Ktoś kto łamie prawo pracownicze, zwalnia związkowych liderów, a z drugiej strony wybiela się w pismach mówiąc o dialogu to dla nas bzdura. Po to walczyliśmy, po to mamy demokracje, by ludzie mieli prawo zrzeszać się w związki zawodowe, walczyć o swoje sprawy i prowadzić dialog z dyrekcją. A dyrekcja ma to prawo szanować, a nie jednostronnie wyrzucać ludzi na bruk – mówił Józef Dziki, przewodniczący Zarządu Regionu Warmińsko–Mazurskiego NSZZ “Solidarność” i dodał, że dzisiejsza manifestacja to dopiero namiastka protestu, który Solidarność zorganizuje, jeśli nie dojdzie do porozumienia w tej sprawie.

W czasie protestu przemawiał także Zbigniew Sikorski, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ “Solidarność”. 

– Pracodawca w pismach zaczął mówić o tym, że to nie nasza sprawa, że tu jest prowadzony normalny dialog i jakim prawem my się wtrącamy. Dlatego z tego miejsca jeszcze raz mówię do prezesa Van Pura: to była i jest nasza sprawa – zaznaczył przewodniczący Sikorski. 

– W tym tygodniu jedziemy na posiedzenie Komisji Krajowej do Kołobrzegu i przedstawimy informację z tego dzisiejszego wydarzenia, bo to nie jest tylko Browar Braniewo. To jest IKEA Lubawa, to Mleczarnia Łapy, to motoryzacja na Śląsku. Jak długo jeszcze będziemy pozwalali na to, by zwalniano nam przewodniczących z Solidarności? Dość! Dość zwalniania naszych działaczy związkowych! – podkreślił przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego. 

Zbigniew Sikorski zaapelował również do Prokuratora Generalnego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, aby prokuratorzy pilnowali przestrzegania w Polsce prawa dotyczącego ochrony pracowników podlegających szczególnej ochronie, w tym działaczy związkowych. 

– Sprawy naszych zwolnionych kolegów trafiły do sądu i wierzymy, że zostaną oni jak najszybciej przywróceni do pracy. Czas najwyższy skończyć ze zwalnianiem działaczy związkowych, którzy są szczególnie chronieni. Minister Ziobro w czasie konferencji, która odbywała się w Gdańsku 16 marca 2018 roku zapowiedział, że prokuratorzy będą działali skuteczniej w sprawach dotyczący zwalniania działaczy związkowych. Minęło 4,5 roku, miało się poprawić, a sprawy wnoszone do prokuratur są anulowane. Jak długo jeszcze będziemy czekać na to, co zostało wówczas zapowiedziane? – pytał przewodniczący Sikorski. 

Na koniec Józef Dziki, przewodniczący Zarządu Regionu Warmińsko–Mazurskiego NSZZ “Solidarność” podziękował wszystkim uczestnikom pikiety i zapowiedział, że Region dalej będzie monitorował sprawę i walczył o przywrócenie zwolnionych z Browaru związkowców. – W jedności siła! Niech żyje Solidarność – zakończył.

Właścicielem Browaru Braniewo jest koncern Van Pur. W grudniu 2020 roku przejął go od grupy Żywiec.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe