Piotr Duda do polityków: Bez polskiego górnictwa będzie tylko źle!

– Agresja Rosji na Ukrainę przypomniała nam o tym, o czym związek zawodowy „Solidarność” zawsze mówił głośno: że bezpieczeństwo energetyczne jest tak samo ważne jak bezpieczeństwo militarne – przypomniał podczas tegorocznej Barbórki Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.
 Piotr Duda do polityków: Bez polskiego górnictwa będzie tylko źle!
/ Fot. D. Jaromin

Jeszcze przez kilka dni będą odbywały się uroczystości związane z Dniem Górnika. Choć tegoroczna Barbórka po raz pierwszy od trzech lat może odbywać się w sposób bezpośredni, to trudno nie dostrzec troski o przyszłość polskiego przemysłu wydobywczego.

– Agresja Rosji na Ukrainę przypomniała nam o tym, o czym związek zawodowy „Solidarność” zawsze mówił głośno: że bezpieczeństwo energetyczne jest tak samo ważne jak bezpieczeństwo militarne – mówił w minioną sobotę podczas uroczystości w KWK „Bogdanka” w Lublinie.

Z kolei w listach kierowanych do górniczej Solidarności, do zarządów spółek związanych z górnictwem, nie tylko węgla, ale również innych surowców, a także uczestników licznych barbórkowych akademii, szef Solidarności życzył mądrej polityki państwa:

Życzę całemu górnictwu mądrej polityki energetycznej państwa, opartej na polskich bogactwach naturalnych, odrzucającej unijną religię klimatyczną, która niszczy polskie górnictwo i polską gospodarkę. Stanowi to zagrożenie nie tylko dla miejsc pracy w samym górnictwie, ale również w przemyśle, którego głównym kosztem jest energia.

Mówił o tym m.in. w lubelskiej kopalni „Bogdanka”, która w tym roku obchodzi 40-lecie wydobycia węgla.

– Matka żywicielka, jaką jest kopalnia, dzieli się chlebem z całą lokalną społecznością.
Jedno miejsce w górnictwie, to kilka miejsc w otoczeniu. O tym musimy pamiętać – podkreślał.

– Chciałbym wam życzyć mądrych decyzji polityków dot. strategicznych działań, które będą podejmowane wobec przemysłu wydobywczego i szeroko rozumianej polityki energetycznej państwa – życzył przewodniczący.

Jednoznacznie podkreślał, że to bezpieczeństwo jest możliwe tylko z udziałem polskiego górnictwa i polskiego przemysłu wydobywczego.

– Bez polskiego górnictwa będzie tylko źle! I o tym politycy powinni pamiętać i wiedzieć – mówił w Bogdance.

ml


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Idol opozycji Roger Waters broni Putina i atakuje Polaków Wiadomości
Idol opozycji Roger Waters broni Putina i atakuje Polaków

Były muzyk Pink Floyd Roger Waters w rozmowie z dziennikiem "Berliner Zeitung" wygłosił kolejne kontrowersyjne słowa ws. wojny na Ukrainie. Przy okazji wspomniał o Polakach i skrytykował prezydenta USA Joe Bidena.

[WIDEO] Wielki pożar w rafinerii Łukoil w Rosji Wiadomości
[WIDEO] Wielki pożar w rafinerii Łukoil w Rosji

Rosyjskie i ukraińskie media informują, że w rafinerii ropy naftowej Łukoil w miejscowości Kstowo w obwodzie niżnowogrodzkim w Rosji doszło do dużego pożaru. Niebezpieczeństwo zostało już zażegnane, ale strażacy walczyli z ogniem przez kilka godzin.

Czy Finlandia przystąpi do NATO bez Szwecji? Szef MSZ Finlandii zabiera głos Wiadomości
Czy Finlandia przystąpi do NATO bez Szwecji? Szef MSZ Finlandii zabiera głos

Oczekujemy, że Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO przed lipcowym szczytem w Wilnie; możliwość wejścia do Sojuszu samej Finlandii bez Szwecji to na razie „spekulacje” – powiedział we wtorek szef MSZ Finlandii Pekka Haavisto po spotkaniu ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Tobiasem Billstromem w Helsinkach.

Nie żyje prezes Boeing Poland Wiadomości
Nie żyje prezes Boeing Poland

Nie żyje Rafał Stepnowski, prezes Boeing Poland, szef Boeing International na Polskę i Europę Wschodnią i szef ds. rządowych w Polsce. Był wybitnym menadżerem, działał na rzecz rozwoju gospodarczego Polski, obronności naszego kraju oraz budowy centrów edukacyjnych dla młodzieży. Miał 54 lata.

Rosja może udzielić pomocy. Kadyrow proponuje specjalny status niepodległości Śląska Wiadomości
"Rosja może udzielić pomocy". Kadyrow proponuje "specjalny status niepodległości Śląska"

Podległy Rosji przywódca Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow najnowszy wpis na Telegramie poświęcił Polsce.

Czeska policja poszukuje podejrzanego o zabójstwo kobiety. Może przebywać w Polsce Wiadomości
Czeska policja poszukuje podejrzanego o zabójstwo kobiety. Może przebywać w Polsce

Prascy śledczy poszukują 42-letniego Petra Krausa podejrzewanego o zabójstwo kobiety, do którego doszło w czeskiej Pradze. Mężczyzna może przebywać na terenie Polski. Jest niebezpieczny i może być uzbrojony.

OKO.press: „UE wstrzymuje Polsce wypłatę wszystkich funduszy, nie tylko KPO” Wiadomości
OKO.press: „UE wstrzymuje Polsce wypłatę wszystkich funduszy, nie tylko KPO”

Portal OKO.press informuje we wtorkowej publikacji, że Polska nie może obecnie liczyć nie tylko na pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, ale na praktycznie żadne fundusze z budżetu Unii Europejskiej. Według urzędników z Brukseli Polska nie spełnia kryterium dotyczącego Karty Praw Podstawowych UE. O sprawie informuje również RMF FM.

„To nie jest dobra wiadomość”. Kreml nakazał przygotowanie schronów w całej Rosji Wiadomości
„To nie jest dobra wiadomość”. Kreml nakazał przygotowanie schronów w całej Rosji

„W obliczu wojny na Ukrainie Kreml nakazuje ogólnokrajowy remont schronów przeciwbombowych” – pisze na łamach „The Moscow Times” Piotr Kozłow. „The Moscow Times” był darmowym dziennikiem, który w wersji papierowej funkcjonował do 2017 roku. Obecnie w formie elektronicznej jest prowadzony przez redakcję, która została przeniesiona do Amsterdamu.

Joanna Krupa i TVN mają powody do zmartwień? Edward Miszczak zabrał głos ws. „Top Model” Wiadomości
Joanna Krupa i TVN mają powody do zmartwień? Edward Miszczak zabrał głos ws. „Top Model”

W rozmowie z Jastrząb Post Edward Miszczak został zapytany o popularny program TVN „Top Model”. Czy podobny format ruszy niebawem w Polsacie?

Już wkrótce Media Narodowe w sieciach kablowych? Wiadomości
Już wkrótce Media Narodowe w sieciach kablowych?

Kilka dni temu Media Narodowe zostały usunięte z platformy Youtube. Tymczasem Telewizja Media Narodowe Prosta Spółka Akcyjna złożyła wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nadawanie w sieciach kablowych programu „TVMN”. -To ideowa kontynuacja internetowej telewizji „Media Narodowe”, ale jednocześnie zupełnie nowy produkt na rynku medialnym – mówi Piotr Barełkowski, członek zarządu spółki.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe