Kolejny krok na drodze do rewizji dyrektywy o Europejskich Radach Zakładowych

W środę 30 listopada 2022 roku europosłowie z Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych (EMPL) Komisji Europejskiej poparli raport opracowany przez Dennisa Radtkego, mający na celu wzmocnienie prawa pracowników firm transnarodowych do informacji i konsultacji poprzez rewizję dyrektywy o europejskich radach zakładowych (ERZ).
 Kolejny krok na drodze do rewizji dyrektywy o Europejskich Radach Zakładowych
/ pixabay.com

EMPL przyjęła sprawozdanie, w którym zwraca się do Komisji Europejskiej o przedstawienie do 31 stycznia 2024 roku zmienionej propozycji aktu prawnego dotyczącego dyrektywy o ERZ. Natomiast już w styczniu przyszłego roku sprawozdanie będzie mogło być przyjęte na sesji plenarnej europarlamentu. Dla delegatów do europejskich rad z Solidarności zapewne będzie to jedno z ważniejszych głosowań Parlamentu Europejskiego w przyszłym roku.

Zalecenia przedstawione w raporcie i przyjęte przez komisję EMPL obejmują m.in. zwiększenie sankcji za nieprzestrzeganie uprawnień rad przez zarządy centralne firm, zapewnienie terminowych konsultacji o odpowiednio szerokim zasięgu tematycznym i dają radom prawo do wystąpienia o renegocjacje tych porozumień, które zawarto przed 1994 rokiem, czyli tzw. porozumień sprzed dyrektywy.

Jest to oczywiście dopiero jeden z etapów procesu, który ma nas, związkowców, doprowadzić do finalnego sukcesu, jakim będzie wprowadzenie nowej, zrewidowanej dyrektywy przez Komisję Europejską. Natomiast decyzja EMPL i, jak zakładamy, pozytywny wynik głosowanie europarlamentarzystów w styczniu 2023 roku będzie mocnym sygnałem dla Komisji, że tematem należy się zająć i to w trybie pilnym.

NSZZ „Solidarność” popierała zarówno wnioski płynące z raportu Dennisa Radtkego, jak i ich przyjęcie na forum EMPL. Tym większe zdziwienie budzi głos sprzeciwu europosłanki Elżbiety Rafalskiej, jak i wstrzymanie się od głosu kilku innych europarlamentarzystów z Polski. Za przyjęciem sprawozdanie głosowali jedynie Jarosław Duda i Krzysztof Hetman z EPL.

pp


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Hakerzy z grupy Anonymous wykiwali Putina. Wykradli kluczowe dane Wiadomości
Hakerzy z grupy Anonymous wykiwali Putina. Wykradli kluczowe dane

Grupa internetowych aktywistów Anonymous od początku inwazji na Ukrainie prowadzi cyberwojnę z Rosją oraz Władimirem Putinem.

[WIDEO] Łotwa: Pod Rygą płonie fabryka dostarczająca drony m.in. na Ukrainę Wiadomości
[WIDEO] Łotwa: Pod Rygą płonie fabryka dostarczająca drony m.in. na Ukrainę

W mieście Marupe pod Rygą płonie fabryka dronów – donoszą we wtorek lokalne media. Według nich bezzałogowce z zakładów trafiały m.in. na Ukrainę. Z ogniem walczy ok. 50 strażaków.

Gigantyczne utrudnienia w kursowaniu pociągów SKM i Kolei Mazowieckich Wiadomości
Gigantyczne utrudnienia w kursowaniu pociągów SKM i Kolei Mazowieckich

Z powodu problemów z zasilaniem sieci trakcyjnej na obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego występują olbrzymie utrudnienia w kursowaniu pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich. Niektóre pociągi są odwołane, a inne opóźnione około 60 minut. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów.

[najnowszy sondaż] Tendencja wzrostowa PiS, duży spadek Hołowni. Jaki wynik koalicji Agrounii z Porozumieniem? Wiadomości
[najnowszy sondaż] Tendencja wzrostowa PiS, duży spadek Hołowni. Jaki wynik koalicji Agrounii z Porozumieniem?

Pracownia United Surveys na zlecenie "Wirtualnej Polski" przeprowadziła badanie preferencji partyjnych. Jak chcą głosować Polacy w wyborach parlamentarnych, które odbędą się już za kilka miesięcy?

Idol opozycji Roger Waters broni Putina i atakuje Polaków Wiadomości
Idol opozycji Roger Waters broni Putina i atakuje Polaków

Były muzyk Pink Floyd Roger Waters w rozmowie z dziennikiem "Berliner Zeitung" wygłosił kolejne kontrowersyjne słowa ws. wojny na Ukrainie. Przy okazji wspomniał o Polakach i skrytykował prezydenta USA Joe Bidena.

[WIDEO] Wielki pożar w rafinerii Łukoil w Rosji Wiadomości
[WIDEO] Wielki pożar w rafinerii Łukoil w Rosji

Rosyjskie i ukraińskie media informują, że w rafinerii ropy naftowej Łukoil w miejscowości Kstowo w obwodzie niżnowogrodzkim w Rosji doszło do dużego pożaru. Niebezpieczeństwo zostało już zażegnane, ale strażacy walczyli z ogniem przez kilka godzin.

Czy Finlandia przystąpi do NATO bez Szwecji? Szef MSZ Finlandii zabiera głos Wiadomości
Czy Finlandia przystąpi do NATO bez Szwecji? Szef MSZ Finlandii zabiera głos

Oczekujemy, że Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO przed lipcowym szczytem w Wilnie; możliwość wejścia do Sojuszu samej Finlandii bez Szwecji to na razie „spekulacje” – powiedział we wtorek szef MSZ Finlandii Pekka Haavisto po spotkaniu ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Tobiasem Billstromem w Helsinkach.

Nie żyje prezes Boeing Poland Wiadomości
Nie żyje prezes Boeing Poland

Nie żyje Rafał Stepnowski, prezes Boeing Poland, szef Boeing International na Polskę i Europę Wschodnią i szef ds. rządowych w Polsce. Był wybitnym menadżerem, działał na rzecz rozwoju gospodarczego Polski, obronności naszego kraju oraz budowy centrów edukacyjnych dla młodzieży. Miał 54 lata.

Rosja może udzielić pomocy. Kadyrow proponuje specjalny status niepodległości Śląska Wiadomości
"Rosja może udzielić pomocy". Kadyrow proponuje "specjalny status niepodległości Śląska"

Podległy Rosji przywódca Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow najnowszy wpis na Telegramie poświęcił Polsce.

Czeska policja poszukuje podejrzanego o zabójstwo kobiety. Może przebywać w Polsce Wiadomości
Czeska policja poszukuje podejrzanego o zabójstwo kobiety. Może przebywać w Polsce

Prascy śledczy poszukują 42-letniego Petra Krausa podejrzewanego o zabójstwo kobiety, do którego doszło w czeskiej Pradze. Mężczyzna może przebywać na terenie Polski. Jest niebezpieczny i może być uzbrojony.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe