Ukraińcy testują bojowego drona o ładowności do 75 kg. W jego zasięgu znajduje się Moskwa!

Ukraiński portal Defense Express informuje, że państwowy koncern Ukroboronprom przeprowadził szereg udanych testów ukraińskiego drona bojowego o zasięgu rażenia nawet tysiąca kilometrów.
zdjęcie poglądowe Ukraińcy testują bojowego drona o ładowności do 75 kg. W jego zasięgu znajduje się Moskwa!
zdjęcie poglądowe / pixabay.com

Tę informację potwierdziła Natalia Sad, sekretarz prasowy ukraińskiego koncernu. 

Zakończono kolejny etap testów

Dziś zakończono szereg etapów udanych testów. Zgodnie z instrukcjami szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy przechodzimy do etapu testów pod wpływem wojny elektronicznej

– poinformowała Natalia Sad. Ładowność ukraińskiego drona kamikadze wynosi do 75 kg.

Po pomyślnym przetestowaniu drona w warunkach wojny elektronicznej mamy nadzieję, że będziemy mogli przetestować go w warunkach bojowych. Obiecaliśmy to przed końcem tego roku i staramy się spełnić tę obietnicę

– powiedziała rzecznik Ukroboronpromu.

„Najdłuższe ramię Ukrainy”

Pierwsze informacje nt. nowego ukraińskiego drona uderzeniowego o zasięgu do 1000 km pojawiły się już w październiku. Wówczas koncern Ukroboronprom opublikował informację zapowiadającą rozwój broni, która miała stać się najdłuższym „ramieniem” wśród broni dostępnej obecnie w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Okazało się, że może to być dość duży dron typu kamikadze. Szacowana rozpiętość skrzydeł i waga powinna wynosić około 4 metrów, a masa startowa ponad 200 kg.

Zagadką dla ekspertów jest deklarowany zasięg tysiąca kilometrów, który stawia pytanie dotyczące środków naprowadzania na cel. Najprostszą implementacją byłaby zwykła nawigacja satelitarna, która pozwala trafiać w obiekty stacjonarne o znanych wcześniej współrzędnych. Jej dokładność może być jednak niewystarczająca do precyzyjnych uderzeń w cele. W tym przypadku kwestię dokładności mogłaby rekompensować masa uderzenia, co w niektórych przypadkach byłoby nawet bardziej wskazane. Na przykład gdy chodzi o konieczność unieszkodliwienia wrogich lotnisk.

Ale mimo wszystko najważniejszą kwestią jest zakończenie terminów testów i tempo masowej produkcji. Bo w rzeczywistości główną zaletą [irańskich dronów używanych przez Rosjan – przyp. red.] Shahed-136 jest ilość: federacja rosyjska otrzymała znaczną liczbę tych dronów kamikadze. A taktyka jest prosta: jednocześnie wystrzeliwuje się kilkadziesiąt dronów, mimo że tylko kilka z nich się przebija

– stwierdza Defense Express. Redaktorzy podkreślają, że kluczowe jest nie tyle tworzenie pojedynczych egzemplarzy dronów, ale konieczność masowej produkcji setek z nich, aby osiągnąć odpowiedni efekt i przesycenie kanałów systemów obrony powietrznej przeciwnika. 

Co z kolei stawia wymagania co do kosztów takiego drona kamikadze, technologicznych cykli produkcyjnych i zdolności produkcyjnych

– podsumowują redaktorzy.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa” Wiadomości
Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa”

– Populizm polityczny skutkuje przesadnym życiem na kredyt, dlatego tak wiele osób myśli, że emerytury wypłaca rząd i może on dowolnie kształtować ich wysokość niezależnie od czasu i rodzaju pracy późniejszego emeryta – twierdzi były premier, a obecnie europoseł Włodzimierz Cimoszewicz.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe