Premier Morawiecki o KPO: „Opozycja szuka sojuszników na obrzeżach naszego obozu”

W sprawie KPO opozycja szuka też sojuszników gdzieś tam na obrzeżach naszego obozu. W ten sposób najbardziej zagorzali radykałowie, którzy cieszyliby się, żeby środków unijnych nie było, z jednej i drugiej strony łączą się – ocenił premier Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki Premier Morawiecki o KPO: „Opozycja szuka sojuszników na obrzeżach naszego obozu”
Mateusz Morawiecki / PAP/Adam Warżawa

Szef rządu na antenie telewizji wPolsce.pl został zapytany o kwestię blokowana wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy i działań opozycji w tej kwestii.

"O to chodzi opozycji od dawna, ale niestety szukają też sojuszników gdzieś tam na obrzeżach naszego obozu i w ten sposób najbardziej zagorzali radykałowie, którzy cieszyliby się, żeby środków unijnych nie było, z jednej i drugiej strony, łączą się. My idziemy drogą środka. Mnie nie interesuje jakieś tam odbijanie w lewo czy prawo, tylko patrzymy na drogę do przodu. Droga do przodu, to droga walki z kryzysem makroekonomicznym, gospodarczym, z którym się wszyscy na świecie mierzymy" - odpowiedział premier.

Premier o działaniach opozycji

Zastanawiał się też, czy w KE będzie odpowiednie podejście i zrozumienie dla roli Polski jako kraju frontowego, który sprawdza się na pierwszej linii frontu. "Opozycja robi wszystko, żeby przekonać tamtych radykałów w Brukseli, by tych pieniędzy Polsce nie dawać" - mówił szef rządu.

Premier został również zapytany, czy Zjednoczona Prawica nie pęknie. "Jestem przekonany, że nie pęknie. Rozmawiamy na Radzie Ministrów, dyskusja w tej sprawie była szczera, uczciwa, dobra i bynajmniej nie jakaś nadmiernie burzliwa. Staram się tłumaczyć koalicjantom, że po prostu te środki są potrzebne" - odpowiedział Morawiecki.

Szef rządu został też zapytany o sondaże wyborcze. "Jeżeli dzisiaj obserwujemy jeden sondaż za drugim, który daje nam 35 proc. lub więcej niekiedy (...), to życzyłbym każdej partii politycznej po 7 latach takiej zadyszki. To jest bardzo dobry punkt startu do wejścia na kolejny szczyt. Kolejnym naszym szczytem jest trzecia kadencja i ona jest absolutnie możliwa przy rosnącej mobilizacji po naszej stronie, przy tym co proponujemy, co robimy" - mówił Morawiecki.

Premier był też pytany o kwestię zimy i dostaw węgla. Morawiecki wskazał, że od czasu nałożenia embarga na rosyjski węgiel, rząd zwiększył import, przebudował ciągi logistyczne w obszarze węgla i" robimy wszystko, aby tego węgla nie zabrakło". "Dziś wiem doskonale, że w portach jest tego węgla z całą pewnością wystarczająco na całą zimę" - zapewnił.

Wskazał, że ponad 2 tys. gmin podpisało umowy ze spółkami importującymi węgiel. "Jesteśmy na dobrej drodze żeby do każdego dowieźć ten węgiel" - mówił.

Przyznał, że może się zdarzyć, że w jakiejś gminie "jakiś włodarz po złości powie, że nie pójdzie na współpracę". "My również tam dowieziemy ten węgiel, tylko prosimy o sygnały do wojewody, aby ominąć takiego nieudolnego włodarza lokalnego" - powiedział.

Premier odniósł się też do sytuacji na Ukrainie. "Można sobie tylko wyobrazić co by było, gdyby od początku wojny to PO rządziła. Myślę, że niestety jest wysokie prawdopodobieństwo (…), że Ukrainy by nie było, albo byłaby jakimś szczątkowym państwem, a wojska rosyjskie stałyby na Bugu" - ocenił.

"Dlaczego tak uważam? Bo polityka Donalda Tusk to polityka podporządkowania, polityka zdecydowanie na rzecz naszych zachodnich sąsiadów, którzy wiemy, jaką rolę odgrywali na początku wojny. Myślę, że ten wstyd długo będzie się za nimi ciągnął" - dodał.

Morawiecki zwrócił uwagę, że obecnie Władimir Putin próbuje zniszczyć infrastrukturę krytyczną, energetyczną na Ukrainie, aby maksymalnie utrudnić życie Ukraińcom i wywołać oddolną presję na szybkie zakończenie wojny.

"Od roli Polski, od tego jak my podtrzymywać będziemy wolę Zachodu w pomaganiu Ukrainie, bardzo dużo zależy" - ocenił Morawiecki.

"Wierzę, że to tak ważny punkt w naszej historii, że powinniśmy zrobić wszystko, aby pomóc im wygrać tę wojnę z rosyjskim imperializmem" - dodał szef rządu. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zbigniew Kuźmiuk: PO i Polska 2050 próbują „wysadzić w powietrze” kompromis z Brukselą Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: PO i Polska 2050 próbują „wysadzić w powietrze” kompromis z Brukselą

Wprawdzie duża część opozycji, wstrzymując się od głosu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, pozwoliła ją uchwalić w kształcie wynegocjowanym z Komisją Europejską przez ministra ds. europejskich Szymona Szynkowskiego vel Sęk (w sytuacji kiedy posłowie Solidarnej Polski głosowali przeciw), ale dalsze jej działania pokazują, że była to decyzja wizerunkowa (trudno paraliżować uchwalenie ustawy w sytuacji, kiedy publicznie zapewnia się, że jest się za jak najszybszym pozyskaniem środków z KPO).

Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby Wiadomości
Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby

Odnaleziono ciało drugiej z osób poszukiwanych po wybuchu w kamienicy w Katowicach – poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jak zaznaczył, pod gruzami prawdopodobnie już nikogo nie ma, ale nadal trwają działania ratunkowo-poszukiwawcze.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę eksmitowany przez króla Karola III Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę eksmitowany przez króla Karola III

Jak podają brytyjskie media, kontrowersyjny książę Andrzej został eksmitowany z Pałacu Buckingham na skutek decyzji króla Karola III.

Belgijska gazeta o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest interwencja Wiadomości
Belgijska gazeta o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest interwencja

W związku z publikacją w belgijskiej, flamandzkojęzycznej gazecie „Het Laatste Nieuws”, która użyła nieakceptowalnego określenia „polskie obozy koncentracyjne”, Ambasada RP w Brukseli podjęła w czwartek interwencję. – To Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holocaust i obozy koncentracyjne, w tym Auschwitz-Birkenau, a nie Polacy – powiedział PAP ambasador Polski w Królestwie Belgii Rafał Siemianowski.

„Tego boi się TVN”. Były współpracownik stacji ujawnia korespondencję Wiadomości
„Tego boi się TVN”. Były współpracownik stacji ujawnia korespondencję

Były współpracownik telewizji TVN operator Kamil Różalski opublikował na Twitterze korespondencję. Ma ona przedstawiać fragmenty wiadomości innych pracowników TVN, którzy opowiadają o patologiach, jakie miały mieć miejsce podczas ich pracy w stacji.

Nie tylko Leopardy. Polska przekaże Ukrainie dodatkowo 60 czołgów, w tym 30 PT-91 Twardy Wiadomości
Nie tylko Leopardy. Polska przekaże Ukrainie dodatkowo 60 czołgów, w tym 30 PT-91 Twardy

„Dziękuję Polsce za tak ważne decyzje o przekazaniu Ukrainie 60 polskich czołgów, spośród których 30 to słynne PT-91 Twardy, a także 14 maszyn Leopard 2” – napisał w piątek po polsku na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do czwartkowych zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego o kolejnych dostawach uzbrojenia dla Kijowa. W podobnym tonie wypowiedział się w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal.

26 zastępów straży pożarnej, w drodze kolejni ratownicy. Wielka akcja służb po wybuchu gazu w Katowicach Wiadomości
26 zastępów straży pożarnej, w drodze kolejni ratownicy. Wielka akcja służb po wybuchu gazu w Katowicach

Po wybuchu – najprawdopodobniej gazu – w kamienicy należącej do parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach strażacy przeszukują gruzowisko, by dotrzeć do jednej osoby, która powinna być w środku. Z budynku wyprowadzono wcześniej siedem osób, w tym dwoje dzieci; pięć z nich trafiło do szpitali.

Katargate. Eva Kaili grozi pozwem Jackowi Saryuszowi-Wolskiemu Wiadomości
Katargate. Eva Kaili grozi pozwem Jackowi Saryuszowi-Wolskiemu

„Była wiceprzewodnicząca PE Eva Kaili, oskarżona ws. Qatargate, chce mnie pozwać do sądu” – informuje na Twitterze europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Duży cios w Państwo Islamskie. Amerykanie zabili jednego z przywódców ISIS Wiadomości
Duży cios w Państwo Islamskie. Amerykanie zabili jednego z przywódców ISIS

Żołnierze sił specjalnych USA przeprowadzili w środę udaną operację antyterrorystyczną, zabijając przywódcę Państwa Islamskiego w Somalii, Bilala al-Sudaniego - podał w czwartek Biały Dom. Al-Sudani miał odpowiadać za finansowanie ekspansji grupy.

„To żenujące”. Burza po kontrowersyjnej decyzji Miszczaka w Polsacie Wiadomości
„To żenujące”. Burza po kontrowersyjnej decyzji Miszczaka w Polsacie

Nowe decyzje podejmowane w Polsacie przez byłego już, wieloletniego dyrektora programowego TVN Edwarda Miszczaka nie zyskują sobie przychylności części widzów, którzy w mediach społecznościowych dają upust swemu niezadowoleniu.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe