Związkowcy z Solidarności domagają się natychmiastowego spotkania z Zarządem JSW

Zakładowa Organizacja Koordynacyjna (ZOK) NSZZ „Solidarność” Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) chce, by Zarząd Spółki odniósł się do trzech kwestii poruszonych w pismach złożonych pod koniec października przez reprezentatywne organizacje związkowe JSW SA.
 Związkowcy z Solidarności domagają się natychmiastowego spotkania z Zarządem JSW
/ pixabay.com

Chodzi o „ujednolicenie umów o pracę i wynagrodzeń na tych samych stanowiskach pracy w całej Spółce”, „ustalenie ekwiwalentu za deputat węglowy w oparciu o rzeczywiste ceny węgla w spółkach branży górniczej” oraz „realizację posiłków profilaktycznych w oparciu o zasady stosowane w innych spółkach branży górniczej”. Nowe pismo w tej sprawie skierowano na ręce prezesa JSW Tomasza Cudnego.

Związkowcy z Solidarności domagają się „natychmiastowego spotkania z Zarządem JSW S.A. w celu uzyskania precyzyjnego stanowiska w przedstawionych sprawach” – czytamy na portalu Solidarności Górniczej.

Podczas spotkania miałaby zostać poruszona także kwestia przyszłorocznych podwyżek.

– Tak jak wielokrotnie informowaliśmy Zarząd w kwestii wynagrodzeń pracowników podtrzymujemy nasze stanowisko, że wykorzystamy wszystkie możliwe środki, aby nie dopuścić do spadku płacy realnej pracowników naszej Spółki – podkreślają przedstawiciele ZOK NSZZ „Solidarność” JSW SA.

Największa organizacja zrzeszająca pracowników JSW krytykuje kierownictwo Spółki za brak reakcji na związkowe wnioski dotyczące nawarstwiających się problemów załóg jastrzębskich kopalń. Zdaniem strony społecznej, dotychczasowa postawa pracodawcy „stanowi wyraz bagatelizowania (…) pracowników oraz lekceważenie Reprezentatywnych Organizacji Związkowych JSW S.A.”.

„Dalsze takie działania Zarządu JSW S.A. spotkają się z naszą zdecydowaną reakcją” – ostrzegają związkowcy, którzy wydali oświadczenie uzasadniające ich stanowisko.

„W związku z brakiem postępu w prowadzonych negocjacjach dotyczących spraw pracowniczych JSW S.A. zarówno na szczeblu Ministerstwa Aktywów Państwowych jak i Zarządu JSW S.A. oraz niemocy czy wręcz ucieczki osób odpowiedzialnych od podejmowania decyzji dotyczących przyszłości pracowników JSW S.A wystosowaliśmy pismo do Zarządu JSW S.A. w celu rozstrzygnięcia (…) dotąd niezałatwionych spraw, które będą miały wpływ na przyszłość pracowników naszej Spółki” – piszą przedstawiciele ZOK.

„Uważamy, że nadszedł najwyższy czas na podjęcie ważnych decyzji i rozstrzygnięcia w sposób zdecydowany przyszłych wynagrodzeń naszych pracowników w 2023 r., jak również realizacji pozostałych postulatów, które zostały zgłoszone w pismach z dnia 25 października 2022 r. Z okazji Barbórki pracownicy naszej Spółki usłyszeli miłe słowa w związku z ciężką, odpowiedzialną i ważną dla kraju pracą więc najwyższy czas te słowa zamienić w konkretne rozwiązania służące pracownikom kopalń i zakładów naszej Spółki. Nie tylko dobra koniunktura na węgiel ale również ciężka praca pracowników Spółki zbudowała tak silną pozycję finansową JSW S.A. Czyżby właściciel i Zarząd o tym nie wiedzieli?” – wskazują związkowcy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu Wiadomości
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu

Prezydent USA Joe Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę, choć dodał, że nie wie, w jakim terminie. Powiedział też, że USA nie przekażą Ukrainie samolotów F-16.

„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe