Piotr Duda: 15 grudnia posiedzenie zespołu rząd – Solidarność. Siadamy do merytorycznych działań

2 grudnia 2022 r. prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wydał Zarządzenie o powołaniu roboczego zespołu do spraw wypracowania porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Komisją Krajową NSZZ „Solidarność”. Prace nad takim rozwiązaniem ruszyły po zawieszeniu organizowanego przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” Marszu Godności. Niedawno w Monitorze Polskim ukazało się Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów ze składem osobowym zespołu. O to, czy o składzie delegacji NSZZ „Solidarność” rozmawiano podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Krajowej, pytaliśmy przewodniczącego Piotra Dudę. 
 Piotr Duda: 15 grudnia posiedzenie zespołu rząd – Solidarność. Siadamy do merytorycznych działań
/ Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" / foto. Marcin Żegliński

Dyskutowaliśmy o osobach z poszczególnych branż, z konkretnych podstolików. Sam zespół został powołany, współprzewodniczącym jest Henryk Nakonieczny, znajdują się w nim m.in. osoby z Rady Dialogu Społecznego jak Andrzej Kuchta czy Wojciech Ilnicki. Jeśli będą poruszane konkretne tematy, jak np. dotyczące Domów Pomocy Społecznej, to będą w tych zespołach osoby z tych branż, z tych organizacji, które będą prowadziły dialog i rozmowy w podstolikach. W przypadku DPS-ów z panią minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg. Cieszę się, że premier dotrzymał słowa, że w Monitorze Polskim ukazało się zarządzenie w sposób publiczny, możemy teraz przygotowywać się do spotkania plenarnego, które zaplanowane jest na 15 grudnia. Wtedy siądziemy do konkretnych, merytorycznych działań. To dla nas ważne, że pokazaliśmy, że jesteśmy organizacją odpowiedzialną, podjęliśmy jedną z najtrudniejszych decyzji, zawieszając Marsz Godności. Dla mnie osobiście to była najtrudniejsza decyzja, od kiedy jestem przewodniczącym NSZZ „Solidarność”. Bezpieczeństwo naszego państwa jest dla nas jednak najważniejsze

– usłyszeliśmy. 

To dla nas ważne, że dzisiaj, pierwszy raz od 2019 r., będziemy mogli spotkać się i podzielić opłatkiem. Tego nam brakowało przez lata pandemii koronawirusa. Dzisiaj nie będziemy jednak do końca uśmiechnięci. Agresja zbrodniczego reżimu Putina doprowadziła do tego, że wciąż musimy rozmawiać o naszych gościach z Ukrainy, którzy w dalszym ciągu są w naszych ośrodkach, przede wszystkim w Spale. Myślimy o ich bliskich na Ukrainie. Będziemy starali się im pomóc, nie wykluczamy zorganizowania konwoju, który w pewien sposób pozwoli Ukraińcom przeżyć zimę. Wiemy, jak wielkie problemy są tam z infrastrukturą krytyczną, sam osobiście byłem na Ukrainie po agresji, wiem, jak to wygląda. Dlatego musimy pamiętać o tym, co tam się dzieje

– dodał przewodniczący Piotr Duda. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Granica z Białorusią. Straż Graniczna publikuje niepokojące nagranie Wiadomości
Granica z Białorusią. Straż Graniczna publikuje niepokojące nagranie

Tylko w tym miesiącu przez Białoruś do Polski i na terytorium Unii Europejskiej próbowało dostać się 1250 osób.

Zbigniew Kuźmiuk: PO i Polska 2050 próbują „wysadzić w powietrze” kompromis z Brukselą Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: PO i Polska 2050 próbują „wysadzić w powietrze” kompromis z Brukselą

Wprawdzie duża część opozycji, wstrzymując się od głosu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, pozwoliła ją uchwalić w kształcie wynegocjowanym z Komisją Europejską przez ministra ds. europejskich Szymona Szynkowskiego vel Sęk (w sytuacji kiedy posłowie Solidarnej Polski głosowali przeciw), ale dalsze jej działania pokazują, że była to decyzja wizerunkowa (trudno paraliżować uchwalenie ustawy w sytuacji, kiedy publicznie zapewnia się, że jest się za jak najszybszym pozyskaniem środków z KPO).

Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby Wiadomości
Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby

Odnaleziono ciało drugiej z osób poszukiwanych po wybuchu w kamienicy w Katowicach – poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jak zaznaczył, pod gruzami prawdopodobnie już nikogo nie ma, ale nadal trwają działania ratunkowo-poszukiwawcze.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę eksmitowany przez króla Karola III Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę eksmitowany przez króla Karola III

Jak podają brytyjskie media, kontrowersyjny książę Andrzej został eksmitowany z Pałacu Buckingham na skutek decyzji króla Karola III.

Belgijska gazeta o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest interwencja Wiadomości
Belgijska gazeta o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest interwencja

W związku z publikacją w belgijskiej, flamandzkojęzycznej gazecie „Het Laatste Nieuws”, która użyła nieakceptowalnego określenia „polskie obozy koncentracyjne”, Ambasada RP w Brukseli podjęła w czwartek interwencję. – To Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holocaust i obozy koncentracyjne, w tym Auschwitz-Birkenau, a nie Polacy – powiedział PAP ambasador Polski w Królestwie Belgii Rafał Siemianowski.

„Tego boi się TVN”. Były współpracownik stacji ujawnia korespondencję Wiadomości
„Tego boi się TVN”. Były współpracownik stacji ujawnia korespondencję

Były współpracownik telewizji TVN operator Kamil Różalski opublikował na Twitterze korespondencję. Ma ona przedstawiać fragmenty wiadomości innych pracowników TVN, którzy opowiadają o patologiach, jakie miały mieć miejsce podczas ich pracy w stacji.

Nie tylko Leopardy. Polska przekaże Ukrainie dodatkowo 60 czołgów, w tym 30 PT-91 Twardy Wiadomości
Nie tylko Leopardy. Polska przekaże Ukrainie dodatkowo 60 czołgów, w tym 30 PT-91 Twardy

„Dziękuję Polsce za tak ważne decyzje o przekazaniu Ukrainie 60 polskich czołgów, spośród których 30 to słynne PT-91 Twardy, a także 14 maszyn Leopard 2” – napisał w piątek po polsku na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do czwartkowych zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego o kolejnych dostawach uzbrojenia dla Kijowa. W podobnym tonie wypowiedział się w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal.

26 zastępów straży pożarnej, w drodze kolejni ratownicy. Wielka akcja służb po wybuchu gazu w Katowicach Wiadomości
26 zastępów straży pożarnej, w drodze kolejni ratownicy. Wielka akcja służb po wybuchu gazu w Katowicach

Po wybuchu – najprawdopodobniej gazu – w kamienicy należącej do parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach strażacy przeszukują gruzowisko, by dotrzeć do jednej osoby, która powinna być w środku. Z budynku wyprowadzono wcześniej siedem osób, w tym dwoje dzieci; pięć z nich trafiło do szpitali.

Katargate. Eva Kaili grozi pozwem Jackowi Saryuszowi-Wolskiemu Wiadomości
Katargate. Eva Kaili grozi pozwem Jackowi Saryuszowi-Wolskiemu

„Była wiceprzewodnicząca PE Eva Kaili, oskarżona ws. Qatargate, chce mnie pozwać do sądu” – informuje na Twitterze europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Duży cios w Państwo Islamskie. Amerykanie zabili jednego z przywódców ISIS Wiadomości
Duży cios w Państwo Islamskie. Amerykanie zabili jednego z przywódców ISIS

Żołnierze sił specjalnych USA przeprowadzili w środę udaną operację antyterrorystyczną, zabijając przywódcę Państwa Islamskiego w Somalii, Bilala al-Sudaniego - podał w czwartek Biały Dom. Al-Sudani miał odpowiadać za finansowanie ekspansji grupy.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe