Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: „NanoKanapka”. Polacy stworzyli materiał przyszłości

Polacy stworzyli materiał przyszłości! To, co widzicie w rękach współtwórcy dr. Mateusza Marczewskiego, to geniusz myśli technologicznej.
Dr Mateusz Marczewski z
Dr Mateusz Marczewski z "NanoKanapką" / fot. dr Maciej Kawecki

W najbardziej zaawansowanym na świecie przemyśle, przemyśle kosmicznym, liczą się dwie rzeczy: trwałość oraz masa. Niestety, te dwie właściwości niekoniecznie idą ze sobą w parze. Polacy z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego stworzyli materiał, który nazywają „NanoKanapką”. Jest to grupa materiałów, które łączą najlepsze cechy metalu oraz ceramiki, uzyskując materiał zarówno trwały, lekki, ale przy tym łatwo obrabialny mechanicznie, odporny na szoki termiczne, promieniowanie jonizujące oraz korozję – idealny do zastosowań w przemyśle kosmicznym, ale również lotniczym, chemicznym czy energetycznym. Jako pierwsi w Polsce współpracują już z sektorem kosmicznym w tym zakresie.

 

Gdyby Pete „Maverick” Mitchell…

Mówiąc najprościej, Polacy jako pierwsi na świecie opracowali własną przełomową technologię syntezy faz MAX, dzięki której otrzymywany jest materiał o największej czystości względem obecnych na rynku rozwiązań konkurencyjnych. Dodatkowo technologia ta ogranicza zużycie energii stosowanej w procesie, co ma szczególne znaczenie przy obecnej sytuacji na rynku energii. Proces produkcji jest o 90% krótszy, prowadzony przy 20-procentowo niższej temperaturze oraz zużyciu energii mniejszym o 80% w porównaniu do konkurencyjnych metod! Są też jedynymi na świecie produkującymi te materiały w formie proszku, jak i gotowych elementów o prostej lub złożonej geometrii.

Gdyby Pete „Maverick” Mitchell (Tom Cruise) w filmie „Top Gun” leciał samolotem z prędkością ok. 10 machów z wykorzystaniem ich technologii cerMAXmet, uniknąłby wypadku i mógłby wrócić w „jednym kawałku” na ziemię. Twórcami tego osiągnięcia jest Grzegorz Kubicki, który jest pomysłodawcą oraz liderem zespołu, natomiast Joanna Półrolniczak oraz Mateusz Marczewski uzupełniają zespół swoimi ogromnymi kompetencjami. Wielki projekt.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Polska sprowokowała II Wojnę Światową i wymordowała Niemców? Wiadomości
Tadeusz Płużański: Polska "sprowokowała II Wojnę Światową" i "wymordowała Niemców"?

Zarówno w Niemczech, jak i Rosji coraz częściej słyszymy kłamstwa, że Rzeczpospolita nie była ofiarą, ale inspiratorem II wojny światowej. Wpływowi politycy i publicyści obu tych krajów nie tylko usprawiedliwiają, ale także chwalą pakt Ribbentrop–Mołotow, który dla nas oznaczał IV rozbiór Polski.

Jest postępowanie KRRiTV. TOK FM ma kłopoty Wiadomości
Jest postępowanie KRRiTV. TOK FM ma kłopoty

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski wszczął postępowanie z urzędu o ukaranie nadawcy programu TOK FM – Pierwsze Radio Informacyjne, w związku z naruszeniem art. 18 ust.1 ustawy o radiofonii i telewizji - przekazała w piątek na swojej stronie internetowej Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Zełenski: Dziękuję Polsce Wiadomości
Zełenski: Dziękuję Polsce

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za wsparcie w walce z rosyjską agresją i podkreślił jej ważną rolę jako inicjatora tzw. koalicji czołgowej. Szef państwa spotkał się w piątek w Kijowie z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, któremu wręczył Order Za Zasługi I Klasy.

USA. Minister Przydacz: Prezydent Biden przyjedzie do Polski, ustalamy szczegóły wizyty Wiadomości
USA. Minister Przydacz: Prezydent Biden przyjedzie do Polski, ustalamy szczegóły wizyty

Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP Marcina Przydacz poinformował, że prezydent Joe Biden w najbliższym czasie przybędzie do Polski.

Skandal w Niemczech. Poseł Bundestagu wystąpił w programie Sołowiowa Wiadomości
Skandal w Niemczech. Poseł Bundestagu wystąpił w programie Sołowiowa

Poseł AfD do Bundestagu Steffen Kotré wystapił w talk-show naczelnego propagandysty Kremla Władimira Sołowjowa. Po rozmowie w całych Niemczech wylała się na niego fala krytyki, a decyzja o występie nie spodobała nawet w jego partii. – Mimo wojny trzeba ze sobą rozmawiać i korzystać ze wszystkich kanałów – odpiera krytykę polityk.

Youtube usunął kanał Mediów Narodowych Wiadomości
Youtube usunął kanał Mediów Narodowych

Po kilku latach wytężonej pracy i codziennych wywiadach ze znakomitymi gośćmi kanał Mediów Narodowych na platformie Youtube został usunięty – informuje w piątek wieczorem redakcja Mediów Narodowych.

Z. Kuźmiuk: Prof. Belka krytykuje opozycję. Recesji nie będzie, a opozycja niezorganizowana i słaba intelektualnie Wiadomości
Z. Kuźmiuk: Prof. Belka krytykuje opozycję. "Recesji nie będzie, a opozycja niezorganizowana i słaba intelektualnie"

Opozycja w tym w szczególności Platforma, przez całą jesień i pierwsze miesiące zimy, budowała narrację o braku węgla i innych surowców energetycznych, a w konsekwencji problemów z ogrzewaniem i brakami prądu, które miały nie tylko sparaliżować polską gospodarkę ale także znacząco utrudnić normalne życie, większości ludzi w naszym kraju.

Depardieu prosi Francję o status uchodźcy. „Wstydzę się, że jestem Rosjaninem” Wiadomości
Depardieu prosi Francję o status uchodźcy. „Wstydzę się, że jestem Rosjaninem”

74-letni znany aktor Gerard Depardieu skrytykował wojnę z Ukrainą i zaapelował do władz francuskich o udzielenie statusu uchodźcy. 

USA: Administracja Bidena ogłosiła nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy. Jest „game changer” Wiadomości
USA: Administracja Bidena ogłosiła nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy. Jest „game changer”

Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart łącznie ponad 2,1 mld dolarów. Po raz pierwszy znajdą się w nim „precyzyjne kierowane rakiety”. Według wcześniejszych doniesień mediów, chodzi o pociski GLSDB, mające zasięg 150 km, które pozwolą dwukrotnie zwiększyć zasięg rażenia ukraińskiej armii.

„Zostałem postrzelony w skroń z czterech metrów”. Górnicy ostro odpowiadają Tuskowi. Będzie pozew [WIDEO] Wiadomości
„Zostałem postrzelony w skroń z czterech metrów”. Górnicy ostro odpowiadają Tuskowi. Będzie pozew [WIDEO]

– To słynne kłamstwo o tym, że rząd Ewy Kopacz strzelał do górników. Jakoś ja nie zauważyłem żadnego rannego górnika – mówił Donald Tusk na spotkaniu z mieszkańcami w Płocku w listopadzie. Przewodniczącemu PO ostro odpowiedzieli dzisiaj poszkodowani na skutek użycia przez policję broni gładkolufowej górnicy, a poseł PiS Grzegorz Matusiak zapowiedział pozew przeciwko liderowi PO. 

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe