Stabilny wzrost miedziowego giganta

Grupa KGHM udostępniła wyniki finansowe za III kwartały 2022 roku. Koncern utrzymał produkcję miedzi na zbliżonym do zeszłorocznego poziomie. Wzrosła produkcja srebra. W stosunku do trzech kwartałów ubiegłego roku grupa odnotowała też wzrost przychodów oraz zysku.
 Stabilny wzrost miedziowego giganta

Produkcja srebra zwiększyła się o 1 proc. w stosunku do pierwszych 9 miesięcy zeszłego roku. Wzrost produkcji wynikał m.in. z większej dostępności wsadów obcych np. złomu oraz dyspozycyjności ciągów technologicznych. Łącznie KGHM wyprodukował 1022 ton tego kruszcu. Srebro generuje około 13 proc. przychodów grupy.

Produkcja miedzi płatnej wyniosła 557 tys. ton i była nieznacznie niższa niż w porównywalnym okresie zeszłego roku. Aktywa krajowe pozwoliły na wyprodukowanie odpowiednio 334,4 tys. ton (aktywa górnicze) i 442,5 tys. ton (aktywa hutnicze) miedzi płatnej.

 

Przychody o 18 proc. wyższe

Przychody grupy po trzech kwartałach wyniosły 25,7 mld zł i były o 18 proc. wyższe w stosunku do trzech pierwszych kwartałów roku ubiegłego. Do uzyskania wzrostu przychodów przyczynił się wzmożony popyt na światowym rynku metali nieżelaznych. Eksperci branżowi przewidują, że w kolejnych latach ze względu na elektryfikację przemysłu i transportu popyt na miedź wzrośnie jeszcze bardziej.

W samym III kwartale 2022 roku przychody grupy KGHM wyniosły 7,77 mld zł i były nieznacznie wyższe od przychodów uzyskanych w roku ubiegłym (7,23 mld) oraz... oczekiwanych przez ekspertów rynkowych. Analitycy zakładali, że grupa wypracuje przychody w wysokości 7,551 mld zł (konsensus PAP).

Grupa KGHM wypracowała zysk netto na poziomie 5,267 mld zł. Rok wcześniej w analogicznym okresie zysk wyniósł 4,762 mld zł. Grupa wypracowała zysk pomimo wzrostów cen energii (udział kosztów energii w kosztach rodzajowych wynosił w pierwszych III kwartałach tego roku około 8 proc.) i materiałów. Wpływ na wysokość zysku miały różnice kursowe pomiędzy euro i dolarem a złotówką. Sprzedaż miedzi jest denominowana w dolarach i częściowo w euro, a koszty rozliczane są w większości w złotówkach.

 

Inwestycje niezagrożone

Pomimo trudnej i nieprzewidywalnej sytuacji makroekonomicznej koncern prowadzi inwestycje oraz rozwija prace badawczo-rozwojowe. Planuje, że w przyszłym roku nakłady inwestycyjne nie ulegną obniżeniu i będą na poziomie umożliwiającym wprowadzenie do zakładów hutniczych i górniczych nowych technologii i optymalizację obecnych. Grupa planuje rozwijać m.in. projekty związane z energią odnawialną, w tym budowę tzw. małych elektrowni jądrowych.

 

Artykuł powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź SA.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy uregulują pracę zdalną Wiadomości
Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy uregulują pracę zdalną

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek 30 stycznia na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe