Niemcy zwrócą Kościołowi Mariackiemu w Gdańsku średniowieczny skarb

Tak zwany „gdański skarb paramentowy” z późnego średniowiecza ma zostać zwrócony z Lubeki do Kościoła Mariackiego w Gdańsku. Cenne szaty liturgiczne zostały zabrane przez członków gdańskiego zboru protestanckiego, gdy pod koniec II wojny światowej uciekali oni do Niemiec. Duża część zabytków trafiła do Niemiec Zachodnich.
Kościół Mariacki w Gdańsku Niemcy zwrócą Kościołowi Mariackiemu w Gdańsku średniowieczny skarb
Kościół Mariacki w Gdańsku / pixabay.com/Makalu

Związek Kościołów Protestanckich (UEK) w Kościele Ewangelickim w Niemczech i Kościół Mariacki w Gdańsku podpisały 8 grudnia wieczorem w biurze Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) w Hanowerze deklarację intencji - podała w piątek EKD w komunikacie udostępnionym KAI. 

Według tego oświadczenia szaty liturgiczne zostały początkowo złożone po wojnie w kościele mariackim w Lubece i zostały na stałe wypożyczone do Muzeum Sankt Annen w Lubece przez UEK jako prawnego następcę nieistniejącej już ewangelickiej parafii mariackiej w Gdańsku. Niewielka kolekcja przechowywana jest w Germanisches Nationalmuseum (Niemieckie Muzeum Narodowe) w Norymberdze. Poszczególne paramenty mają być w przyszłości wystawione także w Lubece i Norymberdze jako wypożyczenia z Gdańska. 

- Miasto i archidiecezja bardzo się cieszą, że po Ołtarzu Trójcy Świętej, który od 2020 roku po ponad 70 latach pobytu w Berlinie wrócił do Kościoła Mariackiego w Gdańsku, wkrótce do domu wróci także skarb paramentów - powiedział podczas uroczystości podpisania umowy w Hanowerze metropolita gdański Tadeusz Wojda. Jako proboszcz Kościoła Mariackiego w Gdańsku ks. prałat Ireneusz Bradtke przypomniał katolicko-protestancką przeszłość Kościoła Mariackiego w Gdańsku i wynikającą z niej wspólną odpowiedzialność. 

Przewodnicząca Rady EKD, Praeses Annette Kurschus, odpowiedzialna w EKD za stosunki polsko-niemieckie, oraz bp Petra Bosse-Huber, która jako wiceprzewodnicząca Urzędu Kościelnego EKD kieruje obszarem odpowiedzialności UEK, mają nadzieję, że projekt wpłynie pozytywnie na relacje międzykościelne i międzypaństwowe.

Prezydent Związku Kościołów Protestanckich Volker Jung podkreślił ekumeniczną i polsko-niemiecką przyjaźń. Pozytywnie oceniła tę umowę również konsul generalna Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku Cornelia Pieper i stwierdziła, że jest to „wspaniały przykład inicjatyw społeczeństwa obywatelskiego” w duchu przyjaźni polsko-niemieckiej.

ts / Lubeka


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu Wiadomości
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu

Prezydent USA Joe Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę, choć dodał, że nie wie, w jakim terminie. Powiedział też, że USA nie przekażą Ukrainie samolotów F-16.

„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe