Ryszard Czarnecki: Jak Matka Boska Polakom pomagała

Jak Matka Boska Polakom pomagała
 Ryszard Czarnecki: Jak Matka Boska Polakom pomagała
/ Wikimedia/Matka Boska Trybunalska

8 grudnia to w Kościele katolickim dzień wspomnienie Matki Bożej Niepokalanie Poczętej (określanej także „Matką Boską Kupiecką”). Skoro tak, to można zadać zasadne pytanie: kogo w tym dniu w najnowszej historii naszego kraju szczególnie chroniła Matka Boska? Raczej na pewno dwóch władców. Pierwszy ode mnie, z Wrocławia Henryk I Brodaty, który właśnie 8 grudnia równo 821 lat temu został księciem wrocławskim. Drugi to oczywiście przedostatni Jagiellon, Zygmunt I Stary, który 516 lat temu został w Piotrkowie podczas posiedzenia Sejmu, wybrany królem.

 Jak Matka Boska Polakom pomagała

Był jeszcze inny znany polityk, który tegoż dnia objął ważną funkcję: był to Joachim Lelewel, który w 1831 został szefem Komitetu Narodowego Polskiego. Jednak jego władza miała w praktyce charakter bardziej moralny niż realny.

Na pewno Matka Boska musiała czuwać nad naszymi rodakami wziętymi w jasyr przez Tatarów, skoro 8 grudnia 506 lat temu zostali oni uwolnieni dzięki brawurowemu atakowi rotmistrza Jakuba Secygniowskiego, który dysponując raptem kilkoma chorągwiami, pobił konnicę tatarską składającą się z tysiąca jeźdźców. Ta akcja oswobodzenia chrześcijan z pogańskiej niewoli przeszła do historii jako bitwa pod Zynkowem.

Wcześniej, bo równo 590 lat temu Matka Boska czuwała nad „jasną stroną mocy”, reprezentowana przez Zygmunta, syna Kiejstuta, który wyznaczony przez polskiego króla Władysława Jagiełłę do władania Litwą i wspierany przez Polaków wygrał pod Oszmianą bitwę ze zdrajcą Świdrygiełłą, który w Wielkim Księstwie chciał przejąć władzę i w tym celu, niepomny Grunwaldu i pasm krzywd zadawanych nam przez rycerzy z czarnymi krzyżami, przymierzył się z Krzyżakami. Tak, zdrajcy wcześniej czy później źle kończą.

Trudno, żeby Matka Boska nie sprzyjała KUL-owi, skoro w jej święto przed 104 laty miała miejsce pierwsza inauguracja roku akademickiego na tej katolickiej uczelni. Nie przypadkiem stało się to już w wolnej od niespełna miesiąca Polsce…

Po 35 latach od tego wydarzenia też nie przypadkiem w ten dzień odmówiono na Jasnej Górze u ojców Paulinów pierwszy w historii Apel Jasnogórski. Oczywiście ten dzień paulini wybrali nieprzypadkowo tak, jak nieprzypadkowo wybrały go wcześniej władze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Oczywiście dowodów wprost na opiekę Matki Boskiej nad Polakami nie mam, ale za dużo tych przypadków, aby nie było to prawdą...

*tekst ukazał się na portalu dorzeczy.pl (07.12.2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa” Wiadomości
Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa”

– Populizm polityczny skutkuje przesadnym życiem na kredyt, dlatego tak wiele osób myśli, że emerytury wypłaca rząd i może on dowolnie kształtować ich wysokość niezależnie od czasu i rodzaju pracy późniejszego emeryta – twierdzi były premier, a obecnie europoseł Włodzimierz Cimoszewicz.

„Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy”. Garri Kasparow nie przebiera w słowach Wiadomości
„Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy”. Garri Kasparow nie przebiera w słowach

Były mistrz świata w szachach i jeden z liderów opozycji antykremlowskiej Garri Kasparow oświadczył w piątek, rząd Niemiec powinien jasno powiedzieć, że celem jest wyzwolenie całej Ukrainy. – To moralny obowiązek Berlina, ponieważ zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy – podkreślił w wywiadzie dla "Bilda".

Poseł Konfederacji… „porwał” choinkę z gmachu sądu. Opublikowano nagranie Wiadomości
Poseł Konfederacji… „porwał” choinkę z gmachu sądu. Opublikowano nagranie

– Twierdził, że choinka przeczy chrześcijańskiemu systemowi wartości i stanowi agresywną propagandę – opisuję sprawę sędzia Marzena Stoces, która była świadkiem całego zdarzenia.

Sikorski zapłaci za swoje skandaliczne słowa? „Wcale o to nie zabiega” Wiadomości
Sikorski zapłaci za swoje skandaliczne słowa? „Wcale o to nie zabiega”

Nie milkną echa skandalicznej wypowiedzi Radosława Sikorskiego. Nawet „Gazeta Wyborcza” nazwała słowa europosła PO „medialną katastrofą”.

Granica z Białorusią. Straż Graniczna publikuje niepokojące nagranie Wiadomości
Granica z Białorusią. Straż Graniczna publikuje niepokojące nagranie

Tylko w tym miesiącu przez Białoruś do Polski i na terytorium Unii Europejskiej próbowało dostać się 1250 osób.

Zbigniew Kuźmiuk: PO i Polska 2050 próbują „wysadzić w powietrze” kompromis z Brukselą Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: PO i Polska 2050 próbują „wysadzić w powietrze” kompromis z Brukselą

Wprawdzie duża część opozycji, wstrzymując się od głosu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, pozwoliła ją uchwalić w kształcie wynegocjowanym z Komisją Europejską przez ministra ds. europejskich Szymona Szynkowskiego vel Sęk (w sytuacji kiedy posłowie Solidarnej Polski głosowali przeciw), ale dalsze jej działania pokazują, że była to decyzja wizerunkowa (trudno paraliżować uchwalenie ustawy w sytuacji, kiedy publicznie zapewnia się, że jest się za jak najszybszym pozyskaniem środków z KPO).

Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby Wiadomości
Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby

Odnaleziono ciało drugiej z osób poszukiwanych po wybuchu w kamienicy w Katowicach – poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jak zaznaczył, pod gruzami prawdopodobnie już nikogo nie ma, ale nadal trwają działania ratunkowo-poszukiwawcze.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę eksmitowany przez króla Karola III Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę eksmitowany przez króla Karola III

Jak podają brytyjskie media, kontrowersyjny książę Andrzej został eksmitowany z Pałacu Buckingham na skutek decyzji króla Karola III.

Belgijska gazeta o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest interwencja Wiadomości
Belgijska gazeta o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest interwencja

W związku z publikacją w belgijskiej, flamandzkojęzycznej gazecie „Het Laatste Nieuws”, która użyła nieakceptowalnego określenia „polskie obozy koncentracyjne”, Ambasada RP w Brukseli podjęła w czwartek interwencję. – To Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holocaust i obozy koncentracyjne, w tym Auschwitz-Birkenau, a nie Polacy – powiedział PAP ambasador Polski w Królestwie Belgii Rafał Siemianowski.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe