"KE wspiera Donalda Tuska w jego powrocie do władzy"

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk udzielił wywiadu dla telewizji "Trwam" w programie "Polski punkt widzenia". W jego trakcie powiedział, że "wszystko wskazuje na to, że KE wspiera Donalda Tuska w jego powrocie do władzy".
/ PAP/Mateusz Marek/Tusk

– Niestety widać, że polityka jest silniejsza od ustaleń. Wszystko wskazuje na to, że KE wspiera Donalda Tuska w jego powrocie do władzy (…). Rozumiem, że wysłanie byłego premiera z powrotem do Polski ma być wsparte także blokowaniem środków dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy w nadziei, iż owe blokowanie doprowadzi do tego, że przynajmniej część wyborców Prawa i Sprawiedliwości od tej partii się odwróci i będzie głosować na Platformę Obywatelską – mówił Zbigniew Kuźmiuk.

Potrącenia KE

Komisja Europejska kolejny raz potrąciła Polsce fundusze z powodu wcześniejszej działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zdaniem Zbigniewa Kuźmiuka jest to sytuacja "co najmniej dziwna".

– Do momentu, w którym została przyjęta ustawa przedłożona przez prezydenta Andrzeja Dudę, gdzie poprzednią Izbę Dyscyplinarną zastąpiła Izba Odpowiedzialności Zawodowej, wydawało się, że kary nie będą już naliczane i potrącane. To jest inicjatywa Komisji Europejskiej, tutaj TSUE dało KE wolną rękę, ale mówiąc szczerze, jeżeli zawarto polityczne porozumienie z Ursulą von der Leyen, że projekt ustawy, który został złożony przez Prezydenta RP, zostanie przyjęty w tym kształcie, czyli zostanie zastąpiona Izba Dyscyplinarna Izbą Odpowiedzialności Zawodowej, będzie nowa ścieżka dochodzenia przez sędziów, który czują się pokrzywdzeni decyzjami poprzedniej izby - mówił europoseł.

Prezydencka ustawa była wcześniej konsultowana z Komisją Europejską.

– Jeżeli chodzi o rozstrzygnięcia prawne, to ustawa na etapie projektu była konsultowana z Komisją Europejską. Rozwiązania zawarte w propozycjach zostały przyjęte i nie powinno być powodów, dla których po ich uchwaleniu są w dalszym ciągu kontestowane przez KE. Niestety widać, że polityka jest silniejsza od ustaleń. Wszystko wskazuje na to, że KE wspiera Donalda Tuska w jego powrocie do władzy (…). Rozumiem, że wysłanie byłego premiera z powrotem do Polski ma być wsparte także blokowaniem środków dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy w nadziei, iż owe blokowanie doprowadzi do tego, że przynajmniej część wyborców Prawa i Sprawiedliwości od tej partii się odwróci i będzie głosować na Platformę Obywatelską. Wtedy PO wygra wybory i Donald Tusk przyjedzie do Brukseli, a wówczas przewodnicząca KE powie, że „z praworządnością w Polsce jest już wszystko w porządku, możemy uruchomić pieniądze, które były dla waszego kraju blokowane”. Być może taki jest plan - mówił polityk.

Projekt, o którym mowa został uchwalony przez polski parlament wiosną bieżącego roku.

– To, co uchwalił polski parlament jeszcze wczesną wiosną tego roku, to były sprawy, które zostały uzgodnione z KE. Ten projekt złożony przez Andrzeja Dudę był wcześniej konsultowany i zawierał wszystkie rozwiązania, których oczekiwała KE. Co więcej, po uchwaleniu tej ustawy przewodnicząca KE przyjechała do Polski z pozytywną opinią KE o polskim KPO. W wyniku tej pozytywnej opinii po trzech tygodniach Rada Unii Europejskiej zaakceptowała polskie KPO - powiedział Zbigniew Kuźmiuk.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy uregulują pracę zdalną Wiadomości
Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy uregulują pracę zdalną

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek 30 stycznia na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe