Bp Stułkowski: To od nas zależy, czy za sto lat w Polsce będą kościoły

Bp Szymon Stułkowski poświęcił nowy ołtarz i kościół po generalnym remoncie w parafii Rogotwórsk w diecezji płockiej. - To od nas zależy, czy ten pięknie odrestaurowany kościół za sto lat będzie jeszcze domem Bożym i bramą niebios. To od nas zależy, czy ścieżki do tego miejsca będą wydeptywane - zwrócił się do parafian biskup płocki.
bp Szymon Stułkowski Bp Stułkowski: To od nas zależy, czy za sto lat w Polsce będą kościoły
bp Szymon Stułkowski / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/Plockifan

Biskup powiedział w homilii stwierdził, że w Kościele płockim idzie się drogą przodków już niemal 950 lat. Przodkowie poznali Jezusa i przekazywali to doświadczenie kolejnym pokoleniom. To od wierzących zależy, czy pięknie odrestaurowany kościół za sto lat będzie jeszcze domem Bożym i bramą niebios. 

- To od nas zależy, czy będziemy wydeptywać ścieżki do tego miejsca. (...) Kochajcie to miejsce, przychodźcie tu, zatroszczcie się o to, żeby ci, którzy będą tu po was odkryli, że tu jest dom Boży i brama do nieba - zaakcentował bp Stułkowski.

Życzył też wspólnocie, aby św. Wawrzyniec, patron męczennik, wypraszał wielką miłość do Pana Boga i kościoła parafialnego. 

Na zakończenie Mszy św. bp Szymon Stułkowski podziękował ks. Krzysztofowi Błaszczakowi, proboszczowi parafii oraz wspólnocie parafialnej za prace wykonane na rzecz kościoła. 

W Mszy św. uczestniczyło wielu gości, obecne były poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu parafii. 

***

Pierwsza wzmianka o parafii pw. św. Wawrzyńca w Rogotwórsku z 1335 roku. W 1516 roku postawiono nowy kościół, po spaleniu się poprzedniego. Po jego zniszczeniu, staraniem Pawła Rościszewskiego, kanonika płockiego, wybudowano następny, poświęcony w 1739 roku. 

W marmurowym ołtarzu głównym znajduje się krucyfiks oraz grupa Ukrzyżowania. Na uwagę zasługują też: kropielnica gotycka z różowego granitu wkopana przy wejściu do zakrystii, dwa feretrony barokowe z XVIII wieku oraz tablica inwokacyjna z napisem proszącym o obronę przed zarazą, z datą 1848 r.

eg / Rogotwórsk


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego Wiadomości
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi w górach, ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ewakuowali w czwartek 14 dzieci - uczestników obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Dojazd do schroniska uniemożliwiły powalone drzewa.

Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot? Wiadomości
Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot?

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Okazuje się, że tę decyzję popiera w pełni... Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję Wiadomości
Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję

Prezydent elekt Czech Petr Pavel zapowiedział, że po swojej inauguracji zleci dokładną inspekcję pomieszczeń na Zamku Praskim, siedzibie głowy państwa. Pavel powiedział w czwartek portalowi tygodnika „Respekt”, że panujące tam warunki uważa za niezadowalające. Ma obawiać się podsłuchów.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej

Kilka gramów daje życie! Rozrusznik wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej!

Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Co z decyzją króla Karola III ws. księcia Harry'ego i Meghan Markle? Czy monarcha zgodzi się na to, by para wzięła udział w jego najważniejszej ceremonii?

Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach Wiadomości
Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach

Były rosyjski oficer Konstanin Jefremow, który uciekł z Rosji, opowiedział brytyjskiej telewizji, jak traktowano ukraińskich żołnierzy w niewoli.

Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem Wiadomości
Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem

Były szef NATO wraz z szefem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem opracowali dokument, który ma pozwolić Ukrainie liczyć na takie samo wsparcie ze strony USA, na jakiem może liczyć Izrael.

“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom Wiadomości
“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin w mocnych słowach zaatakował Niemcy ws. dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard. Zapowiedział, że czeka je taki sam los jak Tygrysy, które wykorzystywała armia niemiecka podczas II wojny światowej.

Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem” Wiadomości
Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem”

Zapadł wyrok skazujący Kazimierza Marcinkiewicza na pół roku ograniczenia wolności i wykonywanie prac społecznych. Co na to były premier?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe