Ewangelia na III Niedzielę Adwentu [Niedziela Gaudete] z komentarzem [video]

Niedziela 'Radujcie się'. Komentarz o. Maciej Biskup OP.
św. Jan Chrzciciel Ewangelia na III Niedzielę Adwentu [Niedziela Gaudete] z komentarzem [video]
św. Jan Chrzciciel / pixabay.com/Dodo71

Ewangelia

Mt 11, 2-11

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Gdy Jan usłyszał w więzieniu o czynach Chrystusa, posłał swoich uczniów z zapytaniem: «Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?» Jezus im odpowiedział: «Idźcie i oznajmijcie Janowi to, co słyszycie i na co patrzycie: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci zostają oczyszczeni, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię. A błogosławiony jest ten, kto nie zwątpi we Mnie».

Gdy oni odchodzili, Jezus zaczął mówić do tłumów o Janie: «Co wyszliście obejrzeć na pustyni? Trzcinę kołyszącą się na wietrze? ale co wyszliście zobaczyć? Człowieka w miękkie szaty ubranego? Oto w domach królewskich są ci, którzy miękkie szaty noszą. Po co więc wyszliście? Zobaczyć proroka? Tak, powiadam wam, nawet więcej niż proroka. On jest tym, o którym napisano: „Oto Ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby przygotował Ci drogę”. Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on».

Oto słowo Pańskie.

Komentarz biblisty

Jakie było najważniejsze zadanie Jana Chrzciciela? Przygotowanie drogi dla Mesjasza to ważna sprawa. O takiej roli często
myślimy w kontekście św. Jana Chrzciciela. Tymczasem to za mało. Zadanie św. Jana polegało przede wszystkim na przygotowaniu drogi dla samego Boga – Jezusa Chrystusa, o czym pisze biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik w komentarzu do Ewangelii III niedzieli Adwentu.
 
 
1.  Słowo wstępu
 
Często komentarze do tej Ewangelii mówią, że Jan Chrzciciel przygotowuje drogę dla Jezusa jako Mesjasza. Chodzi tu jednak o coś dużo ważniejszego.  
 
2.  Słowa klucze
 
Jezus im odpowiedział: „Idźcie i oznajmijcie Janowi to, co słyszycie i na co patrzycie: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci zostają oczyszczeni, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię”.
 
Św. Jan Chrzciciel prosił o potwierdzenie czy Jezus jest tym, który ma przyjść. Odpowiedź Jezusa wydaje się zagadkowa, ale dla współczesnych pobożnych Żydów odpowiedź była jasna. Jezus podaje listę rzeczy, które się dokonują przez Jego ręce: niewidomi widzą, chromi chodzą, trędowaci są oczyszczeni z choroby. To wszystko jest wymienione w Starym Testamencie jako znak przyjścia Mesjasza. Jan doskonale znał zapowiedzi mesjańskie z proroctw Starego Testamentu. Jezus zaczął mówić do tłumów o Janie: „Po co więc wyszliście? Zobaczyć proroka? Tak, powiadam wam, nawet więcej niż proroka… Ludzie, którzy słuchają Jezusa wiedzą, że Jan jest w więzieniu. Wielu zapewne wątpi, czy Jan Chrzciciel był rzeczywiście prorokiem z woli Boga, skoro spotyka go
takie nieszczęście. Gdyby był prorokiem, Bóg zapewne cudownie by go ocalił. Komentując, Jezus mówi jasno: Jan jest więcej niż prorokiem. Jego rola jest szczególna. …On jest tym, o którym napisano: «Oto Ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby przygotował Ci drogę»”.
 
Mówiąc o Janie, Jezus nawiązuje wprost do słów proroka Malachiasza o wysłanniku, który ma „przygotować drogę dla Boga” (Ml 3,1). Porównuje misję Jana z zapowiedzią ponownego przyjścia Eliasza. Jan Chrzciciel jest zapowiadanym Eliaszem.

Jan przygotowuje drogę dla Jezusa jako Mesjasza. Ale nie tylko. Proroctwo Malachiasza odnosi się do Jahwe – Boga samego. Zapowiadany Eliasz ma przygotować drogę dla Boga samego. Jezus jest Mesjaszem i Jezus jest Bogiem. To najważniejsze przesłanie tego fragmentu Ewangelii.
3.  Dziś
Jesteśmy czasem świadkami lub uczestnikami trudnych doświadczeń, których nie rozumiemy. Jak Jan, prośmy Jezusa, aby pomógł nam patrzeć na nie w świetle wiary i rozpoznać znaki Jego obecności w naszym życiu.
ks. Paweł Rytel-Andrianik

Homilia


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Premier Morawiecki: Jest szansa, że ustawa o SN przejdzie w najbliższych siedmiu dniach Wiadomości
Premier Morawiecki: Jest szansa, że ustawa o SN przejdzie w najbliższych siedmiu dniach

Jest szansa, że ustawa o Sądzie Najwyższym przejdzie w najbliższych siedmiu dniach - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Interii. Dodał, że nie wie jaka będzie ostateczna decyzja prezydenta ws. tych przepisów.

Burza po słowach Edwarda Miszczaka. Chodzi o Małgorzatę Rozenek i Dzień Dobry TVN Wiadomości
Burza po słowach Edwarda Miszczaka. Chodzi o Małgorzatę Rozenek i Dzień Dobry TVN

Nie tak dawno Małgorzata Rozenek zadebiutowała w roli prowadzącej popularny program śniadaniowy „Dzień dobry TVN”. Poproszony o ocenę pracy Rozenek w śniadaniówce został Edward Miszczak.

USA złożyły propozycję pokojową Ukrainie i Rosji? Biały Dom odpowiada Wiadomości
USA złożyły propozycję pokojową Ukrainie i Rosji? Biały Dom odpowiada

– Doniesienia szwajcarskiego dziennika „Neue Zuercher Zeitung” o rzekomej propozycji pokojowej złożonej Ukrainie i Rosji są fałszywe – powiedział PAP zastępca rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Sean Savett. Według Białego Domu szef CIA Bill Burns nie był w ostatnim czasie w Moskwie.

Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego Wiadomości
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi w górach ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ewakuowali w czwartek 14 dzieci – uczestników obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Dojazd do schroniska uniemożliwiły powalone drzewa.

Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot? Wiadomości
Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot?

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Okazuje się, że tę decyzję popiera w pełni… Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję Wiadomości
Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję

Prezydent elekt Czech Petr Pavel zapowiedział, że po swojej inauguracji zleci dokładną inspekcję pomieszczeń na Zamku Praskim, siedzibie głowy państwa. Pavel powiedział w czwartek portalowi tygodnika „Respekt”, że panujące tam warunki uważa za niezadowalające. Ma obawiać się podsłuchów.

Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej Wiadomości
Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej

Kilka gramów daje życie! Rozrusznik wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej!

Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry’ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry’ego i Meghan Markle?

Co z decyzją króla Karola III ws. księcia Harry’ego i Meghan Markle? Czy monarcha zgodzi się na to, by para wzięła udział w jego najważniejszej ceremonii?

Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach Wiadomości
Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach

Były rosyjski oficer Konstanin Jefremow, który uciekł z Rosji, opowiedział brytyjskiej telewizji, jak traktowano ukraińskich żołnierzy w niewoli.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe