Aresztowana wiceprzewodnicząca PE krytykowała „stan praworządności” w Polsce. „To były płomienne wystąpienia”

W ostatnich dniach głośno było o sprawie wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiej Evie Kaili, którą zatrzymano w związku z toczącym się śledztwem dotyczącym korupcji. Europoseł PiS Anna Zalewska rozmawiała z portalem DoRzeczy.pl i oceniła, że sprawa ta wygląda bardzo niepokojąco. – Mamy kolejny dowód na to, w jaki sposób potrafią działać lobbyści. To były płonne wystąpienia – zaznaczyła europoseł.
Parlament Europejski Aresztowana wiceprzewodnicząca PE krytykowała „stan praworządności” w Polsce. „To były płomienne wystąpienia”
Parlament Europejski / PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Anna Zalewska wyraziła nadzieję, że przewodnicząca Parlamentu Europejskiego odniesie się do tej kwestii w czasie sesji plenarnej mającej się odbyć w tym tygodniu.

– Zatrzymana została polityk będąca przedstawicielem Socjalistów i Demokratów, dlatego liczę też na polskich europosłów reprezentujących tę frakcję, jak choćby Robert Biedroń, że będą oczekiwać przynajmniej debaty na temat działania eurodeputowanej i wiceprzewodniczącej PE. Sprawa wygląda naprawdę bardzo groźnie, gdyż mamy kolejny dowód na to, w jaki sposób potrafią działać lobbyści. A przypomnę, że mamy jeszcze niewyjaśnioną sprawę pani komisarz von der Leyen, która jest podejrzewana o różnego rodzaju nieprawidłowości przy zawieraniu kontraktów szczepionkowych m.in. z firmą Pfizer – wyjaśniła europoseł PiS.

Na pytanie, jak należy ustosunkować się do stawianych wiceprzewodniczącej Kaili zarzutów, Zalewska odparła:

– Oczywiście, że brała i były to wręcz płomienne wystąpienia. I przypomnijmy kontekst, spoglądając na jej wypowiedzi na temat Kataru. Kiedy rozpoczynał się mundial, przyjęliśmy w PE rezolucję mocno krytyczną na temat tego państwa, a z tego, co wiemy, były spore opory, żeby przyjąć ten dokument, największe właśnie wśród socjalistów, dlatego że pani przewodnicząca wypowiadała się w superlatywach na temat Kataru. Śledczy wprost nie wymieniają nazwy tego państwa, ale dziennikarze piszą wprost, że chodzi o Katar – dodała.

Zalewska: Mamy do czynienia z patologią

Dziennikarze DoRzeczy zauważyli, że w przyszłości takich polityków jak Kaila może być więcej, z czym Anna Zalewska zgodziła się. Dodała również, że jest to zjawisko patologiczne, a PE i KE nie są pod właściwym nadzorem. 

– Tak, dodatkowo zauważmy, że wielu polityków nie tylko w tej sprawie wypowiada się w sposób dwuznaczny. To pokazuje, że mamy do czynienia z patologią, a PE czy szerzej Komisja Europejska nie jest pod właściwym nadzorem. Proszę spojrzeć, jak wiele jest wątków z niewłaściwym zachowaniem Gazpromu. Od polityków, fundacji, organizacji pozarządowych, które robiły wszystko, żeby mógł powstać gazociąg Nord Stream 2. Mamy naprawdę wiele spraw do wyjaśnienia – podkreśliła.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Burza po słowach Edwarda Miszczaka. Chodzi o Małgorzatę Rozenek i Dzień Dobry TVN Wiadomości
Burza po słowach Edwarda Miszczaka. Chodzi o Małgorzatę Rozenek i Dzień Dobry TVN

Nie tak dawno Małgorzata Rozenek zadebiutowała w roli prowadzącej popularny program śniadaniowy „Dzień dobry TVN”. Poproszony o ocenę pracy Rozenek w śniadaniówce został Edward Miszczak.

USA złożyły propozycję pokojową Ukrainie i Rosji? Biały Dom odpowiada Wiadomości
USA złożyły propozycję pokojową Ukrainie i Rosji? Biały Dom odpowiada

– Doniesienia szwajcarskiego dziennika „Neue Zuercher Zeitung” o rzekomej propozycji pokojowej złożonej Ukrainie i Rosji są fałszywe – powiedział PAP zastępca rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Sean Savett. Według Białego Domu szef CIA Bill Burns nie był w ostatnim czasie w Moskwie.

Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego Wiadomości
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi w górach ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ewakuowali w czwartek 14 dzieci – uczestników obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Dojazd do schroniska uniemożliwiły powalone drzewa.

Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot? Wiadomości
Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot?

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Okazuje się, że tę decyzję popiera w pełni… Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję Wiadomości
Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję

Prezydent elekt Czech Petr Pavel zapowiedział, że po swojej inauguracji zleci dokładną inspekcję pomieszczeń na Zamku Praskim, siedzibie głowy państwa. Pavel powiedział w czwartek portalowi tygodnika „Respekt”, że panujące tam warunki uważa za niezadowalające. Ma obawiać się podsłuchów.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej

Kilka gramów daje życie! Rozrusznik wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej!

Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry’ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry’ego i Meghan Markle?

Co z decyzją króla Karola III ws. księcia Harry’ego i Meghan Markle? Czy monarcha zgodzi się na to, by para wzięła udział w jego najważniejszej ceremonii?

Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach Wiadomości
Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach

Były rosyjski oficer Konstanin Jefremow, który uciekł z Rosji, opowiedział brytyjskiej telewizji, jak traktowano ukraińskich żołnierzy w niewoli.

Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem Wiadomości
Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem

Były szef NATO wraz z szefem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem opracowali dokument, który ma pozwolić Ukrainie liczyć na takie samo wsparcie ze strony USA, na jakiem może liczyć Izrael.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe