Dr Karol Nawrocki: IPN nie pozwoli zapomnieć o wielkiej „Solidarności”

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy prezes IPN dr Karol Nawrocki wręczył we wtorek Krzyże Wolności i Solidarności byłym działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1956–1989.
dr Karol Nawrocki, prezes IPN Dr Karol Nawrocki: IPN nie pozwoli zapomnieć o wielkiej „Solidarności”
dr Karol Nawrocki, prezes IPN / foto. Marcin Żegliński

Uroczystość odbyła się w 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, 13 grudnia, w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

"13 grudnia 2022 roku jako prezes IPN, w tę konkretną datę, chciałbym powiedzieć, że stan wojenny nie był tylko brutalnym zamachem na +Solidarność+. Nie był tylko zbrodnią komunistyczną przeciw polskiemu narodowi, ale już w wolnej Polsce, po roku 1989, w tej Polsce rodzącej się do niepodległości był zbrodnią nieukaraną. Zbrodnią nieosądzoną" - powiedział dr Karol Nawrocki.

Podkreślił, że "jeszcze dziś w 41. rocznicę wprowadzenia przez Wojciecha Jaruzelskiego (…) IPN pociąga do odpowiedzialności nie tylko morderców, nie tylko funkcjonariuszy komunistycznego państwa, ale także sędziów i prokuratorów, którzy dopuszczali się zbrodni sądowych w czasie stanu wojennego".

"Dopuszczali się zbrodni sądowych na was, drodzy Państwo, nasi bohaterowie. Stawiano was przed sądami, przed kolegiami ds. wykroczeń, aresztowano, wysyłano nocą do ośrodków internowania, inwigilowano. Niszczono wasze życia zawodowe i wasze życia osobiste" - mówił do uczestników uroczystości prezes IPN. "Ale dzisiaj to wy jesteście tutaj, w tym symbolicznym miejscu, w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL jako zwycięzcy" - podkreślił.

Przypomniał, że Krzyż Wolności i Solidarności "w swojej istocie nawiązuje do Krzyża Niepodległości II RP". "Krzyża Niepodległości, który był wręczany damom i kawalerów II RP za odzyskanie niepodległości w roku 1918. A sam krzyż, jak Państwo doskonale wiecie, jest symbolem zwycięstwa prawdy przez cierpienie. Jest symbolem zwycięstwa dobra nad złem" - powiedział prezes IPN.

"Koi nas wszystkich pewnie myśl, że pamięć jest silniejsza niż życie. Życie często gaśnie, a pamięć o bohaterach i o wielkich ludziach trwa" - mówił. "Chcę wobec tego złożyć deklarację: IPN nie pozwoli zapomnieć o wielkiej +Solidarności+, która przyniosła nam wolność. I będzie upominał się o wszystkich bohaterów +Solidarności+, którzy tę wolność nam przynieśli" - zapewnił. "Niech żyje wolna, demokratyczna, suwerenna i niepodległa RP, do której - drodzy Państwo- doprowadziliście nas swoją niebezpieczną, pełną zakrętów drogą. Drogą, która zapisana jest w waszych pięknych życiorysach" - podkreślił Nawrocki.

Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczeni przez prezesa IPN zostali: Piotr Bełczowski, Andrzej Jakub Bogusławski, Ewa Małgorzata Brykowska-Liniecka, Marcin Eckert, Maria Hardt, Zygmunt Józef Jakubczak, Wojciech Józefowicz, Marek Jurek, Agnieszka Irena Kaczorowska-Budek, Zbigniew Ludwik Kijewski, Zygmunt Kołsut, Marian Władysław Kozłowski, Włodzimierz Roman Kuligowski, Małgorzata Janina Łopińska, Aleksandra Józefina Łukaszewska, Hanna Barbara Melak, Tadeusz Wiesław Ochtabiński, Małgorzata Jolanta Oporska, Anna Jadwiga Osińska, Dorota Maria Przyłubska, Marianna Rosińska, Waldemar Sikorski, Lidia Teresa Stobbe, Maksymilian Bronisław Szydłowski, Elżbieta Józefa Waś, Stanisław Wodyński, Piotr Paweł Wojnarski.

Pośmiertnie odznaczono: Janusza Włodzimierza Domańskiego, Czesława Kujszczyka, Leszka Zbigniewa Rusina, Zygmunta Marię Trzaskę-Durskiego, Teresę Marię Ujazdowską-Groszang.

Ceremonia wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności była częścią programu zorganizowanych w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL uroczystości w hołdzie ofiarom komunizmu w 41. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Rozpoczęła je o godz. 11 msza św. odprawiona w intencji ofiar stanu wojennego, więzionych i pokrzywdzonych w latach 1981–89. Po nabożeństwie nastąpiło uroczyste złożenie wieńców pod murem pamięci na dziedzińcu Muzeum.

Uroczyste obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce połączone z wręczaniem Krzyży Wolności i Solidarności zakończył o godz. 14.30 recital Janusza Radka pt. "Biało-czerwona wolność".

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 r. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r., przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

Organizatorami uroczystości były Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, IPN oraz NSZZ "Solidarność".

(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Unia Afrykańska wściekła na Niemcy Wiadomości
Unia Afrykańska wściekła na Niemcy

Jednym tweetem niemieckie MSZ pod kierownictwem minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock wywołało dyplomatyczne zamieszanie w Afryce - pisze w sobotę portal dziennika "Bild". Chodzi o emoji leoparda (lamparta) umieszczony we wpisie. "Czy kontynent afrykański to dla was tylko żart?" - pyta Unia Afrykańska.

Macron zapowiada, że... będzie nadal rozmawiać z Rosją Wiadomości
Macron zapowiada, że... będzie nadal rozmawiać z Rosją

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas przyjęcia w Pałacu Elizejskim w piątek zapewnił, że będzie nadal „rozmawiał z Rosją” pomimo krytyki, z którą się spotyka. Wezwał też Chiny do wypowiedzenia się przeciwko „imperialistycznej wojnie” na Ukrainie - relacjonuje telewizja BFMTV.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Petrem Pavlem. Zaprosił go do złożenia w Polsce oficjalnej wizyty Wiadomości
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Petrem Pavlem. Zaprosił go do złożenia w Polsce oficjalnej wizyty

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z Petrem Pavlem i zaprosił go do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce - powiedział w sobotę PAP Marcin Przydacz, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej. Dodał, że rozmowa przebiegała w dobrej atmosferze.

Premier Morawiecki pogratulował Petrowi Pavelowi. Polsko-czeskie partnerstwo gwarantem bezpieczeństwa naszego regionu Wiadomości
Premier Morawiecki pogratulował Petrowi Pavelowi. "Polsko-czeskie partnerstwo gwarantem bezpieczeństwa naszego regionu"

Gratuluję Petrowi Pavelowi zwycięstwa w wyborach. Polsko-czeskie partnerstwo jest gwarantem bezpieczeństwa naszego regionu - przekazał w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Razem możemy wiele osiągnąć - dodał.

Tak Łukaszenka pogratulował Sabalence zwycięstwa w Australian Open [WIDEO] Wiadomości
Tak Łukaszenka pogratulował Sabalence zwycięstwa w Australian Open [WIDEO]

Aryna Sabalenka wygrała z kazachską tenisistką Jeleną Rybakiną 4:6, 6:3, 6:4 w finale wielkoszlemowego Australian Open. To pierwszy triumf 24-letniej Białorusinki w imprezie tej rangi. Zwyciężczyni pogratulował Aleksandr Łukaszenka, dyktator Białorusi i wspólnik Władimira Putina.

USA reagują na zamach w Jerozolimie Wiadomości
USA reagują na zamach w Jerozolimie

W odpowiedzi na piątkowy atak we Wschodniej Jerozolimie, gdzie przed synagogą uzbrojony mężczyzna zabił siedem osób i postrzelił kilka kolejnych, nowojorska policja postanowiła zwiększyć patrole w całym mieście.

Będzie niebezpiecznie. IMGW wydał alert dla 13 województw Wiadomości
Będzie niebezpiecznie. IMGW wydał alert dla 13 województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegł w sobotę przed opadami marznącego deszczu lub mżawki powodującymi gołoledź . W niektórych miejscach alerty będą obowiązywać do godz. 14 w niedzielę.

Kolejna strzelanina w Kalifornii. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Kolejna strzelanina w Kalifornii. Są ofiary śmiertelne

Co najmniej trzy osoby zginęły wczesnym rankiem w sobotę, a cztery inne zostały ranne w strzelaninie w Kalifornii.

Wszystko zaczęło się, gdy mój ojciec zostawił nas... Trudne wyznanie Anny Lewandowskiej Wiadomości
"Wszystko zaczęło się, gdy mój ojciec zostawił nas..." Trudne wyznanie Anny Lewandowskiej

Anna Lewandowska udzieliła wywiadu hiszpańskiemu dziennikowi "Mundo Deportivo". W rozmowie mówiła m.in. o bolesnych doświadczeniach z przeszłości i życiu w Barcelonie.

Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego Wiadomości
Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Czechach przekonująco wygrał emerytowany generał Petr Pavel; po przeliczeniu 98 proc. głosowało na niego 57,95 proc. wyborców, na Andrieja Babisza, 42,04 proc., informuje CTK.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe