Małopolskie obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

W Nowej Hucie obchody rocznicy 13 grudnia rozpoczęto spotkaniem pod Pomnikiem Solidarności. W tym mroźnym dniu pamięć ofiar uczcili związkowcy, działacze, przedstawiciele Zarządu Regionu Małopolskiego oraz lokalne władze. Uroczystości w Regionie Małopolskim odbywały się również pod Krzyżem Katyńskim.
 Małopolskie obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
/ fot. Region Małopolski NSZZ "Solidarność"

Nowa Huta

W czasie obchodów 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Nowej Hucie wygłoszono również krótkie przemówienia. Głos zabrali m.in.:  Roman Wątkowski, przewodniczący Zarządu KRH; Edward Porębski, Radny Dzielnicy Nowa Huta i wieloletni działacz „Solidarności” oraz Łukasz Kmita, wojewoda małopolski. W swoich przemówieniach podkreślali, że ówczesne wydarzenia na zawsze powinny pozostać w naszej pamięci, a utrwalanie historii wydarzeń grudniowych należy do naszych obowiązków i powinności wobec następnych pokoleń.

Po wystąpieniach w imieniu Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” Adam Lach -Przewodniczący, Tomasz Zaborowski- Zastępca Przewodniczącego oraz członek Zarządu Regionu i Przewodniczący RKW Andrzej Gębara złożyli kwiaty pod pomnikiem.

Katedra na Wawelu oraz uroczystość pod Krzyżem Katyńskim

Główne obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy Św. w katedrze na Wawelu koncelebrowanej przez metropolitę krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego wraz z kapelanami „Solidarności” z całego Regionu Małopolskiego.

W swej homilii abp Jędraszewski nawiązując do czytań mszalnych nt. zachowania Izraelitów w niewoli asyryjskiej, w której niektórzy zapominali o swych tradycjach i wierze przodków, przypomniał okoliczności wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r. i fakt wsparcia dla konspiracyjnych struktur „Solidarności” ze strony polskiego Kościoła i osobiście ze strony papieża Jana Pawła II. – To ludzie wywodzący się z tych środowisk, które czterdzieści lat temu akceptowały wprowadzenie stanu wojennego i jego represje wobec Polaków dziś próbują skompromitować pamięć Wielkiego Polaka Karola Wojtyły oskarżając go po śmierci o czyny niepopełnione! – Czy Polacy pozwolą na to? – pytał Arcybiskup przywołując podobne pytanie dziennikarza chorwackiego Gorana Andrijanićia.

Po mszy świętej zebrani udali się na plac o. Adama Studzińskiego, gdzie pod Krzyżem Katyńskim głos zabrał przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego  NSZZ „Solidarność” Adam Lach, który przypomniał, że na 199 strajkujących w grudniu 1981 r. zakładów pracy, 40 zostało spacyfikowanych przez wojsko, a najtragiczniejszy przebieg miała pacyfikacja kopalni Wujek, gdzie Polak strzelał do Polaka w obronie komunistycznej władzy. – Niestety, przeszłość stanu wojennego nie została w pełni rozliczona w wymiarze winy i kary, a ofiary nie doczekały się sprawiedliwości! Wiec to my oddajemy im sprawiedliwość! – podkreślał Przewodniczący Regionu. – Dlatego co roku spotykamy się tutaj, by przywołać pamięć o zwykłych ludziach, którzy za marzenie o Wolnej i Suwerennej Polsce zapłacili najwyższą możliwą cenę.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. O ofiarach stanu wojennego mówił także wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który przypomniał tragiczny bilans tego wydarzenia – Kilkadziesiąt osób zabitych w czasie pacyfikacji strajków, manifestacji, około 10 tysięcy internowanych, 12 tysięcy skazanych przez komunistyczne sądy i dalsze 200 tysięcy przez kolegia ds. wykroczeń. Wreszcie kilka tysięcy wyrzuconych z pracy i kolejne ponad 2,6 tysiąca zmuszonych do opuszczenia Ojczyzny. Swoją obecnością potwierdzamy, że pamiętamy! – mówił Wojewoda pytając o różnice między tymi, którzy 40 lat temu jeździli do Moskwy domagając się zbrojnej interwencji wobec Polaków ze strony ZSRR, a tymi, którzy dziś jeżdżą do Berlina i Brukseli domagając się podjęcia działań wobec Polaków, którzy nie chcą ich mieć u władzy, jak kiedyś nie chcieli komunistów.

O tym, że państwo polskie nie zapomina o ofiarach swych obywateli mówił zastępca dyrektora Oddziału Krakowskiego IPN dr Michał Wenklar, który poinformował o złożeniu przez Instytut  kilkudziesięciu wniosków o ściganie sędziów i prokuratorów stanu wojennego, w tym także tych, którzy działali w Małopolsce.

Uroczystość zakończono składaniem wieńców i kwiatów pod Krzyżem Katyńskim oraz zapaleniem symbolicznych zniczy.

Kliknij, by zobaczyć pełną fotorelację z wydarzenia na stronie Regionu Małopolskiego NSZZ "S".


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe