V Kongres Osób Represjonowanych, Działaczy Solidarności i Kombatantów

W Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbył się V Kongres Osób Represjonowanych, Działaczy Solidarności i Kombatantów.
 V Kongres Osób Represjonowanych, Działaczy Solidarności i Kombatantów
/ fot. Region Rzeszowski NSZZ "Solidarność" / Facebook

Uroczystości poprzedzone zostały uroczystą mszą św. w rzeszowskiej farze, w intencji Ojczyzny, ofiar stanu wojennego, działaczy podziemia antykomunistycznego, którą koncelebrował bp rzeszowski Jan Wątroba, a homilię wygłosił ks. prałat Stanisław Słowik. Kościół wypełniła licznie przybyła młodzież z wielu podkarpackich szkół z pocztami sztandarowymi, działacze Solidarności, represjonowani, przedstawiciele władz z panią Ewą Leniart, wojewodą podkarpackim, panem Władysławem Ortylem, marszałkiem województwa podkarpackiego, oraz licznie zebrani samorządowcy.

Po mszy św. tradycyjnie złożono wieńce i znicze pod Krzyżem Milenijnym. Następnie uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi przeszli w pochodzie do sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej. Tutaj rozpoczęła się druga część obchodów.

Wydarzenie było okazją do wręczenia odznaczeń państwowych przyznanych postanowieniem Prezydenta RP. Osoby zasłużone  dla Niepodległej – Andrzej Czochara i Stanisław Wójciak, otrzymali Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, które wręczyła pani Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. W wystąpieniu podkreśliła istotę wywalczonej przez Polaków wolności w kontekście 41. rocznicy bezprawnego wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i 42. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.

Natomiast Roman Jakim, przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, podkreślił, że:

– Na tej sali siedzi obok siebie kilka pokoleń Polaków. Cieszę się z Was, młodzi, i chcę, żebyście wiedzieli, że organizatorzy poprzez tę dzisiejszą uroczystość pragną wyrazić wdzięczność i uznanie dla tych, wielkiego ducha, niejednokrotnie posiwiałych głów – Represjonowanych, Działaczy Solidarności, Kombatantów – za ich odwagę i determinację w walce z totalitarnym reżimem. Odzyskanie niepodległości możliwe było dzięki tej walce, którą podjęli wtedy… To oni tworzyli historię, która wciąż wydaje się za mało pielęgnowana. Dzisiaj jednak jesteśmy  świadkami wydarzenia, w którym braliście udział wraz z pocztami sztandarowymi Waszych szkół, z wielu rejonów Podkarpacia i Rzeszowa, serdecznie za to dziękuję Wam i Waszym nauczycielom, wydarzenia, które mówi, że musicie być odważnymi strażnikami pamięci, aby miłości do Ojczyzny nie przysłonił tani blichtr czy nieodpowiedzialność. Pamiętajcie o tych, którzy siedzą obok Was, niech ich szlachetne postawy będą dla Was wzorem. Jestem przekonany, że wyniesiona z domu wrażliwość i niezgoda na szerzące się zobojętnienie i brak zasad moralnych pozwoli Wam odkrywać ideały – piękna, prawdy i dobra.

Uczestnicy Kongresu wysłuchali wykładu Artura Brożyniaka z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie pt. „Działalność wydawnicza opozycji w Polsce w latach 70. i 80”. Zapoznali się również z „żywą lekcją historii”, powstałą w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Odra–Niemen, Oddział Podkarpacki. Całość uświetnił koncert poezji antykomunistycznej i patriotycznej w wykonaniu Alka Berkowicza z zespołem. 

Kongres został zorganizowany przez Wojewodę Podkarpackiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność”, przy wsparciu Oddziału Podkarpackiego Stowarzyszenia Odra–Niemen. Dziękujemy współorganizatorom za współpracę. Poniżej zamieszczamy listę szkół reprezentowanych przez poczty sztandarowe.

Kliknij, by zobaczyć fotorelację z wydarzenia na stronie Regionu Rzeszowskiego NSZZ „S”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kolejna strzelanina w Kalifornii. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Kolejna strzelanina w Kalifornii. Są ofiary śmiertelne

Co najmniej trzy osoby zginęły wczesnym rankiem w sobotę, a cztery inne zostały ranne w strzelaninie w Kalifornii.

Wszystko zaczęło się, gdy mój ojciec zostawił nas... Trudne wyznanie Anny Lewandowskiej Wiadomości
"Wszystko zaczęło się, gdy mój ojciec zostawił nas..." Trudne wyznanie Anny Lewandowskiej

Anna Lewandowska udzieliła wywiadu hiszpańskiemu dziennikowi "Mundo Deportivo". W rozmowie mówiła m.in. o bolesnych doświadczeniach z przeszłości i życiu w Barcelonie.

Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego Wiadomości
Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Czechach przekonująco wygrał emerytowany generał Petr Pavel; po przeliczeniu 98 proc. głosowało na niego 57,95 proc. wyborców, na Andrieja Babisza, 42,04 proc., informuje CTK.

Chwile grozy podczas urodzin. Włosy znanej prowadzącej Pytanie na śniadanie zaczęły płonąć [WIDEO] Wiadomości
Chwile grozy podczas urodzin. Włosy znanej prowadzącej "Pytanie na śniadanie" zaczęły płonąć [WIDEO]

Małgorzata Tomaszewska obchodzi dziś 34 urodziny. Prowadząca pytanie na śniadanie dodała na Instagramie poruszający filmik, na którym synek składa jej życzenia. Nagle doszło do groźnej sytuacji.

Nieoficjalnie: Oto nowy prezydent Czech Wiadomości
Nieoficjalnie: Oto nowy prezydent Czech

Po przeliczeniu głosów z ponad 85 procent obwodów wyborczych były dowódca czeskiej armii i były szef Komitetu Wojskowego NATO Petr Pavel otrzymał blisko 57 proc. głosów. Na byłego premiera Andreja Babisza, jednego z najbogatszych Czechów, padło 43 proc. głosów.

Są dokładne sumy. Tyle zarobili polscy tenisiści podczas Australian Open Wiadomości
Są dokładne sumy. Tyle zarobili polscy tenisiści podczas Australian Open

Z puli nagród 76,5 mln dolarów australijskich w Australian Open polskim tenisistom przypadło 1 860 650, czyli ok. 5,7 mln złotych. Nieco ponad połowa tej kwoty - 940 tys. dol. (2,9 mln zł) - trafiła do Magdy Linette, która w rywalizacji singlistek dotarła do półfinału.

Burza po wpisie dziennikarki TVP. Wydano oświadczenie Wiadomości
Burza po wpisie dziennikarki TVP. Wydano oświadczenie

„Spółka jest oburzona tweetem Magdaleny Wolińskiej-Riedi, w którym dziennikarka uznaje Polaków za rusofobów i germanofobów” – poinformowano w komunikacie Telewizji Polskiej.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja króla Karola III może rozpętać prawdziwą burzę Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja króla Karola III może rozpętać prawdziwą burzę

Nie milkną liczne komentarze po premierze książki księcia Harry'ego. Na czołówki brytyjskich mediów, jak bumerang powraca głośny temat. Decyzja króla Karol III w tej sprawie może wstrząsnąć światowymi mediami.

Szef MON: Tworzymy nowe brygady WOT, celem co najmniej 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej Wiadomości
Szef MON: Tworzymy nowe brygady WOT, celem co najmniej 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej

Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej - na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu czy Mazowszu. Celem jest wojsko liczące co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tys. żołnierzy WOT. Teraz jest 164 tys. żołnierzy różnych formacji - powiedział w Lublinie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Były zastępca Gowina z zarzutami Wiadomości
Były zastępca Gowina z zarzutami

Jak informuje red. Marcin Dobski na łamach portalu Salon24.pl Robert A., były wiceprezes partii Jarosława Gowina i doradca byłego wicepremiera, usłyszał zarzuty. "Dotyczą wymuszenia zwrotu wierzytelności i zmuszenia do określonego zachowania" - powiedziała dla serwisu prok. Iwona Śmigielska-Kowalska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Płocku.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe