Kard. Nycz na spotkaniu opłatkowym w Sejmie: Bóg po to stał się człowiekiem, abyśmy byli bardziej braćmi

Kard. Kazimierz Nycz przełamał się dziś opłatkiem z parlamentarzystami, którym życzył, aby „byli wzorem dialogu i troski o dobro wspólne i Polskę”. Metropolita warszawski nawiązał do pomocy uchodźcom z Ukrainy, podkreślając, że „to braterstwo potrzebuje duchowego podparcia”, a jest nim tajemnica Wcielenia. - Bóg po to stał się człowiekiem, abyśmy byli bardziej braćmi – podkreślił.
Elżbieta Witek, Kazimierz Nycz, Agnieszka Kaczmarska, Ryszard Terlecki, Małgorzata Kidawa-Błońska, Bogdan Borusewicz Kard. Nycz na spotkaniu opłatkowym w Sejmie: Bóg po to stał się człowiekiem, abyśmy byli bardziej braćmi
Elżbieta Witek, Kazimierz Nycz, Agnieszka Kaczmarska, Ryszard Terlecki, Małgorzata Kidawa-Błońska, Bogdan Borusewicz / PAP/Piotr Nowak

Na początku spotkania odczytano fragment ewangelii o narodzeniu Jezusa w Betlejem, która – jak podkreślił kard. Nycz – "nie jest tylko dodatkiem do stołu z opłatkami, ale jest zupełnie odwrotnie”. – To znaczy, że opłatki, wigilia, wszystkie nasze zwyczaje wynikają z wydarzenia betlejemskiego, o którym nie wolno nam zapomnieć, jako chrześcijanom – mówił kard. Nycz.

Metropolita warszawski życzył parlamentarzystom, aby byli “dla wszystkich, którzy są poza parlamentem, wzorem dialogu i kultury, ale też wzorem troski o dobro wspólne i Polskę". – Myślę, że jest takie oczekiwanie. I myślę, że z tym oczekiwaniem wiąże się też nadzieja świąt Bożego Narodzenia. Mam nadzieję, że znajdziecie państwo czas, aby się na chwilę zatrzymać, przeżyć refleksję nad tym co najważniejsze, aby w nowym roku wrócić z nową siłą i energią – mówił.

Nawiązując do pomocy uchodźcom z Ukrainy, kard. Nycz podkreślił, że “braterstwo, które świadczymy przy stole wigilijnym potrzebuje duchowego podparcia”. – Tym duchowym podparciem jest tajemnica Wcielenia. Bóg po to stał się człowiekiem, abyśmy byli bardziej braćmi. I myślę, że żeby udźwignąć ten piękny obowiązek w roku, w którym toczy się wojna, w którym mamy tylu uchodźców, to podparcie przez tajemnicę świąt Bożego Narodzenia jest nam wszystkim bardzo potrzebne – mówił kardynał.

archwwa.pl / Warszawa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Notowania PiS-u wzrosły. Senator opozycji mocno o Tusku Wiadomości
"Notowania PiS-u wzrosły". Senator opozycji mocno o Tusku

Senator Michał Kamiński krytycznie odniósł się do decyzji opozycji w sprawie głosowania nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym.

Zbigniew Kuźmiuk: We Francji wiek emerytalny o 2 lata w górę, wywołał bunt. W Polsce PO chce go podnieść o 7 lat Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: We Francji wiek emerytalny o 2 lata w górę, wywołał bunt. W Polsce PO chce go podnieść o 7 lat

W styczniu i w lutym we Francji były i będą organizowane przez centrale związkowe protesty związane z proponowaną przez rząd ustawą o podniesieniu wieku emerytalnego z 62 do 64 lat czyli o 2 lata. Jak będzie w Polsce, kiedy PO, chce wiek emerytalny podnieść o 7 lat?

Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny” Wiadomości
Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny”

Sytuacja na Ukrainie ma być coraz gorsza. Na dodatek dotychczasowe wsparcie, które Ukraina otrzymała od Zachodu, jest zbyt małe, aby Kijów mógł ostatecznie wyjść zwycięsko z konfrontacji z Rosją – poinformował niemiecki dziennik „Die Welt”.

ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy Wiadomości
ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy

Wojska rosyjskie najprawdopodobniej szykują się do decydującej operacji ofensywnej w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy w lutym i/lub w marcu – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.

Powstaje nowa partia. „Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał” Wiadomości
Powstaje nowa partia. „Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał”

Jak donosi Wirtualna Polska, Porozumienie i Agrounia rejestrują nową partię i planują wystartować pod wspólnym szyldem w nadchodzących wyborach parlamentarnych. „Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał” – komentuje autor publikacji red. Patryk Michalski.

Wielka inwestycja PZPN? „Kadra narodowa potrzebuje wyższych standardów” Wiadomości
Wielka inwestycja PZPN? „Kadra narodowa potrzebuje wyższych standardów”

Z informacji mediów wynika, że Polski Związek Piłki Nożnej ma w planach budowę ośrodka szkoleniowego dla kadry narodowej.

Premier: Od kwietnia wszystkie piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz Wiadomości
Premier: Od kwietnia wszystkie piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz

– Wszystkie piekarnie i cukiernie od 1 kwietnia będą korzystać z obniżonych stawek za gaz – poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Erdogan skrytykował Scholza i Bidena. Zaskakujące słowa prezydenta Turcji Wiadomości
Erdogan skrytykował Scholza i Bidena. Zaskakujące słowa prezydenta Turcji

Recep Erdogan odniósł się do decyzji Stanów Zjednoczonych i Niemiec w sprawie przekazania czołgów dla walczącej Ukrainy.

Niesamowity powrót Lewandowskiego. Polak znowu to zrobił Wiadomości
Niesamowity powrót Lewandowskiego. Polak znowu to zrobił

Robert Lewandowski powrócił do La Liga. Polak pauzował z powodu sytuacji, do której doszło jeszcze w 2022 roku w trakcie spotkania Barcelony z Osasuną. Wówczas Polak po otrzymaniu czerwonej kartki wykonał gest w kierunku sędziego, który przez włodarzy ligi został oceniony jako nieodpowiedni.

Kłopoty Stanów Zjednoczonych? „Niewypłacalność USA miałaby globalne konsekwencje” Wiadomości
Kłopoty Stanów Zjednoczonych? „Niewypłacalność USA miałaby globalne konsekwencje”

„Niewypłacalność techniczna USA, czyli niezdolność rządu do obsługi jego długu, do której może dojść, jeśli Kongres nie podniesie limitu zadłużenia rządu, byłaby «katastroficzna» i groźna dla całego świata” – ostrzegła amerykańska minister finansów Janet Yellen. Eksperci uspokajają, że międzynarodowe konsekwencje byłyby ograniczone.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe