Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polacy opracowali pierwszy taki żel na świecie do hodowli ludzkich komórek 3D

100-krotnie zmniejsza wykorzystanie zwierząt laboratoryjnych w badaniach nad nowymi lekami, obniża koszty badań przedklinicznych o 35% oraz 10-krotnie podnosi prawdopodobieństwo znalezienia nowych leków z aktualnych 2–3% do 20–30%! To jest coś genialnego!
Komórki rozwijające się w hydrożelu Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polacy opracowali pierwszy taki żel na świecie do hodowli ludzkich komórek 3D
Komórki rozwijające się w hydrożelu / FB Maciej Kawecki

Polski start-up O Real Research działa w obszarze biotechnologii. Opracował innowacyjną, opatentowaną technologię LifeGel, która rewolucjonizuje proces badawczy, przekształcając go z nieefektywnej i kosztownej hodowli komórek 2D na znacznie bardziej niezawodną i efektywną hodowlę ludzkich komórek 3D. Ich produkt na bazie hydrożelu o nazwie LifeGel pozwala firmom farmaceutycznym przeprowadzić proces opracowywania nowych leków w sposób wydajny, bezpieczny i absolutnie oszczędny.

 

Hydrożel

Autorami projektu jest Marcin Krzykawski i Renata Krzykawska. Komórki hoduje się dzisiaj w różnych celach. Nie tak dawno opisywaliśmy projekt wydruku pierwszej na świecie bionicznej trzustki, gdzie wyspy trzustkowe zawieszone były w hydrożelu, który pełni funkcję „zlepiszcza”, zapewniając im warunki do inkubacji i symetrycznego rozwoju. Innym przykładem opisywanego już przez nas zastosowania komórek zawieszanych w hydrożelu jest badanie skuteczności terapii onkologicznych, zanim są one podawane pacjentowi. Pobrane od pacjenta komórki nowotworowe zawiesza się w hydrożelu, symulując środowisko naturalne i podaje się im terapeutyki, sprawdzając stopień reaktywności. Jeśli lek działa, podaje się go pacjentowi. Jeśli lek nie działa, nie podaje się go pacjentowi, gdyż doprowadzi tylko do wyniszczenia organizmu. W przypadku projektu O Real Research chodzi głownie o to, by badać na takich komórkach nowe leki lub procesy biologiczne. Opracowany przez Polaków hydrożel służy do tworzenia czegoś, co nazywamy modelami badawczymi. Model badawczy to jest np. komórka nowotworowa rosnąca in vitro w laboratorium. 

O projekcie dowiedziałem się wczoraj. Jest tak rewelacyjny, że w nocy od razu napisałem o nich tekst na bloga. Szukają teraz wsparcia inwestorów i wierzę, że zaraz znajdą. Rewelacja! 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe