Generał jezuitów: Ojciec Marko Rupnik zaciągnął ekskomunikę

Ojciec Arturo Sosa, generalny przełożony jezuitów, wypowiedział się na temat poważnych kontrowersji dotyczących znanego słoweńskiego jezuity i artysty o. Marko Rupnika. Z wypowiedzi generała zakonu wynika, że jego współbrat zaciągnął ekskomunikę w 2019 roku.
o. Marko Rupnik SJ Generał jezuitów: Ojciec Marko Rupnik zaciągnął ekskomunikę
o. Marko Rupnik SJ / YT print screen/fra3pl

Przypomnijmy, że słoweński jezuita o. Marko Ivan Rupnik należy do najbardziej rozpoznawalnych w świecie artystów zajmujących się sztuką sakralną, a jego mozaiki biblijne zdobią nawet ściany papieskiej kaplicy Redemptoris Mater w Watykanie, a także kościoła w San Giovanni Rotondo, sanktuarium Matki Bożej w Lourdes, świątyni w Fatimie, madryckiej katedry Nuestra Señora de la Almudena, sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie i wiele innych.

- Sprawa ojca Marko Rupnika, która wyszła na jaw w ubiegłym tygodniu, jest dobrym przykładem tego, jak wiele musimy się jeszcze nauczyć, zwłaszcza w kontekście cierpienia ludzi. Ta sprawa, podobnie jak inne, napełnia nas przerażeniem i bólem; zmusza nas do zrozumienia i uszanowania cierpienia ludzi, których dotyczy. Jednocześnie stajemy przed wyzwaniem uruchomienia procedur przewidzianych przez prawo cywilne i kościelne oraz w świetle Ewangelii i ludzkiego doświadczenia - poszukiwania sposobów uleczenia zadanych ran – zaznaczył generał jezuitów.

Ojciec Sosa wyjaśnił, że współbrat "przekroczył dopuszczalne granice relacji między dorosłymi". Sprawa dotyczyć ma kobiety, której był spowiednikiem i kierownikiem duchowym. Rozgrzeszenie wspólnika w grzechu przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu jest jednym z poważniejszych przestępstw kanonicznych i zaciąga ekskomunikę na mocy samego prawa. Ekskomunika została jednak zdjęta przez Stolicę Apostolską trzy lata temu, ponieważ o. Rupnik wyraził z tego powodu skruchę i podjął pokutę.

"Według włoskiego serwisu informacyjnego Left.it, 68-letni Rupnik wykorzystywał seksualnie członkinie żeńskiego instytutu życia zakonnego w Lublanie na Słowenii, służąc tam jako kapelan na początku lat 90. Jak donosi Left.it, jedna z kobiet rzekomo próbowała popełnić samobójstwo z powodu nadużyć. Źródło to ujawniło ACI Prensa, hiszpańskojęzycznemu partnerowi CNA, że co najmniej dziewięć kobiet było rzekomo wykorzystywanych" - informuje agencja CNA.

Towarzystwo Jezusowe podało informację o nałożeniu na o. Rupnika licznych duszpasterskich sankcji m.in.  zakazu sprawowania sakramentu spowiedzi i kierownictwa duchowego, a także ograniczenia w sprawowaniu publicznej posługi. Środki te zostały przedsięwzięte w początkowej fazie dochodzenia ws. nadużyć i trwają od kilku lat, nie zmieniły się nawet po decyzji Dykasterii Nauki Wiary dotyczącej przedawnienia zarzutów wobec jezuity.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego Wiadomości
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi w górach, ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ewakuowali w czwartek 14 dzieci - uczestników obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Dojazd do schroniska uniemożliwiły powalone drzewa.

Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot? Wiadomości
Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot?

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Okazuje się, że tę decyzję popiera w pełni... Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję Wiadomości
Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję

Prezydent elekt Czech Petr Pavel zapowiedział, że po swojej inauguracji zleci dokładną inspekcję pomieszczeń na Zamku Praskim, siedzibie głowy państwa. Pavel powiedział w czwartek portalowi tygodnika „Respekt”, że panujące tam warunki uważa za niezadowalające. Ma obawiać się podsłuchów.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej

Kilka gramów daje życie! Rozrusznik wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej!

Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Co z decyzją króla Karola III ws. księcia Harry'ego i Meghan Markle? Czy monarcha zgodzi się na to, by para wzięła udział w jego najważniejszej ceremonii?

Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach Wiadomości
Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach

Były rosyjski oficer Konstanin Jefremow, który uciekł z Rosji, opowiedział brytyjskiej telewizji, jak traktowano ukraińskich żołnierzy w niewoli.

Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem Wiadomości
Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem

Były szef NATO wraz z szefem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem opracowali dokument, który ma pozwolić Ukrainie liczyć na takie samo wsparcie ze strony USA, na jakiem może liczyć Izrael.

“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom Wiadomości
“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin w mocnych słowach zaatakował Niemcy ws. dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard. Zapowiedział, że czeka je taki sam los jak Tygrysy, które wykorzystywała armia niemiecka podczas II wojny światowej.

Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem” Wiadomości
Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem”

Zapadł wyrok skazujący Kazimierza Marcinkiewicza na pół roku ograniczenia wolności i wykonywanie prac społecznych. Co na to były premier?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe