Przekonanie o zachowaniu NMP od grzechu pierworodnego istniała już od pierwszych wieków Kościoła

Choć dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny formalnie został ogłoszony dopiero w XIX wieku, to przekonanie o zachowaniu NMP od grzechu pierworodnego ze względu na świętość Jej Syna Jezusa Chrystusa istniała wśród świętych i mistyków już od pierwszych wieków Kościoła.
Przedstawienie Niepokalanego Poczęcia na obrazie P. P. Rubensa w Prado Przekonanie o zachowaniu NMP od grzechu pierworodnego istniała już od pierwszych wieków Kościoła
Przedstawienie Niepokalanego Poczęcia na obrazie P. P. Rubensa w Prado / fot. Wikimedia Commons/Jean-Pol GRANDMONT

„Ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmogącego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana jako nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną, i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć” – brzmi dogmat o „Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny” ogłoszony bullą „Ineffabilis Deus” 8 grudnia 1854 roku przez papieża Piusa IX.

Cztery lata później, 25 marca 1958 roku, dogmat ten został niejako potwierdzony przez samą Matkę Bożą, która objawiając się w Lourdes św. Bernadecie Soubirous i pytana przez nią o imię, przedstawiła się: „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”.

Gwiazda zaranna

„Wówczas, gdy definitywnie przybliżyła się «pełnia czasu», gdy zbawczy adwent Emanuela stał się bliski swego wypełnienia, Ta, która została odwiecznie przeznaczona na Jego Matkę, była już na ziemi (...) pośród «nocy» adwentowego oczekiwania zaczęła świecić jako prawdziwa «Gwiazda zaranna» (Stella Matutina). Istotnie, tak jak gwiazda owa, «jutrzenka», poprzedza wschód słońca, tak Maryja, od swego Niepokalanego Poczęcia, poprzedziła przyjście Zbawiciela, wschód Słońca sprawiedliwości w dziejach rodzaju ludzkiego” – pisał o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny św. Jan Paweł II w encyklice „Redemptoris Mater”.

Augustyn z Hippony, pisząc o powszechnym poddaniu ludzkości skażeniu grzechem pierworodnym, zaznaczył, że nie dotyczy ono Najświętszej Dziewicy Maryi, „wobec której – gdy mowa o grzechach – ze względu na cześć [należną] Panu nie chcę podejmować absolutnie żadnej dyskusji. Skąd bowiem możemy wiedzieć, jak ogromna łaska dla zwyciężenia wszystkiego, co dotyczy grzechu, została udzielona tej, która zasłużyła, by począć i porodzić Tego, o którym stwierdzono, że nie ma żadnego grzechu?” – pytał.

Godzina Łaski

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia w Austrii, Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech jest dniem wolnym od pracy. Na placu Hiszpańskim w Rzymie papież modli się tego dnia pod pomnikiem Niepokalanie Poczętej Maryi. Zgodnie z tradycją figurę Matki Bożej dekoruje kwiatami ambasada Hiszpanii. Francja słynie z kolei z obchodzonego 8 grudnia w Lyonie „Fête des Lumières”, czyli „Święta świateł” upamiętniającego cudowne ocalenie mieszkańców miasta od zarazy, które – jak wierzyli – zawdzięczali Matce Bożej. W obecnych czasach uroczystości w Lyonie dla wielu mieszkańców i turystów mają raczej świecki charakter i polegają na podziwianiu imponujących iluminacji lyońskich budynków, jednak katolicy tego dnia nie zapominają o tradycyjnej procesji ze świecami ku czci Najświętszej Maryi Panny. Co roku wyrusza ona z katedry św. Jana w dzielnicy starego Lyonu do górującej nad miastem bazyliki Notre-Dame de Fourvière.

8 grudnia to także tzw. Godzina Łaski. Jest to nabożeństwo, które wierni zaczęli praktykować za sprawą prywatnych objawień Matki Bożej Róży Duchownej we włoskim Montichiari. Kościół nie uznał wprawdzie tych objawień za mające z całą pewnością nadprzyrodzony charakter, jednak jednocześnie nie zakazał praktykowania nabożeństwa „Godziny Łaski”, przeciwnie, wiele parafii organizuje tego dnia między godziną 12 a 13 specjalne czuwania i modlitwy.

Jak czytamy na stronie misericors.org, o miejscu objawień, „niewielkim miasteczku w północnej Italii, u podnóża Alp, 20 km od Brescii, zrobiło się głośno tuż po II wojnie światowej. Wówczas to, w roku 1946, najpierw w Montichiari, a potem – w następnych latach – w położonej nieco na uboczu dzielnicy Fontanelle Matka Boża wielokrotnie ukazała się Pierinie Gilli, pielęgniarce z miejscowego szpitala. Dzięki tym objawieniom miasteczko zupełnie zmieniło swój charakter, m.in. w górującym nad okolicą starym zamku, zwanym obecnie Zamkiem Maryi, ulokowano ośrodek dla ludzi chorych i starych, natomiast przy źródle w Fontanelle – według życzenia Maryi – powstał ogromny ośrodek leczniczy z basenami z leczącą wodą z poświęconego przez Najświętszą Pannę źródła”.

Według relacji mistyczki Pieriny Gilli, 8 grudnia 1947 r. w bazylice w Montichiari Maryja powiedziała: „Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny Łaski. Jeśli ktoś nie może w tym czasie nawiedzić kościoła, a będzie modlił się w południe w domu, ten także otrzyma za moim pośrednictwem wiele łask. Każdy, kto będzie modlić się w tej intencji i wylewał łzy pokuty, odnajdzie pewną drabinę niebieską, przez me macierzyńskie Serce będzie też miał zapewnioną opiekę i łaskę”. Wskazując na Swoje Serce, dodała: „Spójrz na to Serce, które tak umiłowało ludzkość, ale większość ludzi tylko rzuca w nie obelgami. Jeśli dobrzy i źli zjednoczą się w modlitwie, dostąpią przez to Serce miłosierdzia i otrzymają dar pokoju”.

Tekst pochodzi z 50. (1769) numeru „Tygodnika Solidarność”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zełenski: W koalicji pancernej jest już 12 państw Wiadomości
Zełenski: W koalicji pancernej jest już 12 państw

Kanada potwierdziła zamiar przekazania czołgów Ukrainie, tym samym w koalicji pancernej uczestniczy już 12 państw, powiedział Wołodymyr Zełenski w czwartek w wieczornym wystąpieniu wideo.

„Decyzja Niemiec ws. Leopardów została wymuszona m.in. przez Polskę” Wiadomości
„Decyzja Niemiec ws. Leopardów została wymuszona m.in. przez Polskę”

– Zgoda niemieckiego rządu na dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2 została na Berlinie wymuszona; ważną rolę w przekonaniu kanclerza RFN odegrała Polska – mówi w rozmowie z PAP eurodeputowany PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

78 lat temu sowieci wkroczyli do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau Wiadomości
78 lat temu sowieci wkroczyli do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau kojarzy się światu jako największe cmentarzysko i symbol eksterminacji europejskich Żydów, choć obóz powstał jako miejsce kaźni Polaków. To tutaj, w widłach rzek Wisły i Soły, z dala od berlińskich i paryskich kawiarenek, naziści postanowili utworzyć sztandarowy ośrodek niemieckiego terroru skierowanego przeciwko narodom Europy. 78 lat temu bramę z cynicznym napisem „Arbeit macht frei” przekroczyli żołnierze 60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego. Tym samym oświęcimski kombinat śmierci został wyzwolony.

Zmasowany atak Rosji na Ukrainę. Podano liczbę zabitych Wiadomości
Zmasowany atak Rosji na Ukrainę. Podano liczbę zabitych

W ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskiego ataku z powietrza na terenie całej Ukrainy śmierć poniosło 11 osób – poinformowały ukraińskie służby.

Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polski dron Prometheus. Jedyny taki na świecie Wiadomości
Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polski dron Prometheus. Jedyny taki na świecie

Polacy stworzyli pierwszego cywilnego drona, którym można sterować zdalnie na odległość nawet międzykontynentalną!

Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Sejm zdecydował Wiadomości
Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Sejm zdecydował

Podczas czwartkowego posiedzenie Sejmu przyjęto nowelizację Kodeksu wyborczego. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Gwałciciel, który zmienił płeć, nie trafi do kobiecego więzienia. Premier Szkocji zabrała głos Wiadomości
Gwałciciel, który zmienił płeć, nie trafi do kobiecego więzienia. Premier Szkocji zabrała głos

Transseksualna osoba, która będąc mężczyzną zgwałciła dwie kobiety, po czym dokonała prawnej zmiany płci, nie będzie odsiadywać wyroku w kobiecym więzieniu – oświadczyła w czwartek szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon.

Kandydat na prezydenta Czech nie żyje? To fake news i robota hakerów Wiadomości
Kandydat na prezydenta Czech nie żyje? To fake news i robota hakerów

„Tak, żyję. Nigdy nie myślałem, że będę musiał to napisać w sieci” – przekazał w czwartek na Twitterze kandydat na prezydenta Czech generał Petr Pavel.

Zmiany w rachunkach za ciepło. Jest decyzja Sejmu Wiadomości
Zmiany w rachunkach za ciepło. Jest decyzja Sejmu

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy wprowadzającą mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. Teraz ustawa trafi do dalszych prac w Senacie.

To byłby hit! Takiego meczu reprezentacja Polski nie grała od dawna Wiadomości
To byłby hit! Takiego meczu reprezentacja Polski nie grała od dawna

Według informacji Interii władze PZPN przygotowują dużą niespodziankę. W czerwcu podopieczni Fernando Santosa mogą zmierzyć się z reprezentacją Niemiec – wynika z nieoficjalnych informacji serwisu Interia.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe