Jastrzębie-Zdrój. Piotr Duda w liście: To działaczy i członków Solidarności wsadzano do więzień i obozów internowania. To do nich strzelano

„Stan wojenny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku to była wojna komunistów z Solidarnością. Bo to nie naród, ale działaczy i członków Solidarności wsadzano do więzień i obozów internowania. To ich strajki były pacyfikowane czołgami i to do nich strzelano” – napisał do uczestników uroczystości odsłonięcia mozaiki witrażowej upamiętniającej pacyfikację jastrzębskich kopalń przewodniczący KK NSZZ „S” Piotr Duda.
 Jastrzębie-Zdrój. Piotr Duda w liście: To działaczy i członków Solidarności wsadzano do więzień i obozów internowania. To do nich strzelano
/ fot. screen youtube/Fundacja JSW

List odczytano 15 grudnia w Jastrzębiu-Zdroju podczas uroczystości upamiętniających 41. rocznicę pacyfikacji jastrzębskich kopalni, w tym byłej kopalni „Manifest Lipcowy”.

Piotr Duda napisał: „Na Śląsku zaczęło się to w Jastrzębiu Zdroju. Kopalnie Jastrzębie, Moszczenica, Manifest Lipcowy, Borynia, Pniówek, stały się miejscem tragicznych wydarzeń, gdzie pracownicy podjęli beznadziejną walkę, aby bronić Solidarności, która dawała wolność i godność. Tę wolność i godność, którą wywalczyli zaledwie półtora roku wcześniej”.

Przewodniczący Solidarności przypomniał, że po Jastrzębiu były inne, w tym katowicki „Wujek” i najdłuższy podziemny strajk w bieruńskim „Piaście”. „Ogrom cierpień, ogrom ofiar. Zabici, ranni, szykanowani. To rzeczywistość grudniowej nocy nie tylko na Śląsku, ale też na Wybrzeżu i w całej Polsce” – napisał przewodniczący.

„Spotykamy się dzisiaj, aby uczcić ofiary tego strasznego wydarzenia. Wspominamy naszych Bohaterów, którzy Solidarność noszą w sercach, którzy o nią walczyli i za nią cierpieli. Często za nią ginęli. W imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego «Solidarność» serdecznie Wam za to dziękuję. Dziękuję Wam za wolną Polskę, dziękuję Wam za Solidarność” – dodał Piotr Duda.

„Najlepsze, co możemy robić, aby wyrazić naszą wdzięczność, to realizować postulaty, o które wtedy walczyliśmy. Wiele się udało, wiele jeszcze przed nami i nic, co wywalczyliśmy, nie jest nam dane raz na zawsze. Ale jesteśmy razem, jesteśmy Solidarnością i razem wygramy. Szczęść Boże Bohaterom! Niech żyje Solidarność!” – napisał, kończąc list.

Słowa przewodniczącego przekazał zebranym Sławomir Kozłowski, przewodniczący ZOK NSZZ „Solidarność” Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy uregulują pracę zdalną Wiadomości
Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy uregulują pracę zdalną

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek 30 stycznia na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.

Arkadiusz Mularczyk rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych. Tematem rozmów: reparacje Wiadomości
Arkadiusz Mularczyk rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych. Tematem rozmów: reparacje

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk rozpoczął w poniedziałek wizytę w Stanach Zjednoczonych. Podczas tygodniowej wizyty odbędzie rozmowy z przedstawicielami Departamentu Stanu, Kongresu i ONZ na temat reparacji wojennych oraz wojny na Ukrainie.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe