Spotkanie wigilijne Regionu Płockiego. P. Duda: W naszych modlitwach pamiętajmy o narodzie ukraińskim  

Dzisiaj odbyło się spotkanie wigilijne członków NSZZ „Solidarność” regionu płockiego. – W okresie przedświątecznym członkowie „Solidarności” spotykamy się w różnych zakątkach naszego kraju. Mamy przecież w statucie wpisaną naukę społeczną Kościoła, łamiemy się opłatkiem, wspominamy rok, który się kończy, cieszymy się z narodzin Pana Jezusa – powiedział do uczestników spotkania Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej. 
Piotr Duda, przewodniczący NSZZ
Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność" / foto. MK

– W te dni także pamiętamy o naszej historii. To także dni dla nas trudne. Niestety komuniści zepsuli nam ten czas, musimy pamiętać o czarnych datach grudniowych, jak stan wojenny, jak dzisiejsza data, rocznica zamordowania górników w „Wujku”, jutrzejsza rocznica wydarzeń Grudnia 1970 r

– dodał Piotr Duda. 

– Nie przypuszczaliśmy w październiku 2018 r., gdy w Częstochowie wybierano kolejne władze „Solidarności”, że to będzie tak trudna dla nas kadencja. Jeszcze rok temu cieszyliśmy się, że pandemia koronawirusa odchodzi w niebyt, że zaczniemy normalnie funkcjonować, zrobiliśmy wszystko by uchronić pracowników przed zwolnieniami w zakładach pracy, aby nie pozwolić na to, że pracodawcy wykorzystają tę sytuację do liberalizacji Kodeksu Pracy. Tak się nie stało. Nie sądziliśmy, że od 24 lutego tego roku zmieni się dla nas wszystko. Wojna, która jest za naszą granicą dotyka nas. Będąc w Kijowie, na przełomie czerwca i lipca, na zaproszenie ukraińskich związkowców, mogłem to przeżyć. Byłem tam w imieniu nas wszystkich, dziękowano nam za to, że otworzyliśmy nasze serca. Również my jako związkowcy z „Solidarności” stanęliśmy na wysokości zadania, za co Wam dziękuję, bo zrobiliśmy wszystko w poszczególnych branżach, komisjach zakładowych, regionach. My na szczeblu krajowych do dzisiaj mamy naszych gości, bo nie mówię o nich jako uchodźcach, w naszym ośrodku w Spale. Jak sobie pomyślę o miejscowościach w których byłem – w Irpieniu, w Buczy, o sytuacji na Ukrainie, o tych warunkach atmosferycznych, to jest to dla mnie przerażające. Dlatego w naszych modlitwach, nie tylko dzisiaj, nie tylko w okresie świątecznym, ale do końca wojny wywołanej przez ludobójcę Putina, jego armię i społeczeństwo, musimy pamiętać o narodzie ukraińskim

– zaznaczył przewodniczący „Solidarności”.

W trakcie spotkania rozmawialiśmy z Andrzejem Burnatem, przewodniczącym Zarządu Regionu Płockiego, który podsumował minione dwanaście miesięcy. 

– Ten rok kończy nam się naprawdę bardzo dobrze. Myślę, że jesteśmy jedynym z nielicznych regionów, gdzie przyrost członków związku jest spory. W ciągu dwóch lat zyskaliśmy 1.5 tysiąca członków związku, podobnych wyników życzę innym regionom. Mamy dwóch wspaniałych pracowników działu rozwoju, dzięki Komisji Krajowej, dzięki przewodniczącemu Piotrowi Dudzie, bo to KK finansuje zatrudnienie tych pracowników. Mam nadzieję, że w przyszłym roku osiągniemy wynik dziesięciu tysięcy członków związku, co pozwoli być nam „średniakiem” wśród regionów, a przypominam, że terytorialnie jesteśmy naprawdę mali. Tak więc optymistycznie wchodzimy w Nowy Rok. Czekamy na wybory, część starszych osób odejdzie na emerytury, ale mam bardzo prężną młodzież. Mam nadzieję, że wkrótce to pokażemy

– usłyszeliśmy.   

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy uregulują pracę zdalną Wiadomości
Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy uregulują pracę zdalną

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek 30 stycznia na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe