Nowy pomysł PiS ws. mieszkań dla młodych. Minister podał datę

Nowy program mieszkaniowy dla osób do 45 lat powinien wystartować 1 lipca 2023 r. - powiedział w piątek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Waldemar Buda Nowy pomysł PiS ws. mieszkań dla młodych. Minister podał datę
Waldemar Buda / fot. PAP/Albert Zawada

Szef MRiT w wywiadzie dla TVP Info, wskazał, że program mieszkaniowy dla osób do 45 lat jest kompleksowym rozwiązaniem, które, w przeciwieństwie do poprzednich tego typu rozwiązań, ma szanse odnieść powodzenie, ponieważ ma bardzo mało ograniczeń. – Nie ma ograniczeń, co do metrażu czy liczby osób w rodzinie – mówił. Wyjaśnił, że w Polsce zadziałały programy, które były bardzo proste, takie jak np. 500 plus.

Zaznaczył też, że ze względu na sytuację gospodarczą w najbliższych latach program będzie bardzo opłacalny dla beneficjentów m.in. ze względu na dopłaty do kredytów z budżetu państwa (przez 10 lat), a także premie, które otrzymają ci, którzy zdecydują się oszczędzać na specjalnych kontach. Mówił, że roczna premia, będzie uwidaczniana na koncie co roku, ale zostanie wypłacona dopiero, jeżeli przeznaczymy te środki na zakup mieszkania. Dodał, że minimalny czas oszczędzania to trzy lata.

Pytany, kiedy nowy program wejdzie w życie, minister wyraził nadzieję, że 1 lipca 2023 roku. – Mamy pół roku na całą legislację, na przygotowanie banków i stworzenie całego systemu – powiedział. Zaznaczył też, że banki a także deweloperzy są "niezmiernie zainteresowani uczestniczeniem w programie". Dodał, że projekt był ustalany ze wszystkim stronami: "tymi co budują, tymi co finansują i tymi co nadzorują rynek".

Co w projekcie?

Przedstawiony w piątek przez MFiPR projekt zakłada dwie formy wsparcia osób do 45 roku życia przy zakupie mieszkania. Pierwszy to bezpieczny kredyt 2 proc., drugi to oszczędnościowe konto mieszkaniowe. Kredyt będą mogły uzyskać osoby do 45 lat, pod warunkiem, że będzie to ich pierwsze mieszkanie. Według informacji MRiT budżet państwa "będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc." Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego i 600 tys. w przypadku rodziców, pary małżeńskiej lub rodzica wychowującego dziecko. Do programu będą się kwalifikować mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

W programie przewidziano też możliwość oszczędzania na specjalnym koncie oszczędnościowym, które ma działać w ramach programu Pierwsze Mieszkanie. Wpłaty na to konto miałyby comiesięcznie wynieść od 500 do 2000 zł. Z komunikatu MRiT wynika, że specjalne konto oszczędnościowe, prowadzone będzie przez banki komercyjne. "Będzie je mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego)" – podano.

Okres oszczędzania na koncie wynosi od 3 do 10 lat. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie o określonej wysokości) to gwarancja dodatkowej Premii Mieszkaniowej z budżetu państwa. Zgromadzone środki wraz z premią można będzie wydać na zakup pierwszego mieszkania, domu lub wkład finansowy w inwestycję, np. w ramach spółdzielni mieszkaniowej. W przypadku zakończenia oszczędzania, na wydanie środków będzie 5 lat" – podał resort.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Chwile grozy podczas urodzin. Włosy znanej prowadzącej Pytanie na śniadanie zaczęły płonąć [WIDEO] Wiadomości
Chwile grozy podczas urodzin. Włosy znanej prowadzącej "Pytanie na śniadanie" zaczęły płonąć [WIDEO]

Małgorzata Tomaszewska obchodzi dziś 34 urodziny. Prowadząca pytanie na śniadanie dodała na Instagramie poruszający filmik, na którym synek składa jej życzenia. Nagle doszło do groźnej sytuacji.

Nieoficjalnie: Oto nowy prezydent Czech Wiadomości
Nieoficjalnie: Oto nowy prezydent Czech

Po przeliczeniu głosów z ponad 85 procent obwodów wyborczych były dowódca czeskiej armii i były szef Komitetu Wojskowego NATO Petr Pavel otrzymał blisko 57 proc. głosów. Na byłego premiera Andreja Babisza, jednego z najbogatszych Czechów, padło 43 proc. głosów.

Są dokładne sumy. Tyle zarobili polscy tenisiści podczas Australian Open Wiadomości
Są dokładne sumy. Tyle zarobili polscy tenisiści podczas Australian Open

Z puli nagród 76,5 mln dolarów australijskich w Australian Open polskim tenisistom przypadło 1 860 650, czyli ok. 5,7 mln złotych. Nieco ponad połowa tej kwoty - 940 tys. dol. (2,9 mln zł) - trafiła do Magdy Linette, która w rywalizacji singlistek dotarła do półfinału.

Burza po wpisie dziennikarki TVP. Wydano oświadczenie Wiadomości
Burza po wpisie dziennikarki TVP. Wydano oświadczenie

„Spółka jest oburzona tweetem Magdaleny Wolińskiej-Riedi, w którym dziennikarka uznaje Polaków za rusofobów i germanofobów” – poinformowano w komunikacie Telewizji Polskiej.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja króla Karola III może rozpętać prawdziwą burzę Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja króla Karola III może rozpętać prawdziwą burzę

Nie milkną liczne komentarze po premierze książki księcia Harry'ego. Na czołówki brytyjskich mediów, jak bumerang powraca głośny temat. Decyzja króla Karol III w tej sprawie może wstrząsnąć światowymi mediami.

Szef MON: Tworzymy nowe brygady WOT, celem co najmniej 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej Wiadomości
Szef MON: Tworzymy nowe brygady WOT, celem co najmniej 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej

Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej - na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu czy Mazowszu. Celem jest wojsko liczące co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tys. żołnierzy WOT. Teraz jest 164 tys. żołnierzy różnych formacji - powiedział w Lublinie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Były zastępca Gowina z zarzutami Wiadomości
Były zastępca Gowina z zarzutami

Jak informuje red. Marcin Dobski na łamach portalu Salon24.pl Robert A., były wiceprezes partii Jarosława Gowina i doradca byłego wicepremiera, usłyszał zarzuty. "Dotyczą wymuszenia zwrotu wierzytelności i zmuszenia do określonego zachowania" - powiedziała dla serwisu prok. Iwona Śmigielska-Kowalska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Płocku.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Tak król Karol III potraktował księcia Williama i Kate Middleton Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Tak król Karol III potraktował księcia Williama i Kate Middleton

W Pałacu Buckingham wrze. Wszystko za sprawą skandalu, jaki wywołali książę Harry i Meghan Markle. Brytyjskie media opisują, kolejne rewelacje - jakie pojawiły się w książę Harry'ego.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna wydała komunikat o sytuacji na wschodniej granicy Polski. Podano informacje o kolejnych incydentach.

Tajna pomoc Izraela? „Wspieramy Ukrainę znacznie bardziej, niż powszechnie wiadomo” Wiadomości
Tajna pomoc Izraela? „Wspieramy Ukrainę znacznie bardziej, niż powszechnie wiadomo”

Izrael zakulisowo wspiera Ukrainę w stopniu znacznie większym niż wynika to z publicznie znanych informacji – powiedział ambasador Izraela w Niemczech Ron Prosor w weekend grupie medialnej Funke.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe