Obchody 52. rocznicy Grudnia '70 w Gdyni. Piotr Duda: "Będziemy pamiętać i krzyczeć o tę sprawiedliwość"

– Dla NSZZ “Solidarność” pamięć historyczna jest tak samo ważna, jak codzienna ciężka praca na rzecz członków Związku i polskich pracowników – powiedział nam Piotr Duda, szef "S" w trakcie obchodów 52. rocznicy Grudnia 1970, które odbywały się w Gdyni.
 Obchody 52. rocznicy Grudnia '70 w Gdyni. Piotr Duda:
/ fot. Robert Wąsik - Tygodnik Solidarność

W sobotę 17 grudnia 2022 r. o godzinie 6 rano pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni odbyły się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia tamtych lat, określane mianem “masakry na Wybrzeżu”. W tym roku przypada 52. rocznica Grudnia '70. Osobami reprezentującymi NSZZ "Solidarność" podczas uroczystości był przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda oraz jej sekretarz Ewa Zydorek. Obchody rozpoczęły się od modlitwy i Apelu Poległych, po których odczytano list skierowany do uczestników wydarzenia przez prezydenta Andrzeja Dudę

 – Składam hołd ofiarom, które poniosły śmierć wskutek brutalnych pacyfikacji protestów robotniczych przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa. Pamiętamy, że zginęło wtedy kilkadziesiąt osób z czego blisko połowa tutaj w Gdyni, a ponad tysiąc osób zostało rannych. Pamiętamy też o tysiącach aresztowanych, bitych, zwolnionych z pracy i na różne inne sposoby szykanowanych uczestników wystąpień. Wszyscy oni są bohaterami wolnej Polski, bo to dzięki ich odwadze, determinacji i poświęceniu my współcześnie żyjemy dzisiaj we własnym, suwerennym państwie – napisał Prezydent RP. 

Następnie głos zabrał Roman Kuzimski, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdynia. 

Sądy wolnej Polski nigdy nie rozliczyły i nie ukarały winnych tej straszliwej zbrodni. A skoro nie ma sprawców, to można powiedzieć – nie ma sprawy. Przez lata zbieraliśmy się przed tym pomnikiem domagając się sprawiedliwości. Nie dla zemsty, ale zwyczajnie – dla właściwego porządku, niezbędnego do budowania zdrowego społeczeństwa. Fundamentu, gdzie wszystko ma swoje właściwe miejsce, gdzie zbrodniarza nazywa się zbrodniarzem, ofiarę nazywa się ofiarą, zło jest złem, a dobro dobrem. Inaczej – jak widzieliśmy to dwa lata temu w Gdyni – nie można być zaskoczonym, gdy profanuje się pamięć o grudniowych ofiarach, urządzając podczas lewackiego protestu parodię pochodu ze zwłokami symbolizującymi „Janka Wiśniewskiego”. To skutek. To gorzki owoc pomieszania właściwego porządku rzeczy – mówił przewodniczący Kuzimski. 

Jego zdaniem reforma wymiaru sprawiedliwości nie powiodła się, a sędziowie skazujących opozycjonistów w czasie PRL nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności i do dziś orzekają w sądach. 

 Polski wymiar sprawiedliwości jako jedyny i w całości, poza wszelką kontrolą, weryfikacją czy lustracją – pozostawił w swoich szeregach komunistycznych zbrodniarzy w togach. Do dnia dzisiejszego, nawet w Sądzie Najwyższym, orzeka wielu tych, którzy jako sędziowie skazywali nas w stanie wojennym! I nic nie możemy im zrobić, bo kiedyś Moskwa, a dzisiaj Bruksela daje im gwarancje bezkarności. Doskonale tu pasuje staropolskie określenie – warchoły! Sędziowskie warcholstwo na kluczowych, decyzyjnych stanowiskach, które dzisiaj samo siebie nazywa europejskimi, a nie polskimi sędziami. Próby reform, zmian, nieskuteczne działania podejmowane przez polskie władze, zakończyły się upokarzającą porażką. Dzisiaj mamy do czynienia z powszechną sędziowską anarchią, państwem w państwie. Straciliśmy bezpowrotnie kilka lat, a wystarczyło tylko jedno: pozwolić całemu środowisku sędziowskiemu, a nie wąskiej postkomunistycznej kaście, na dokonywanie w demokratycznej procedurze wyboru na kluczowe stanowiska w polskim sądownictwie. Bo jest tam wielu wspaniałych sędziów, którym przez dekady blokowano kariery, rozwój i awans. Oni, przy zachowaniu sędziowskiej niezależności – zrobiliby z tym porządek. Musimy zrobić z tym porządek. Jesteśmy to winni pomordowanym tutaj Bohaterom – podkreślał Roman Kuzimski dodając, że widzi “światełko nadziei” w działaniach, które podjął IPN. 

Instytut Pamięci Narodowej złożył do Sądu Najwyższego 38 wniosków, które mają umożliwić pociągnięcie do odpowiedzialności 25 sędziów i 5 prokuratorów. Wydano 55 postanowień o przedstawieniu zarzutów byłym sędziom i prokuratorom z czasów komunistycznych, których nie obejmuje immunitet. Prokuratorzy przygotowali także 7 aktów oskarżenia wobec 9 osób, które były związane z orzekaniem lub oskarżaniem w czasach komunistycznych. Jestem wdzięczny Instytutowi, który powstał dzięki NSZZ „Solidarność”. Dobrze wypełniacie swoją powinność. Dziękuję Panu Prezesowi Karolowi Nawrockiemu. Przyczyniacie się do przywracania właściwego porządku – dziękował przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdynia. 

– W 52. rocznicę grudniowej masakry na Wybrzeżu oddajemy hołd pomordowanym, rannym i szykanowanym. Wasza ofiara nie poszła na marne. Powstała „Solidarność”, która przywróciła Polsce wolność. I „Solidarność” nigdy o Was nie zapomni – zakończył Roman Kuzimski. 

Na koniec uroczystości oddano hołd poległym uczestnikom protestów na Wybrzeżu składając wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970. W imieniu Solidarności, kwiaty pod Pomnikiem złożył przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” Piotr Duda. W uroczystościach brali udział również: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, polscy parlamentarzyści, samorządowcy, duchowni, związkowcy i rodziny ofiar Grudnia ‘70. 

Ewa Zydorek, Sekretarz Komisji Krajowej NSZZ "S" oraz Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej składają kwiaty pod pomnikiem ofiar Grudnia '70

Przewodniczący Piotr Duda podkreślił w rozmowie z “Tygodnikiem Solidarność”, że podczas takich uroczystości jak dzisiaj w Gdyni, czy wczoraj w kopalni “Wujek”, związkowcy z Solidarności przypominają i będą przypominać o nierozliczonych zbrodniach komunistów. 

– Dla NSZZ “Solidarność” pamięć historyczna jest tak samo ważna, jak codzienna ciężka praca na rzecz członków Związku i polskich pracowników. Dlatego będziemy pamiętać i krzyczeć o tę sprawiedliwość, bo to jest dla nas fundament naszej działalności związkowej – podkreślił Piotr Duda. 

Protesty robotników na Wybrzeżu trwały od 14 do 22 grudnia 1970 r. i zostały krwawo stłumione przez milicję i wojsko na rozkaz komunistów. Protesty odbywały się głównie w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Elblągu. 

Obchody Grudnia ‘70 w Regionie Gdańskim

Przypominamy, że jeszcze dziś w hołdzie ofiarom i bohaterom Grudnia ‘70 odbędzie się uroczysta Msza Święta w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni, a także przemarsz pod pomnik Ofiar Grudnia 1970 przy Urzędzie Miasta Gdynia wraz z Apelem Poległych i salwą honorową.  

To nie jedyne uroczystości w Regionie Gdańskich ku pamięci Ofiar Grudnia ‘70. W dniu 11 grudnia, w Kościerzynie odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji Ofiar Grudnia 1970 i stanu wojennego w Kościele p.w. Świętej Trójcy z inicjatywy Oddziału NSZZ „S” w Kościerzynie.  

Z kolei 15 grudnia w Łęgowie miała miejsce uroczysta akademia w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Grudnia 1970 połączona z wręczeniem stypendiów im. NSZZ „Solidarność”. Organizatorami była Dyrekcja Szkoły oraz Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. 

Więcej informacji na temat obchodów 52. rocznicy Grudnia '70 oraz 41 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego na stronie Solidarności. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy uregulują pracę zdalną Wiadomości
Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy uregulują pracę zdalną

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek 30 stycznia na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe