Ewangelia na IV Niedzielę Adwentu z komentarzem [video]

"Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak...". Komentarz o. Mateusz Kosior OP.
Św. Józef i Dzieciątko Jezus, Claudio Coello Ewangelia na IV Niedzielę Adwentu z komentarzem [video]
Św. Józef i Dzieciątko Jezus, Claudio Coello / wikimedia commons/public_domain/Claudio Coello

Ewangelia

Mt 1, 18-24

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie.

Gdy powziął tę myśl, oto Anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, on bowiem zbawi swój lud od jego grzechów». A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: «Oto dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel», to znaczy Bóg z nami.

Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił Anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie.

Oto słowo Pańskie.

Komentarz biblisty

Skąd się wzięło i co oznacza imię Jezus? Rodzice stosują różne kryteria, wybierając imię dla dziecka: bo ładnie brzmi, bo
znane osoby mają takie imię albo ktoś w rodzinie już je nosił. Imię skrywa w sobie znaczenie oraz misję człowieka, plan na jego życie. Imię Jezusa zostało przekazane Józefowi przez anioła i oznacza „Bóg zbawia”, o czym pisze biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik.
 
1.  Słowo wstępu
 
Nomen omen – w imieniu zawarte jest proroctwo, czyli misja człowieka, plan na jego życie. Widzimy to w wielu imionach biblijnych. Dzisiejsza Ewangelia daje klucz do zrozumienia misji Jezusa właśnie przez wyjaśnienie co oznacza Jego imię.
 
2.  Słowa klucze
 
Nadasz Mu imię Jezus
 
Ważne jest to kto nadaje imię. Ten kto nadaje imię staje się ojcem dziecka. Józef ma nadać imię Jezusowi, co oznacza adoptowanie Jezusa i uznanie go za swego syna. Józef, który jest z rodu króla Dawida, włącza Jezusa do tego rodu. Stąd zgodnie z
prawdą mówiono, że Jezus jest Synem Dawida. On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów Jezus to po hebrajsku Jeshua. Imię to pochodzi od biblijnego Jehoshua, które kryje w sobie bardzo ważne znaczenie. Zawiera cząstkę “Jeho”, czyli cząstkę imienia
Bożego JHWH, oraz czasownik “jasza”, co oznacza uratować, wybawiać albo zbawić. Misją Jezusa jest więc ratowanie człowieka. Poświęca swoje życie, aby nas wyzwolić.
W czasach Starego Testamentu czekano na Mesjasza, który wyzwoli lud wybrany z niewoli politycznej. Współcześni Jezusa czekali, że Mesjasz wyzwoli ich od okupacji rzymskiej. Jest jednak niewola dużo bardziej niebezpieczna od legionów rzymskich, wojska i okupacji. To grzech i zło. Jezus wyzwala człowieka od grzechu. Pokonuje grzech, by nas z niego wyzwolić i byśmy mogli żyć na zawsze.

3.  Dziś
Gdy wymawiam w modlitwie imię Jezus, to wołam o ratunek, o zbawienie. Jezus to wyzwolenie mi przynosi. Mam pewność, że mogę otrzymać odpuszczenie grzechów w sakramencie pokuty i doświadczyć pełni Jego wyzwalającej obecności w Komunii św. Jaka jest moja wiara w moc tych sakramentów? Jak one pomagają mi w życiu?

ks. Paweł Rytel-Andrianik

Kazanie


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Casus Belli - Po co komu ta wojna?”. Filmowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP Wiadomości
„Casus Belli - Po co komu ta wojna?”. Filmowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP

Filmowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP. Gośćmi będą Michał Orzechowski i Maciej Maciejewski

Polska była atakowana pieniądzem rosyjskim, a wykonawcy byli w PE Wiadomości
"Polska była atakowana pieniądzem rosyjskim, a wykonawcy byli w PE"

Polska była atakowana pieniądzem rosyjskim - taka jest moja teza, a wykonawcy byli w Parlamencie Europejskim, pełnili funkcje europosłów - powiedział we wtorek europoseł PiS Tomasz Poręba. Myślę, że wcześniej, czy później to zostanie udowodnione - dodał.

Senat za nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. 14 poprawek Wiadomości
Senat za nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. 14 poprawek

Senat przyjął we wtorek późnym wieczorem nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym; wniósł do niej rekomendowane uprzednio przez senackie komisje14 poprawek, które znacząco przekształcają przepisy noweli.

Kobieta z bliznami, odzież uciskająca genitalia. Popularna gra The Sims z elementami transgender [FOTO] Wiadomości
Kobieta z bliznami, odzież uciskająca genitalia. Popularna gra "The Sims" z elementami transgender [FOTO]

Popularna gra symulacyjna "The Sims" wprowadziła uaktualnienie z elementami, które sprawiają wrażenie promocji postaw transseksualnych. Gra jest popularna wśród młodzieży.

USA: Biały Dom nie potwierdza wizyty Bidena w Polsce Wiadomości
USA: Biały Dom nie potwierdza wizyty Bidena w Polsce

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby odmówił we wtorek potwierdzenia, że prezydent Joe Biden odbędzie podróż do Polski. Nie odpowiedział też, czy "nie" Bidena dla dostaw myśliwców F-16 dla Ukrainy oznacza też brak zgody na wysłanie samolotów przez sojuszników.

Awaria terminali płatniczych w całej Polsce Wiadomości
Awaria terminali płatniczych w całej Polsce

Jak podaje portal Businessinsider, w poniedziałek wieczorem media społecznościowe zalała fala informacje dot. niemożnością płacenia terminali w sklepach. W wielu miejscach można płacić tylko gotówką. Informację o awarii potwierdza jeden z największych dostawców terminali w Polsce, firma PolCard.

Koniec ery najsłynniejszego samolotu pasażerskiego. Oddano do użytku ostatni egzemplarz Wiadomości
Koniec ery najsłynniejszego samolotu pasażerskiego. Oddano do użytku ostatni egzemplarz

Zakończyła się produkcja legendarnego Jumbo Jeta - ostatni Boeing 747 został oddany do użytku i będzie używany przez przewoźnika Atlas Air. "Oznacza to koniec ery, w której pierwszy w historii Jumbo Jet rządził w przestworzach" - informuje we wtorek agencja Reutera. Producenci zapowiadają, że 747 będzie jeszcze latać przez całe dziesięciolecia.

Trzy postacie z tytułem Człowieka Roku tygodnika „Wprost”, w tym... minister Mariusz Błaszczak Wiadomości
Trzy postacie z tytułem Człowieka Roku tygodnika „Wprost”, w tym... minister Mariusz Błaszczak

31 stycznia Tygodnik „Wprost” przyznał nagrodę Człowieka Roku. Zaszczytny tytuł otrzymał minister Obrony Narodowej i wicepremier Mariusz Błaszczak. Honorowym tytułem Człowieka Roku zostali uhonorowani prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, oraz Sekretarz Stanu USA Antony Blinken. 

Z. Kuźmiuk: Jakiego rodzaju „haki” Rosjanie mają na polityków PO? Wiadomości
Z. Kuźmiuk: Jakiego rodzaju „haki” Rosjanie mają na polityków PO?

Po skandalicznej wypowiedzi europosła Radosława Sikorskiego w radiu Zet, że Polska rozważała udział w rozbiorze Ukrainy, wydawało się przez parę godzin, że Platforma się od niej odetnie, a jej autora spotkają partyjne sankcje.

Jarosław Kaczyński przyjął ofertę Sikorskiego. Prezes PiS dokonał wpłaty 50 tys. zł Wiadomości
Jarosław Kaczyński przyjął ofertę Sikorskiego. Prezes PiS dokonał wpłaty 50 tys. zł

Ukraina walczy o swoją niepodległość i wolność, ale również o nasze bezpieczeństwo. Wspieramy ją i będziemy wspierać. Skoro wpłata na fundusz wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy zamyka mój kontrowersyjny spór z Radosławem Sikorskim, czynię to z satysfakcją - poinformował PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe