Gorzowskie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Organizatorami uroczystości, które rozpoczęły się Mszą święta w Katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny byli Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność” i Wojewoda Lubuski.
 Gorzowskie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
/ fot. NSZZ "S" Region Gorzowski

13 grudnia 2022 roku w gorzowskiej świątyni, która nabiera nowego blasku po pożarze w lipcu 2017 roku poświęcono – powstałą z inicjatywy Solidarności - figurę posadowioną na jednym z filarów błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, autorstwa rzeźbiarza Wiesława Grabowskiego. W krótkim wystąpieniu do zebranych przewodniczący Zarządu Regionu Gorzowskiego NSZZ "Solidarność" Waldemar Rusakiewicz powiedział o konieczności kultywowania pamięci o wydarzeniach z najnowszej historii Polski.

– W Gorzowie Wielkopolskim w latach 80-tych było silne środowisko Solidarności i opozycji antykomunistycznej. Około 100 osób z naszego regionu było internowanych. Mnóstwo osób było aresztowanych, skazywanych, wyrzucanych z pracy i szkoły. Smutne jest to, że przez dziesiątki lat tym, którzy mają krew na rękach, włos z głowy nie spadł. Smutne jest to, że tyle lat czekaliśmy i nie doczekaliśmy się sprawiedliwości, a zdrajców Polski chowa się nawet z honorami w alei zasłużonych

– mówił przewodniczący.

Na zakończenie uroczystości delegacje zakładów pracy i instytucji złożyły kwiaty i zapaliły biało-czerwone znicze pod Białym Krzyżem Solidarności.

„Mieliśmy odrobinę niezbędnej odwagi”

Nieco inny charakter miało spotkanie 16 grudnia br. w miejscu, gdzie w pierwszych dniach stanu wojennego doszło do pacyfikacji przez oddziały ZOMO strajku w Zakładach Mechanicznych „Ursus”. 41 lat temu brama zakładu została staranowana przez czołg, pracownicy przeszli przez tzw. ścieżkę zdrowia, a uczestnicy strajku skazani zostali na wysokie wyroki pozbawienia wolności.

Kilkadziesiąt osób uczestniczących w spotkaniu wspominało tamten czas gromadząc się przy tablicy upamiętniającej wydarzenie. Były delegacje Solidarności, byli również Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Jarosław Pasterski i Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Patryk Maruszak. Na tablicy, przy której złożono wiązanki kwiatów widnieją m.in. słowa „Wspomnij ludzi, którzy odważnie wyrazili wierność ideałom Solidarności” oraz cytat Zbigniewa Herberta „Mieliśmy odrobinę niezbędnej odwagi”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego Wiadomości
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi w górach, ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ewakuowali w czwartek 14 dzieci - uczestników obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Dojazd do schroniska uniemożliwiły powalone drzewa.

Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot? Wiadomości
Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot?

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Okazuje się, że tę decyzję popiera w pełni... Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję Wiadomości
Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję

Prezydent elekt Czech Petr Pavel zapowiedział, że po swojej inauguracji zleci dokładną inspekcję pomieszczeń na Zamku Praskim, siedzibie głowy państwa. Pavel powiedział w czwartek portalowi tygodnika „Respekt”, że panujące tam warunki uważa za niezadowalające. Ma obawiać się podsłuchów.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej

Kilka gramów daje życie! Rozrusznik wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej!

Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Co z decyzją króla Karola III ws. księcia Harry'ego i Meghan Markle? Czy monarcha zgodzi się na to, by para wzięła udział w jego najważniejszej ceremonii?

Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach Wiadomości
Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach

Były rosyjski oficer Konstanin Jefremow, który uciekł z Rosji, opowiedział brytyjskiej telewizji, jak traktowano ukraińskich żołnierzy w niewoli.

Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem Wiadomości
Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem

Były szef NATO wraz z szefem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem opracowali dokument, który ma pozwolić Ukrainie liczyć na takie samo wsparcie ze strony USA, na jakiem może liczyć Izrael.

“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom Wiadomości
“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin w mocnych słowach zaatakował Niemcy ws. dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard. Zapowiedział, że czeka je taki sam los jak Tygrysy, które wykorzystywała armia niemiecka podczas II wojny światowej.

Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem” Wiadomości
Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem”

Zapadł wyrok skazujący Kazimierza Marcinkiewicza na pół roku ograniczenia wolności i wykonywanie prac społecznych. Co na to były premier?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe