Łowickie uroczystości 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

"Dotrzymujemy swoje zobowiązania, będąc solidarnym wobec Boga, Honoru i Ojczyzny" - napisali przedstawiciele łowickiej Solidarności, wspominając uroczystości zorganizowane w 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
 Łowickie uroczystości 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
/ fot. arch.

Obchody rozpoczęły się 11 grudnia uroczystą Mszą Św. w Kościele Ojców Pijarów o godz. 12.30, podczas której modlono się w intencji ojczyzny, internowanych i pomordowanych w stanie wojennym oraz za członków NSZZ „Solidarność”. We Mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe, władze samorządowe, osoby internowane w Zakładzie Karnym w Łowiczu, członkowie NSZZ
„Solidarność” i wierni. Na zakończenie Mszy św. uczestnicy przeszli pod tablice rocznicowe. TamWojciech Gędek opowiadał o historii tablic, krzyża i makatki, a Andrzej Słowik wspominał czas stanu wojennego i przedstawił swoje refleksje
zwłaszcza dotyczące osób, które wprowadziły stan wojenny, wydawały haniebne wyroki, biły i torturowały osoby internowane i nie zastały do dzisiaj osądzone. Następnie uczestnicy przeszli z o. Markiem pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki i Świętego Jana Pawła II na wspólną modlitwę, zapalenie zniczy i złożenie kwiatów.

Natomiast w dniu 13 grudnia o godz. 10 15 na zaproszenie Starosty Łowickiego i Dyrektora Zakładu Karnego, pod Zakładem Karnym w Łowiczu, przed tablicą poświęconą internowanym w stanie wojennym spotkały się osoby internowane, związkowcy, władze Zakładu Karnego i Starosta Łowicki. W roku 1981 w łowickim więzieniu powstał ośrodek odosobnienia dla internowanych z Solidarności Mazowsza i Ziemi Łódzkiej. Na murze ZK widnieje tablica upamiętniająca ten fakt. Dziś pod tablicą zapłonęły znicze i złożone zostały biało-czerwone kwiaty. Powiat Łowicki w obchodach reprezentował Starosta Łowicki - Marcin Kosiorek . Po złożeniu kwiatów osoby internowane udały się z Dyrekcją na teren Zakładu Karnego, w którym byli internowani.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kiedy Jarosław Kaczyński wróci do objazdu po Polsce? Nowe informacje o stanie zdrowia prezesa PiS Wiadomości
Kiedy Jarosław Kaczyński wróci do objazdu po Polsce? Nowe informacje o stanie zdrowia prezesa PiS

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wraca do zdrowia i myślę, że w ciągu kilku tygodni również będzie wracał do objazdu po Polsce. Aktywność polityków w terenie będzie odgrywała duże znacznie w czasie kampanii wyborczej - powiedział w czwartek w Studiu PAP Michał Moskal, dyrektor biura prezydialnego PiS.

Jerzy Jachowicz skazany za felieton. Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje Wiadomości
Jerzy Jachowicz skazany za felieton. Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje

20 stycznia Sąd Okręgowy Warszawa-Praga skazał red. Jerzego Jachowicza za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka. Z wyrokiem sądu nie zgadza się Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

Burza w Pałacu Buckingham. „Pijany książę odpychał nas, był bardzo agresywny” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Pijany książę odpychał nas, był bardzo agresywny”

Brytyjski tabloid „Daily Mail” analizując biografię księcia Harry’ego „Spare”, przypomina skutki jednej z suto zakrapianych imprez w wykonaniu księcia Harry’ego z czasów, gdy ten mieszkał jeszcze w Pałacu Buckingham. 

Były premier Kazimierz M. skazany na pół roku ograniczenia wolności Wiadomości
Były premier Kazimierz M. skazany na pół roku ograniczenia wolności

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wydał wyrok nakazowy wobec byłego premiera Kazimierza M., uznając go winnym uchylania się od obowiązku alimentacyjnego wobec byłej żony Izabeli. Sąd skazał ekspolityka na pół roku ograniczenia wolności i na wykonywanie prac społecznych – podało tvp.info.

„Oburzające”. Andrzej Duda mocno nt. Rosji Wiadomości
„Oburzające”. Andrzej Duda mocno nt. Rosji

– Trudno o coś bardziej oburzającego niż twierdzenie w demokratycznym kraju, że Rosja ma prawo do obrony strefy wpływów. Jeżeli ludzie demokratycznie wybierają NATO czy sojusz z USA, to znaczy, że tego chcą – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas debaty w trakcie wizyty w Rydze.

Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów Wiadomości
Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów

Parlament Europejski opowiedział się w czwartek w głosowaniu za uchyleniem immunitetu poselskiego Belgowi Marcowi Tarabelli i Włochowi Andrei Cozzolino, którzy są zamieszani w skandal korupcyjny.

Jest nowy lider oglądalności kanałów telewizyjnych. Duże zaskoczenie Wiadomości
Jest nowy lider oglądalności kanałów telewizyjnych. Duże zaskoczenie

Jak podaje portal Wirtualne Media, poznaliśmy nowego lidera oglądalności rynku telewizyjnego wśród wszystkich widzów w styczniu 2023 roku. Z czwartego na pierwsze miejsce awansowała TVP2.

„Notowania PiS-u wzrosły”. Senator opozycji mocno o Tusku Wiadomości
„Notowania PiS-u wzrosły”. Senator opozycji mocno o Tusku

Senator Michał Kamiński krytycznie odniósł się do decyzji opozycji w sprawie głosowania nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym.

Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny” Wiadomości
Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny”

Sytuacja na Ukrainie ma być coraz gorsza. Na dodatek dotychczasowe wsparcie, które Ukraina otrzymała od Zachodu, jest zbyt małe, aby Kijów mógł ostatecznie wyjść zwycięsko z konfrontacji z Rosją – poinformował niemiecki dziennik „Die Welt”.

ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy Wiadomości
ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy

Wojska rosyjskie najprawdopodobniej szykują się do decydującej operacji ofensywnej w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy w lutym i/lub w marcu – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe