Spotkanie opłatkowe "S" w Gdańsku. Piotr Duda: Wspomnijmy w modlitwie przy wigilijnym stole o tym, co dzieje się na Ukrainie

W poniedziałek 19 grudnia br. w gdańskiej siedzibie Solidarności odbyło się spotkanie opłatkowe. W spotkaniu udział wzięli: przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda; przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ “S” Krzysztof Dośla; archidiecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. Prałat Sławomir Decowski; prezes Radia Gdańsk Adam Chmielecki; przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego Zbigniew Sikorski; pracownicy i związkowcy z regionu.
 Spotkanie opłatkowe
/ fot. własne

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego kolędowania wraz z zespołem „Encore” z I Liceum Ogólnokształcącego w Rumi – laureatem tegorocznej siódmej edycji Wojewódzkiego Konkursu Muzycznego „Polska – moje miejsce, mój kraj”.

W trakcie spotkania głos zabrał przewodniczący KK NSZZ “S” Piotr Duda. Szef “S” mówił o tradycji spotkań opłatkowych, które mogą w tym roku odbywać się w końcu bez obostrzeń pandemicznych, a także o cieniu, który wojna na Ukrainie, rzuca na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. – W naszym statucie mamy wpisane wartości chrześcijańskie i naukę społeczną Kościoła, dlatego te spotkania opłatkowe są dla nas bardzo ważne. To nie tylko tradycja, ale to także nasza wiara, którą staramy się codziennie przekazywać – nie tylko w naszych rodzinach, ale także członkom Związku – mówił Piotr Duda. 

– Myśleliśmy, że te Święta będą pełne radości, ale to co stało się 24 lutego br. nie pozwala nam cieszyć się pełnym sercem. Ta agresja armii Putina i to ludobójstwo, które dzieje się na Ukrainie nie pozwala nam spokojnie świętować, tych najbardziej rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. To ważne, aby przy tym wigilijnym stole, gdzie jest tradycyjnie puste miejsce, wspomnieć w modlitwie o tym, co dzieje się na Ukrainie – powiedział szef “S”. 

Związkowcy zebrali się w Sali Akwen, która pełniła w tym roku rolę punktu recepcyjnego dla uchodźców z Ukrainy. Członkowie Solidarności, po godzinach pracy, pełnili tutaj dyżury w ramach wolontariatu, za co podziękował im przewodniczący Związku. 

– Chcę wam w tym miejscu, tu w Sali Akwen, gdzie tyle naszych gości z Ukrainy znalazło schronienie, podziękować za solidarność. Tutaj znajdował się punkt recepcyjny, gdzie po pracy przychodziliście nieodpłatnie pełnić kolejne godziny dyżurów. Bardzo wam za to dziękuję. Pokazaliśmy tę prawdziwą solidarność, jak przystało na związek zawodowy Solidarność – podkreślił przewodniczący Komisji Krajowej. 

– Dzisiaj w Warszawie odbywa się pierwsze spotkanie plenarne zespołu Rząd-Solidarność. Mam nadzieję, że z tego spotkania wyniknie coś dobrego dla członków Solidarności i wszystkich pracowników w naszym kraju. I tego sobie i wam moi drodzy z całego serca życzę. Wszystkie najlepszego, zdrowia i opieki bożej na następny rok – życzył Piotr Duda.

Życzenia zebranym złożył także przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".

– Życzę wam, abyście nadchodzące Święta spędzili w gronie osób najbliższych. Aby w tych Świętach każdy znalazł taką oazę, w której będzie mógł odpocząć. Żebyście spędzili czas z tymi, z którymi na co dzień, na te spotkania brakuje wam czasu. Życzę też, abyśmy mogli przyszły rok uważać za dobry rok. Oby to był rok, w którym skończy się wojna; rok, który dla nas osobiście będzie dobry, także zawodowo. Pogodnych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia! – życzył przewodniczący Krzysztof Dośla.

Na koniec spotkania, archidiecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. Prałat Sławomir Decowski odmówił modlitwę i pobłogosławił opłatki, którymi połamali się Związkowcy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego Wiadomości
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi w górach, ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ewakuowali w czwartek 14 dzieci - uczestników obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Dojazd do schroniska uniemożliwiły powalone drzewa.

Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot? Wiadomości
Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot?

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Okazuje się, że tę decyzję popiera w pełni... Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję Wiadomości
Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję

Prezydent elekt Czech Petr Pavel zapowiedział, że po swojej inauguracji zleci dokładną inspekcję pomieszczeń na Zamku Praskim, siedzibie głowy państwa. Pavel powiedział w czwartek portalowi tygodnika „Respekt”, że panujące tam warunki uważa za niezadowalające. Ma obawiać się podsłuchów.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej

Kilka gramów daje życie! Rozrusznik wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej!

Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Co z decyzją króla Karola III ws. księcia Harry'ego i Meghan Markle? Czy monarcha zgodzi się na to, by para wzięła udział w jego najważniejszej ceremonii?

Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach Wiadomości
Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach

Były rosyjski oficer Konstanin Jefremow, który uciekł z Rosji, opowiedział brytyjskiej telewizji, jak traktowano ukraińskich żołnierzy w niewoli.

Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem Wiadomości
Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem

Były szef NATO wraz z szefem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem opracowali dokument, który ma pozwolić Ukrainie liczyć na takie samo wsparcie ze strony USA, na jakiem może liczyć Izrael.

“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom Wiadomości
“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin w mocnych słowach zaatakował Niemcy ws. dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard. Zapowiedział, że czeka je taki sam los jak Tygrysy, które wykorzystywała armia niemiecka podczas II wojny światowej.

Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem” Wiadomości
Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem”

Zapadł wyrok skazujący Kazimierza Marcinkiewicza na pół roku ograniczenia wolności i wykonywanie prac społecznych. Co na to były premier?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe