Piotr Duda w radiowej Jedynce: Jedyny pojazd, na który zasługuje Timmermans, to taczka

– Ja bym postąpił z panem Timmermansem zupełnie inaczej. Moi koledzy na Śląsku wykazali się wielką cierpliwością. Chwała im za to, że w ogóle się z nim spotkali, bo ja bym mu tam podstawił taczkę i wywiózł go na jakimś pojeździe ekologicznym. A jedyny pojazd, na który on zasługuje, to jest taczka, na pewno nie Izera, która będzie produkowana w Jaworznie – mówił Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w programie 1 Polskiego Radia.
 Piotr Duda w radiowej Jedynce: Jedyny pojazd, na który zasługuje Timmermans, to taczka
/ screen facebook / Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

We wtorek 20 grudnia przewodniczący Solidarności Piotr Duda był gościem Krzysztofa Świątka w audycji „W samo południe” na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Negocjacje z rządem

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” był pytany o negocjacje, które odbywają się w ramach zespołu roboczego rząd – Solidarność. Zespół powołano na początku grudnia, a wczoraj odbyło się pierwsze spotkanie. 

– To było posiedzenie plenarne pod przewodnictwem szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marka Kuchcińskiego i z ramienia Solidarności przewodniczącego Henryka Nakoniecznego. Ze strony związkowej było 8 osób, ze strony rządowej 18 wiceministrów. To były ustalenia dotyczące prac w podzespołach, które będą zajmować się poszczególnymi problemami i to zostało na wczorajszym spotkaniu ustalone – mówił Piotr Duda. 

– Najważniejsze było jednak to, że omówiliśmy na tym spotkaniu z panem ministrem Budą pierwszy postulat „S” dotyczący ochrony zakładów energochłonnych i odbiorców indywidualnych. To idzie w dobrym kierunku. Lista PKD firm, którą przedstawił minister, poszła do notyfikacji Komisji Europejskiej, która musi wyrazić zgodę, bo to jest pomoc publiczna. Jeżeli będzie dodatkowa lista firm, które miałyby zostać objęte tą ochroną, to przedstawimy ją w najbliższym czasie panu ministrowi. Jeżeli chodzi o odbiorców indywidualnych, to ceny energii elektrycznej i gazu zostały zamrożone na pewnym pułapie, to również był nasz postulat. To dobre kierunki – zaznaczył przewodniczący Solidarności.

Ochrona działaczy związkowych

Piotr Duda powiedział także, iż minister Buda zobowiązał się także, aby w jak najszybszym czasie przygotować zmiany Kodeksu postępowania cywilnego dot. zabezpieczenia przed zwolnieniem działaczy związkowych. – Chodzi o skuteczną ochronę, bo pracodawca zwalnia działacza związkowego z art. 52 pod obojętnie jakim pretekstem, a później sprawy w sądach trwają kilka lat i organizacja związkowa się rozpada, bo nie ma lidera – stwierdził Piotr Duda. 

Zmiana polityki energetycznej

Kolejna kwestia, która ma być dyskutowana w podzespołach, ma dotyczyć nowej Polityki Energetycznej Polski (PEP). 

– Chodzi o to, aby wpisać w PEP rok 2050 czy 2049, aby paliwem strategicznym dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego do tego roku był gaz i węgiel – wyjaśnił Piotr Duda. 

Rozmowy w podstolikach

Szef „S” mówił również, że będą toczyć się rozmowy dotyczące m.in. podwyżek wynagrodzeń w sferze finansów publicznych, w tym podstolik dotyczący wynagrodzeń dla nauczycieli czy odmrożenia odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. 

– Wyznaczyliśmy sobie termin do 15 stycznia, żeby były pierwsze efekty z rozmów w podzespołach. Mam nadzieję, że do końca stycznia czy do połowy lutego będziemy w stanie wstępnie przygotować jakieś porozumienie dotyczące tych wspólnych działań rządu i Solidarności – dodał. 

Emerytury stażowe

Przewodniczący Solidarności pytany był również o postulat emerytur stażowych. Prowadzący program przywołał tu wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który mówił na spotkaniu w Chojnicach, że nie stać nas w tej chwili na emerytury stażowe. 

– Jest w tej sprawie powołany podzespół, którego szefem jest minister Marlena Maląg, zabieramy się ostro do pracy. I powiem tak: Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy nie stać na to, aby przegrać wybory parlamentarne, a jeśli nie wprowadzą emerytur stażowych, to te wybory przegrają. To jest najważniejszy argument dla prezesa Kaczyńskiego i całej Zjednoczonej Prawicy z jednego powodu: słowa danego się dotrzymuje, a to było słowo dane przez ZP, czyli przez prezesa Kaczyńskiego w 2015 r. przy wyborach prezydenckich. Ja słowa dotrzymuję i tego żądam od polityków ZP. Jeśli chcą się posługiwać słowem „wiarygodność”, to muszą zrealizować najważniejszy dla Solidarności postulat – podkreślił Piotr Duda.

Religia klimatyczna Timmermansa

Przewodniczący Solidarności pytany był również o spotkanie szefa Śląsko-Dąbrowskiej ƒ„S” z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem dotyczące transformacji energetycznej. 

– Ja bym postąpił z panem Timmermansem zupełnie inaczej. Moi koledzy na Śląsku wykazali się wielką cierpliwością. Chwała im za to, że w ogóle się z nim spotkali, bo ja bym mu tam podstawił taczkę i wywiózł go na jakimś pojeździe ekologicznym. A jedyny pojazd, na który on zasługuje, to jest taczka, na pewno nie Izera, która będzie produkowana w Jaworznie – stwierdził Piotr Duda. 

– To jest facet, z którym ja nie mam o czym dyskutować. On zrobi wszystko, żeby tę swoją religię klimatyczną wprowadzać w życie. Mimo to, że za naszą wschodnią granicą jest wojna, on dalej będzie mówił naszym kolegom na Śląsku, że: „Wy możecie mieć umowę społeczną podpisaną jaką chcecie, a ja uważam, że do 2049 r. i tak już kopalń nie będzie”. To jest po prostu skandal dla mnie, to jest buta, arogancja typowego urzędnika lewackiego z Brukseli. Ja bym mu podstawił taczkę, a z nim nie rozmawiał – podsumował szef NSZZ „Solidarność”. 

Afera korupcyjna w PE

Piotr Duda pytany był również o ujawnioną niedawno aferę korupcyjną w europarlamencie. Jednym z zatrzymanych w tej sprawie jest Luca Visentini, niedawno wybrany sekretarz generalny Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 

– Ta informacja spadła na nas jak grom z jasnego nieba. To jest wielki skandal, jeśli te zarzuty się potwierdzą. (…) Ja wysłałem dzisiaj list do wszystkich członków wchodzących w skład Rady Generalnej MKZZ i mam nadzieję, że Luca sam ustąpi. Jest od tego sąd, aby oczyścił się z zarzutów, bo póki nie ma zamkniętej sprawy sądowej, to nie będę tego oceniał, ale to będzie trwało latami. Luca nie ma szans w sposób swobodny, nieskrępowany sprawować funkcji przewodniczącego MKZZ. Po prostu musi zrezygnować – ocenił przewodniczący Solidarności. 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy uregulują pracę zdalną Wiadomości
Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy uregulują pracę zdalną

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek 30 stycznia na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe