Piotr Duda: Do czasu całkowitego wyjaśnienia sprawy Luca Visentini nie powinien pełnić funkcji Sekretarza Generalnego

Po wstrząsających informacjach o korupcji w Parlamencie Europejskim, w którą zamieszany jest Luca Visentini, przewodniczący Solidarności pisze list do członków Sekretariatu i Rady Generalnej Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (MKZZ), w którym podkreśla, że międzynarodowy ruch związkowy powinien być wolny od jakichkolwiek podejrzeń. Takie sprawy jak ta wyjaśnia się przez wiele lat. Dlatego do czasu całkowitego wyjaśnienia niniejszej sprawy Luca Visentini nie powinien pełnić funkcji Sekretarza Generalnego.
Luca Visentini Piotr Duda: Do czasu całkowitego wyjaśnienia sprawy Luca Visentini nie powinien pełnić funkcji Sekretarza Generalnego
Luca Visentini / Screen YT

W art. 31 Konstytucji MKZZ czytamy, że „Sekretarz Generalny pozostaje na stanowisku pomiędzy Kongresami tak długo, jak długo cieszy się zaufaniem Rady Generalnej”. Ponadto „w przypadku wakatu na stanowisku Sekretarza Generalnego pomiędzy dwoma Kongresami Rada Generalna mianuje sekretarza pełniącego obowiązki Sekretarza Generalnego na okres pozostały do następnego Kongresu”. Z formalnego punktu widzenia nie ma zatem przeciwwskazań, aby takie kroki podjąć.  

Bulwersująca jest również kwestia przekazywania przez MKZZ informacji w tej sprawie. „Informacja o tym, że Sekretarz Generalny MKZZ został zatrzymany przez policję, w mgnieniu oka rozniosła się po całym świecie. Jednocześnie poza lakoniczną informacją o tym, że MKZZ ma tego świadomość, nie dowiedzieliśmy się nic więcej ze strony MKZZ. Tym samym na pytania w tej sprawie mogliśmy odpowiadać tylko na bazie tychże doniesień medialnych. I tak faktycznie nadal takiej wyczerpującej informacji nie otrzymaliśmy. To niedopuszczalne” – pisze Piotr Duda.

Zaistniała sytuacja, choć fatalna w swoich skutkach, może być początkiem czegoś pozytywnego – zauważa szef Związku. „Konieczne jest zrewidowanie metod działania i wypracowanie bardzo transparentnych kryteriów oceny działalności organizacji członkowskich i kandydujących”.


 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Czeska policja poszukuje podejrzanego o zabójstwo kobiety. Może przebywać w Polsce Wiadomości
Czeska policja poszukuje podejrzanego o zabójstwo kobiety. Może przebywać w Polsce

Prascy śledczy poszukują 42-letniego Petra Kraus podejrzewanego o zabójstwo kobiety, do którego doszło w czeskiej Pradze. Mężczyzna może przebywać na terenie Polski. Jest niebezpieczny i może być uzbrojony.

OKO.press: „UE wstrzymuje Polsce wypłatę wszystkich funduszy, nie tylko KPO” Wiadomości
OKO.press: „UE wstrzymuje Polsce wypłatę wszystkich funduszy, nie tylko KPO”

Portal OKO.press informuje we wtorkowej publikacji, że Polska nie może obecnie liczyć nie tylko na pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, ale na praktycznie żadne fundusze z budżetu Unii Europejskiej. Według urzędników z Brukseli Polska nie spełnia kryterium dotyczącego Karty Praw Podstawowych UE. O sprawie informuje również RMF FM.

„To nie jest dobra wiadomość”. Kreml nakazał przygotowanie schronów w całej Rosji Wiadomości
„To nie jest dobra wiadomość”. Kreml nakazał przygotowanie schronów w całej Rosji

„W obliczu wojny na Ukrainie Kreml nakazuje ogólnokrajowy remont schronów przeciwbombowych” – pisze na łamach „The Moscow Times” Piotr Kozłow. „The Moscow Times” był darmowym dziennikiem, który w wersji papierowej funkcjonował do 2017 roku. Obecnie w formie elektronicznej jest prowadzony przez redakcję, która została przeniesiona do Amsterdamu.

Joanna Krupa i TVN mają powody do zmartwień? Edward Miszczak zabrał głos ws. „Top Model” Wiadomości
Joanna Krupa i TVN mają powody do zmartwień? Edward Miszczak zabrał głos ws. „Top Model”

W rozmowie z Jastrząb Post Edward Miszczak został zapytany o popularny program TVN „Top Model”. Czy podobny format ruszy niebawem w Polsacie?

Już wkrótce Media Narodowe w sieciach kablowych? Wiadomości
Już wkrótce Media Narodowe w sieciach kablowych?

Kilka dni temu Media Narodowe zostały usunięte z platformy Youtube. Tymczasem Telewizja Media Narodowe Prosta Spółka Akcyjna złożyła wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nadawanie w sieciach kablowych programu „TVMN”. -To ideowa kontynuacja internetowej telewizji „Media Narodowe”, ale jednocześnie zupełnie nowy produkt na rynku medialnym – mówi Piotr Barełkowski, członek zarządu spółki.

Radykalna decyzja ws. Kamila Stocha. Apoloniusz Tajner zabrał głos Wiadomości
Radykalna decyzja ws. Kamila Stocha. Apoloniusz Tajner zabrał głos

Thomas Thurnbichler przed kamerami ogłosił, że Kamil Stoch nie poleci do USA na zawody Pucharu Świata. Skoczek z Zębu zostanie w domu, aby odpocząć. Głos w sprawie zabrał Apoloniusz Tajner.

Szynkowski vel Sęk zapowiada na jutro wizytę dwóch komisarzy KE. „Ogłoszą pewien progres” Wiadomości
Szynkowski vel Sęk zapowiada na jutro wizytę dwóch komisarzy KE. „Ogłoszą pewien progres”

Minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk był gościem „Graffiti” w Polsat News.

„To pierwszy krok”. Hołownia i Kosiniak-Kamysz ogłosili plany współpracy Wiadomości
„To pierwszy krok”. Hołownia i Kosiniak-Kamysz ogłosili plany współpracy

– Polska 2050 i PSL chcą stworzyć wspólną listę spraw do załatwienia przez przyszły rząd po przejęciu władzy – zapowiedział we wtorek Szymon Hołownia na konferencji z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. – To pierwszy krok w naszej długiej i owocnej współpracy – dodał.

Ukraińska straż graniczna: „Zestrzeliliśmy rosyjski samolot szturmowy Su-25 koło Bachmutu” Wiadomości
Ukraińska straż graniczna: „Zestrzeliliśmy rosyjski samolot szturmowy Su-25 koło Bachmutu”

Ukraińska straż graniczna oświadczyła we wtorek, że jej funkcjonariusze zestrzelili nad Bachmutem w obwodzie donieckim rosyjski samolot szturmowy Su-25. Nie jest znany los pilota maszyny – informują pogranicznicy w oświadczeniu na serwisie Telegram.

Tutaj będą pracować polscy strażacy! „Tu wciąż mogą znajdować się żywi ludzie” Wiadomości
Tutaj będą pracować polscy strażacy! „Tu wciąż mogą znajdować się żywi ludzie”

Według informacji przekazanych przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Andrzeja Bartkowiaka polscy strażacy z grupy „Husar”, którzy zostali skierowani do pomocy po tragicznym trzęsieniu ziemi w Turcji, będą pracowali w mieście Besni.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe