Bp Bryl do osadzonych: Pan Bóg nigdy nie odwraca się od człowieka

Biskup kaliski Damian Bryl odwiedził osadzonych w areszcie śledczym w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie przemówił przez radiowęzeł i spotkał się z niektórymi z nich w celach oraz w oddziale zewnętrznym w Kaliszu, gdzie w kaplicy pomodlił się i przełamał opłatkiem z przedstawicielami osadzonych. Obecnie w areszcie śledczym przebywa 311 osób, w tym 74 w Kaliszu.
zdjęcie poglądowe Bp Bryl do osadzonych: Pan Bóg nigdy nie odwraca się od człowieka
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Falkenpost

"Pan Bóg nigdy się nie odwraca"

Zwracając się do osadzonych przez radiowęzeł bp Damian Bryl podkreślał, że Pan Bóg przychodzi, bo chce być blisko człowieka. - To człowiek może odwrócić się od Pana Boga, ale Pan Bóg nigdy się nie odwraca. Panu Bogu na nas zależy, nawet jakby inni odwrócili się, przekreślili. Panu Bogu zależy szczególnie na człowieku, który się pogubił, wszedł w grzech, który jest w trudnej sytuacji życiowej. Dla Pana Boga każdy jest ważny, bo Jezus przychodzi do wszystkich – zaznaczył ordynariusz diecezji kaliskiej.

Wskazał, że prawdziwe, dobre świętowanie związane jest z pojednaniem i przebaczeniem. - Warto w modlitwie przeprosić osobę, którą skrzywdziłem i przebaczyć temu, który mnie zranił – powiedział duchowny. 

Spotkanie

Bp Damian Bryl i kapłani odwiedzili osadzonych w celach i przełamali się z nimi opłatkiem.

Biskupowi towarzyszyli: ks. prał. Andrzej Szudra, kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim, ks. kan. Adam Kosmała, proboszcz konkatedry, ks. prał. Tomasz Ilski, były proboszcz konkatedry, ks. Krzysztof Raj, kapelan aresztu śledczego w Ostrowie i ks. kan. Jarosław Kołodziejczak, kapelan oddziału zewnętrznego w Kaliszu.

W spotkaniu uczestniczyła por. Sylwia Strzelec, zastępca dyrektora i pracownicy aresztu śledczego w Ostrowie Wielkopolskim.

Biskup spotkał się także z przedstawicielami osadzonych w oddziale zewnętrznym w Kaliszu, gdzie w kaplicy skierował swoje słowo i modlił się razem z nimi. 

Przepraszam, żałuję, przebaczam

- Bliskość Pana Boga zaprasza nas, byśmy byli blisko tych, którzy są obok nas, abyśmy byli dobrzy dla siebie. Chciałbym, żebyśmy zadbali o taką życzliwość i dobroć dla siebie nie tylko na święta, ale na co dzień – podkreślił bp Bryl.

Wskazał, że Pan Bóg przychodzi z łaską pokoju. - Żeby budować dobre relacje z innymi, trzeba przyznać się, że my czasami byliśmy niedobrzy dla innych. Czas świąteczny jest czasem, kiedy chcemy powiedzieć przepraszam, żałuję, a z drugiej strony chcemy przypomnieć sobie o tych, którzy nas skrzywdzili i powiedzieć: przebaczam. Przebaczenie owocuje w nas darem pokoju – mówił biskup kaliski.

Wraz z bp. Damianem Brylem modlili się także: ks. kan. Jarosław Kołodziejczak, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i kapelan oddziału zewnętrznego w Kaliszu, ks. Szymon Rybak, kapelan biskupa, ks. Artur Filipiak, redaktor Radia Rodzina, por. Sylwia Strzelec, zastępca dyrektora aresztu śledczego w Ostrowie Wielkopolskim i Milena Garcarek, wychowawca w oddziale zewnętrznym w Kaliszu.

ek / Kalisz


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego Wiadomości
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi w górach, ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ewakuowali w czwartek 14 dzieci - uczestników obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Dojazd do schroniska uniemożliwiły powalone drzewa.

Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot? Wiadomości
Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot?

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Okazuje się, że tę decyzję popiera w pełni... Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję Wiadomości
Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję

Prezydent elekt Czech Petr Pavel zapowiedział, że po swojej inauguracji zleci dokładną inspekcję pomieszczeń na Zamku Praskim, siedzibie głowy państwa. Pavel powiedział w czwartek portalowi tygodnika „Respekt”, że panujące tam warunki uważa za niezadowalające. Ma obawiać się podsłuchów.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej

Kilka gramów daje życie! Rozrusznik wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej!

Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Co z decyzją króla Karola III ws. księcia Harry'ego i Meghan Markle? Czy monarcha zgodzi się na to, by para wzięła udział w jego najważniejszej ceremonii?

Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach Wiadomości
Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach

Były rosyjski oficer Konstanin Jefremow, który uciekł z Rosji, opowiedział brytyjskiej telewizji, jak traktowano ukraińskich żołnierzy w niewoli.

Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem Wiadomości
Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem

Były szef NATO wraz z szefem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem opracowali dokument, który ma pozwolić Ukrainie liczyć na takie samo wsparcie ze strony USA, na jakiem może liczyć Izrael.

“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom Wiadomości
“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin w mocnych słowach zaatakował Niemcy ws. dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard. Zapowiedział, że czeka je taki sam los jak Tygrysy, które wykorzystywała armia niemiecka podczas II wojny światowej.

Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem” Wiadomości
Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem”

Zapadł wyrok skazujący Kazimierza Marcinkiewicza na pół roku ograniczenia wolności i wykonywanie prac społecznych. Co na to były premier?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe