Papież: Nie traćmy czułości dziecka i podążajmy za światłem gwiazdy

Papież Franciszek udzielił przedświątecznego wywiadu stacji Canale 5. W rozmowie podjęto m.in. temat wojny na Ukrainie, demografii, mundialu, reformy Kurii Rzymskiej i nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.
Papież Franciszek Papież: Nie traćmy czułości dziecka i podążajmy za światłem gwiazdy
Papież Franciszek / EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA

Mistyka zniszczenia

W wywiadzie dla telewizji Canale 5, Papież Franciszek nazwał wojnę mistyką zniszczenia. Dodał, że powinniśmy częściej płakać nad okrucieństwami, jakie niesie ona ze sobą. Wtedy może nastąpiłoby opamiętanie i powstrzymanie zabijania młodych ludzi, którzy giną, zanim zaczęli naprawdę żyć. Wojna jest trumfem ducha Kaina zabijającego z zazdrości, kierującego się własną korzyścią. Najgorszą reakcją na ludzkie nieszczęścia spowodowane przez wojnę jest odwrócenie wzroku, obojętność oraz umywanie rąk.

Ojciec Święty zauważył, że tegoroczne święta będą świętami wojny, która niesie śmierć i głód. Dlatego Papież wzywa do skromności w wydawaniu pieniędzy i nieudawania, że nic się wokół nie dzieje. Zaznaczył, że wszyscy pozostajemy grzesznikami, co wynika z naszej ludzkiej słabości, ale trzeba czuwać, aby z grzechu nie zsunąć się w zepsucie. Ponieważ wszelka korupcja powoduje gnicie duszy od środka.

Wyzwolenie od egoizmu do więzi

W kontekście zimy demograficznej, która mocno dotyka Włochy i wiele krajów w Europie, Papież zauważył, iż trzeba zmieniać mentalność oraz wyzwalać się z egoizmu, który dąży do wygody czy korzystania z życia. Dziecko nie może być uważane za zagrożenie, ponieważ stanowi błogosławieństwo, także z punku widzenia państwa. To dzieci będą pracować na emerytury obecnych dorosłych.

Franciszek zapytany o znaczenie sportu powiedział, że jest on źródłem szlachetności. Potrzeba jednak bezinteresowności i troski, aby nie utracił amatorskiego wymiaru. W kontekście Mundialu w Katarze zaznaczył, iż powodem największej radości powinna być czysta oraz dobra gra, a także tworzenie więzi przyjaźni. Wyraził nadzieję, że wydarzenie będzie trumfem ducha sportowego, który czyni ludzi szlachetniejszymi.

Odnowa i młodość

Mówiąc o reformie Kurii Rzymskiej, Ojciec Święty podkreślił znaczenie przejrzystości ekonomicznej oraz podtrzymywanie ducha misyjnego. Zaznaczył również, że tylko poprzez modlitwę można iść do przodu. Papież zapytany, czy udaje mu się utrzymywać młodość ducha odpowiedział, iż czuje się szczęśliwy, ponieważ, jak ma świadomość, Bóg mu towarzyszy i z pomocą Najwyższego może realizować swoje powołanie. Franciszek wie również, że jest grzesznikiem i co dwa tygodnie przystępuje do spowiedzi.

W święta Bożego Narodzenia Ojciec Święty pragnie zachęcić wszystkich do spojrzenia na Dzieciątko i na gwiazdę. Stanową one ich podstawowe przesłanie. Ważne jest, aby zachować czułość dziecka oraz podążać za światłem gwiazdy wskazującej właściwą drogę, którą należy podążać.

Krzysztof Ołdakowski SJ /vaticannews / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
78. lat temu sowieci wkroczyli do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau Wiadomości
78. lat temu sowieci wkroczyli do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau kojarzy się światu jako największe cmentarzysko i symbol eksterminacji europejskich Żydów, choć obóz powstał jako miejsce kaźni Polaków. To tutaj, w widłach rzek Wisły i Soły, z dala od berlińskich i paryskich kawiarenek, naziści postanowili utworzyć sztandarowy ośrodek niemieckiego terroru skierowanego przeciwko narodom Europy. 78 lat temu, bramę z cynicznym napisem „Arbeit macht frei” przekroczyli żołnierze 60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego. Tym samym oświęcimski kombinat śmierci został wyzwolony.

Zmasowany atak Rosji na Ukrainę. Podano liczbę zabitych Wiadomości
Zmasowany atak Rosji na Ukrainę. Podano liczbę zabitych

W ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskiego ataku z powietrza na terenie całej Ukrainy śmierć poniosło 11 osób – poinformowały ukraińskie służby.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polski dron Prometheus. Jedyny taki na świecie Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polski dron "Prometheus". Jedyny taki na świecie

Polacy stworzyli pierwszego cywilnego drona, którym można sterować zdalnie na odległość nawet międzykontynentalną!

Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Sejm zdecydował Wiadomości
Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Sejm zdecydował

Podczas czwartkowego posiedzenie Sejmu przyjęto nowelizację Kodeksu wyborczego. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Gwałciciel, który zmienił płeć, nie trafi do kobiecego więzienia. Premier Szkocji zabrała głos Wiadomości
Gwałciciel, który zmienił płeć, nie trafi do kobiecego więzienia. Premier Szkocji zabrała głos

Transseksualna osoba, która będąc mężczyzną zgwałciła dwie kobiety, po czym dokonała prawnej zmiany płci, nie będzie odsiadywać wyroku w kobiecym więzieniu – oświadczyła w czwartek szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon.

Kandydat na prezydenta Czech nie żyje? To fake news i robota hakerów Wiadomości
Kandydat na prezydenta Czech nie żyje? To fake news i robota hakerów

„Tak, żyję. Nigdy nie myślałem, że będę musiał to napisać w sieci” – przekazał w czwartek na Twitterze kandydat na prezydenta Czech generał Petr Pavel.

Zmiany w rachunkach za ciepło. Jest decyzja Sejmu Wiadomości
Zmiany w rachunkach za ciepło. Jest decyzja Sejmu

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy wprowadzającą mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. Teraz ustawa trafi do dalszych prac w Senacie.

To byłby hit! Takiego meczu reprezentacja Polski nie grała od dawna Wiadomości
To byłby hit! Takiego meczu reprezentacja Polski nie grała od dawna

Według informacji Interii władze PZPN przygotowują dużą niespodziankę. W czerwcu podopieczni Fernando Santosa mogą zmierzyć się z reprezentacją Niemiec – wynika z nieoficjalnych informacji serwisu Interia.

Media: Niemiecki potentat dostarczał ważny komponent Rosji Wiadomości
Media: Niemiecki potentat dostarczał ważny komponent Rosji

Z informacji niemieckich dziennikarzy wynika, że rosyjskie samoloty wykorzystywane w wojnie na Ukrainie miały być tankowane niemieckimi komponentami.

Jaką wersję czołgów Abrams dostanie Ukraina? Nieoficjalne informacje Wiadomości
Jaką wersję czołgów Abrams dostanie Ukraina? Nieoficjalne informacje

Ukraina otrzyma od USA nowszą wersję czołgów Abrams, w wersji M1A2 z ulepszoną optyką i systemem zarządzania polem walki – podał w czwartek portal Politico. Problemem może być jednak czas dostaw, bo fabryka Abramsów w Ohio jest zajęta wytwarzaniem pojazdów M1A2 dla Polski i Tajwanu.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe