„Solidarnościowi” członkowie ERZ apelują do polskich europarlamentarzystów o poparcie zmian w dyrektywie!

Mocnym akcentem kończą rok członkowie „Solidarności” działający jako przedstawiciele polskich pracowników w Europejskich Radach Zakładowych (ERZ) ustanowionych w korporacjach ponadnarodowych operujących w naszym kraju. Apel z życzeniami świątecznymi poniżej do pobrania!
grafika. P.Machnica „Solidarnościowi” członkowie ERZ apelują do polskich europarlamentarzystów o poparcie zmian w dyrektywie!
grafika. P.Machnica

Jak informowaliśmy tutaj jednym z tematów, którym obecnie zajmuje się Parlament Europejski, jest rewizja Dyrektywy o Europejskich Radach Zakładowych (2009/38/WE). Na styczniowej sesji plenarnej PE odbędzie się głosowanie nad skierowaniem wezwania do Komisji Europejskiej, aby podjęła inicjatywę legislacyjną w tej sprawie (zgodnie z prawem unijnym może to zrobić tylko Komisja).

Kwestia ta jest niezwykle istotna, szczególnie dla takich krajów jak Polska, gdzie wielu pracowników w różnych branżach pracuje dla firm ponadnarodowych a ich przedstawiciele na co dzień nie mają styczności z zarządem centralnym danej korporacji. Tę możliwość daje Europejska Rada Zakładowa. Jednakże dyrektywa wymaga poprawek, aby ERZ mogła być prawdziwym instrumentem wpływu pracowników  na działania ponadnarodowego pracodawcy. NSZZ „Solidarność” wyraził już jednoznaczną opinię w tej sprawie w kwietniu bieżącego roku zachęcając polskich europarlamentarzystów do włączenia się do tych działań.

– Sprawą kluczową jest przykładowo zapewnienie skutecznego i dotkliwego karania naruszeń prawa do informacji i konsultacji przez dyrekcję centralną danej korporacji – mówi Barbara Surdykowska, reprezentująca polskie organizacje w Komitecie Partycypacji Pracowniczej Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. –Trudno mi sobie wyobrazić, że odpowiedzialny polski polityk mógłby mieć coś przeciwko temu – dodaje ekspertka.

Obecnie grupa członków ERZ reprezentujących NSZZ „Solidarność” postanowiła wystosować apel połączony z życzeniami świątecznymi, do wszystkich polskich europarlamentarzystów niezależnie od ich przynależności partyjnej, aby poparli oni tak istotną dla polskiego świata pracy propozycję wzmocnienia ERZ i usprawnienia ich funkcjonowania. Apel ma formę foto wezwania, poniżej do pobrania!

Apel_z_życzeniami_światecznymi.pdf 

 

pp


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu Wiadomości
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu

Prezydent USA Joe Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę, choć dodał, że nie wie, w jakim terminie. Powiedział też, że USA nie przekażą Ukrainie samolotów F-16.

„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe