Bp Robert Chrząszcz: Przyjście Jezusa jest jak efekt motyla

- Małe rzeczy mogą być początkiem wielkich zmian – mówił bp Robert Chrząszcz do młodzieży z Ruchu Światło-Życie w czasie rorat w kościele św. Marka w Krakowie.
bp Robert Chrząszcz Bp Robert Chrząszcz: Przyjście Jezusa jest jak efekt motyla
bp Robert Chrząszcz / YT print screen/ArchidiecezjaKrakowska

Spotykać się z Bogiem

W czasie homilii bp Robert Chrząszcz odniósł się do fragmentu z Pieśni nad Pieśniami i zwrócił uwagę, że zażyłość relacji między oblubieńcem i oblubienicą widoczna jest w wielkim pragnieniu spotkania. – Ten stan pozwala pokonać wszelkie przeciwności, aby spotkać się z kochaną osobą – mówił krakowski biskup pomocniczy, zachęcając, by w ten sposób spojrzeć na to, co robi Bóg względem człowieka – „pokonuje wszelkie granice, by stać się jednym z nas”. – Bóg chce przybyć do nas. Chce być blisko nas. Ale czy w nas samych jest to pragnienie bliskości? – pytał zaznaczając, że realna otwartość na spotkanie z Bogiem wymaga wiele wyrzeczeń ze strony człowieka.

– W czasie, w jakim żyjemy, musimy odnaleźć przestrzeń dla Boga – mówił bp Robert Chrząszcz podkreślając, że jeśli się kogoś kocha, to robi się wszystko, żeby znaleźć dla niego czas. – Bóg chce, żeby ta relacja nabrała takiego sensu, że kiedy wychodzę z jednej Mszy św., to nie mogę się doczekać kolejnej, bo ciągle czuję bliskość, która mnie wypełnia, ubogaca i ożywia, która wszystkie inne działania podporządkowuje sobie, która wzywa mnie także do dzielenia – dodał, wskazując na przykład Maryi, która po zwiastowaniu z pośpiechem udała się do Elżbiety. Zauważył, że samo przyjście Jezusa do łona Maryi powoduje wiele ruchu, działania, emocji.

Efekt motyla

Biskup zwrócił uwagę na teorię Edwarda Lorenza z 1960 r. – tzw. efekt motyla, która w założeniu dotyczyła zjawisk meteorologicznych. Teoria zakłada, że nawet najmniejsze lokalne zdarzenia mogą wywołać globalne konsekwencje. Obrazowo przedstawia się to tak, że machanie skrzydeł motyla w jednej części świata może wywołać tornado w innej. – Przyjście Jezusa kwalifikuje się do tej teorii – mówił biskup zaznaczając, że narodziny Jezusa w Betlejem dla ówczesnego świata nie były czymś wyjątkowym, a sprawiły, że po dwóch tysiącach lat w kościele św. Marka w Krakowie młodzież oazowa gromadzi się na roratach.

Poziom relacji

Podsumowując, bp Robert Chrząszcz podkreślił, że Bóg kocha każdego człowieka indywidualnie, jakby był jedynym na ziemi. Zwrócił uwagę, że dzisiejsza liturgia Słowa weryfikuje też relację człowieka do Boga. – Czy pozwalamy, aby ta relacja nie była na poziomie zależności i strachu, ale na miłości i otwartości? – pytał.

Wskazał też, że małe rzeczy mogą być początkiem wielkich zmian. Zaznaczył, że poranna Msza św. roratnia może wywołać szereg zmian w jej uczestnikach czy ludziach, którzy żyją obok. – Pamiętajmy, że czas oddany Panu Bogu nigdy nie jest stracony. Tym bardziej nie może być stracony czas, który ofiarowujemy Panu Bogu prawie że w środku nocy – zażartował biskup.

pra / Kraków


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy uregulują pracę zdalną Wiadomości
Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy uregulują pracę zdalną

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek 30 stycznia na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.

Arkadiusz Mularczyk rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych. Tematem rozmów: reparacje Wiadomości
Arkadiusz Mularczyk rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych. Tematem rozmów: reparacje

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk rozpoczął w poniedziałek wizytę w Stanach Zjednoczonych. Podczas tygodniowej wizyty odbędzie rozmowy z przedstawicielami Departamentu Stanu, Kongresu i ONZ na temat reparacji wojennych oraz wojny na Ukrainie.

Poseł Konfederacji zaskoczył. Rozmowy koalicyjne z PiS? Niewykluczone Wiadomości
Poseł Konfederacji zaskoczył. "Rozmowy koalicyjne z PiS? Niewykluczone"

Robert Winnicki – poseł Konfederacji i prezes Ruchu Narodowego – poinformował w rozmowie na antenie Radia Plus, że możliwa jest koalicja Konfederacji z Prawem i Sprawiedliwością. – Niczego nie można wykluczyć – powiedział polityk. 

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe