"Podkopują fundamenty państwa". Nawalny o werbowaniu więźniów na wojnę na Ukrainie

Prokremlowski biznesmen Jewgienij Prigożyn, znany jako właściciel firmy wojskowej grupa Wagnera, werbował w mojej kolonii karnej więźniów, obiecując im wolność pod warunkiem półrocznego udziału w wojnie na Ukrainie - powiadomił w środę na Twitterze uwięziony rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny.
/ Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny / Evgeny Feldman / Novaya Gazeta, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

"Prigożyn przyleciał helikopterem. Wszyscy skazani zgromadzili się na stadionie wraz ze swoimi przełożonymi. (Szef wagnerowców) powiedział: +Sam odsiedziałem (w więzieniu) 10 lat. Wzywam was, abyście zostali moimi szturmowcami. Za pół roku każdego z was ułaskawię, macie pięć minut na zastanowienie się+. Następnie 80-90 osób poszło do budynku administracyjnego, aby zarejestrować się (na wojnę). Potem była druga fala rekrutacji" - poinformował Nawalny, powołując się na świadka spotkania z Prigożynem.

Wojna na Ukrainie

"To wszystko (w rosyjskich więzieniach) jest fikcją - te kłamstwa o pracy wychowawczej i reedukacji jako szansie na zwolnienie warunkowe. Na pstryknięcie palcem, dosłownie w ciągu 24 godzin, morderców i rabusiów z ogromnymi wyrokami wypuszcza nie sąd, ani nawet nie Putin, ale mały łysy człowiek, który przychodzi do więzień z opowieścią o tym, że sam odsiedział 10 lat" - zauważył opozycjonista.

Jak dodał, "wszyscy pułkownicy, podpułkownicy" i inni przedstawiciele rosyjskiego reżimu są zmuszeni do tego, by "stawać na baczność przed +wielkim watażką+, któremu brakuje do (właściwego) wizerunku tylko butelki mętnego bimbru w ręce".

W ocenie Nawalnego takie praktyki "podkopują fundamenty państwa", a społeczeństwo "będzie za to płacić cenę jeszcze przez długi czas". "Putin kazał Prigożynowi tworzyć szwadrony przestępców, w których rozbijają głowy młotami kowalskimi i urządzają publiczne egzekucje. A wszystko to w celu bezwstydnego wyrwania kawałka ziemi od sąsiedniego państwa. W Rosji niszczy się podstawy prawa w imię przyszłej porażki w haniebnej wojnie" - podkreślił więzień polityczny.

Nawalny został aresztowany w styczniu 2021 roku po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Zdaniem Nawalnego zamach na jego życie został zorganizowany przez rosyjskie służby specjalne.

W lutym 2021 roku sąd odwiesił wobec opozycjonisty dawny wyrok więzienia za rzekome defraudacje finansowe. W marcu 2022 roku Nawalny usłyszał kolejny wyrok - dziewięć lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze na podstawie oskarżeń o defraudację i obrazę sądu. 31 maja polityk został oskarżony w następnej sprawie, dotyczącej "tworzenia organizacji ekstremistycznej", natomiast w październiku do listy zarzutów dodano m.in. "promowanie terroryzmu" i "rehabilitację nazizmu". W ocenie prawników Nawalnego opozycjoniście może grozić nawet do 30 lat więzienia.

Prigożyn, biznesmen blisko związany z Władimirem Putinem, który zasłynął m.in. jako właściciel firmy dostarczającej catering na Kreml, a także nieformalny zarządca i patron tzw. farm trolli oraz najemników z grupy Wagnera.

We wrześniu w sieciach społecznościowych i w mediach pojawiły się nagrania, na których widać, jak Prigożyn agituje więźniów w koloniach karnych do walki na Ukrainie. Media uznały, że te "przecieki" musiały być uzgodnione z Prigożynem. Według niektórych opinii to "ujawnienie się" może świadczyć o tym, że opiekun wagnerowców ma ambicje polityczne.

W młodości Prigożyn odbywał karę więzienia za kradzieże i rozboje


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Chiński balon szpiegowski namierzony nad terytorium USA. Biden zabrał głos Wiadomości
Chiński balon szpiegowski namierzony nad terytorium USA. Biden zabrał głos

Prezydent USA Joe Biden powiedział w sobotę, że władze "zajmą się" chińskim balonem szpiegowskim, który został namierzony podczas lotu nad terytorium Stanów Zjednoczonych.

Pożar w elektrowni w Odessie. Ukraina zwraca się z prośbą do Turcji Wiadomości
Pożar w elektrowni w Odessie. Ukraina zwraca się z prośbą do Turcji

W Odessie na południu Ukrainy doszło do poważnego pożaru elektrowni. Według informacji podanych przez media, w wyniku zdarzenia pozbawionych prądu jest około pół miliona mieszkańców.Duży sukces. Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację Wiadomości
"Duży sukces". Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację

Niemiecki koncern Siemens będzie sprzedawał pociągi tureckim kolejom, a warunkiem było podpisanie deklaracji związanej z bojkotem Izraela – informuje w piątek portal dziennika telewizyjnego Tagesschau, powołując się na ustalenia stacji SWR.

Beata Szydło: Wojna nie może odbywać się kosztem polskich obywateli Wiadomości
Beata Szydło: Wojna nie może odbywać się kosztem polskich obywateli

W tej chwili u władzy w Polsce ludzie odpowiedzialni, którzy rozumieją, że ta wojna nie może się też odbywać kosztem polskich obywateli – mówiła dziś w Staszowie była premier Beata Szydło.

Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium Wiadomości
Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium

Sobotni konkurs indywidualny w niemieckim Willingen wygrał norweski skoczek Halvor Egner Granerud. Drugie miejsce na podium przypadło Słoweńcowi Anze Laniskowi, zaś trzecie miejsce zajął Polak - Dawid Kubacki.

Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN Wiadomości
Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN

Władze TVN podjęły decyzję, która może być źle przyjęta przez fanów „Projektu Lady”.

Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu Wiadomości
Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak nie składał kwiatów ani nie klękał przed flagą UPA; złożył wiązankę pod ścianą poległych w Kijowie, w miejscu, w którym hołd składają wszystkie zagraniczne delegacje - przekazało w sobotę MON. Jak zaznaczono, flaga UPA znajdowała się w sąsiedniej części muru.

„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN

Po raz kolejny na instagramowym koncie „Dzień dobry TVN” zawrzało. Wszystko za sprawą zdjęcia z Małgorzatą Rozenek.

„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane Wiadomości
„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane

Europejski import rosyjskiego gazu skroplonego wzrósł w ubiegłym roku o 36 procent - informuje belgijski dziennik „Le Soir”, powołując się na organizację ekologiczną Greenpeace.

Niemieckie media ws. Leopardów: Wina spadnie znów na Berlin Wiadomości
Niemieckie media ws. Leopardów: "Wina spadnie znów na Berlin"

Z informacji niemieckich mediów wynika, że państwa NATO mają zwlekać z potwierdzeniem udziału w procedurze tworzenia batalionów pancernych dla Ukrainy.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe