Małopolska Solidarność z pomocą humanitarną na Ukrainie

W dniach 3–6 grudnia 2022 r. szef Małopolskiej Solidarności, Adam Lach brał udział w wyjeździe z pomocą humanitarną do Kamieńca Podolskiego. Wyjazdowi przewodniczył kol. Józef Gadek, który od dłuższego czasu wspiera różne działania mające na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego części dawnych Kresów I Rzeczypospolitej.
 Małopolska Solidarność z pomocą humanitarną na Ukrainie
/ fot. Region Małopolski NSZZ "Solidarność"

Podczas pobytu zorganizowano, wraz z Siostrami Urszulankami Serca Jezusa Konającego, Mikołaja dla dzieci – wychowanków tego Zgromadzenia. Następnego Mikołaja, przy pomocy ks. proboszcza Romana Twaroga zorganizowano w katedrze pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

"Ksiądz Roman Twaróg jest wyjątkową osobą, dbającą o podtrzymywanie polskości na Podolu oraz reewangelizację części dawnych Kresów I Rzeczypospolitej. Dzięki jego staraniom dawny blask odzyskały kościoły w Żwańcu, Zinkowcach i w Okopach Świętej Trójcy. Jego największą zasługą jest przywracanie świetności kamienieckiej katedrze , w której w latach 1945 – 1989 funkcjonowało sowieckie Muzeum Religi i Ateizmu. Obecnie ksiądz Roman prowadzi prace remontowo-budowlane przy dawnym klasztorze Panien Dominikanek na Starym Mieście w Kamieńcu Podolskim" – czytamy na stronie Regionu Małopolskiego.

4 grudnia związkowcy gościli u bpa Leona Dubrawskiego, również osoby szczególnie zasłużonej dla dbania o ślady polskości na tych ziemiach. Wizyta była okazją do wymiany informacji oraz śpiewu pieśni i kolęd.

Przewodniczący Adam Lach wręczył biskupowi Dubrawskiemu Medal 40-lecia „Solidarności”.

– 5 grudnia udaliśmy się do szkoły w Słobódce, w okręgu chmielnickim, gdzie zorganizowano Mikołaja dla dzieci uczących się w tej szkole. Z pewnością atmosfera tego wydarzenia i gościnność miejscowej ludności, pozostaną w mym sercu na długo. Szczególnie pragnę podziękować za gościnność siostrze Natalii Czerkis USJKwraz z siostrami Urszulankami z Kamieńca Podolskiego , ks. proboszczowi Romanowi Twarogowi, ks. biskupowi Leonowi Dubrawskiemu, dyrektorce szkoły  w Słobódce, niezmordowanej Fiktorii Guynitskiej. Największe jednak podziękowania kieruję do wszystkich dobroczyńców za wsparcie materialne całego przedsięwzięcia i tej wyprawy. Dzięki takim ludziom mogliśmy zobaczyć ogromna radość dzieci i dorosłych żyjących od blisko roku w atmosferze zagrożenia i wojny – napisał szef Małopolskiej "S".


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kolejna strzelanina w Kalifornii. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Kolejna strzelanina w Kalifornii. Są ofiary śmiertelne

Co najmniej trzy osoby zginęły wczesnym rankiem w sobotę, a cztery inne zostały ranne w strzelaninie w Kalifornii.

Wszystko zaczęło się, gdy mój ojciec zostawił nas... Trudne wyznanie Anny Lewandowskiej Wiadomości
"Wszystko zaczęło się, gdy mój ojciec zostawił nas..." Trudne wyznanie Anny Lewandowskiej

Anna Lewandowska udzieliła wywiadu hiszpańskiemu dziennikowi "Mundo Deportivo". W rozmowie mówiła m.in. o bolesnych doświadczeniach z przeszłości i życiu w Barcelonie.

Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego Wiadomości
Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Czechach przekonująco wygrał emerytowany generał Petr Pavel; po przeliczeniu 98 proc. głosowało na niego 57,95 proc. wyborców, na Andrieja Babisza, 42,04 proc., informuje CTK.

Chwile grozy podczas urodzin. Włosy znanej prowadzącej Pytanie na śniadanie zaczęły płonąć [WIDEO] Wiadomości
Chwile grozy podczas urodzin. Włosy znanej prowadzącej "Pytanie na śniadanie" zaczęły płonąć [WIDEO]

Małgorzata Tomaszewska obchodzi dziś 34 urodziny. Prowadząca pytanie na śniadanie dodała na Instagramie poruszający filmik, na którym synek składa jej życzenia. Nagle doszło do groźnej sytuacji.

Nieoficjalnie: Oto nowy prezydent Czech Wiadomości
Nieoficjalnie: Oto nowy prezydent Czech

Po przeliczeniu głosów z ponad 85 procent obwodów wyborczych były dowódca czeskiej armii i były szef Komitetu Wojskowego NATO Petr Pavel otrzymał blisko 57 proc. głosów. Na byłego premiera Andreja Babisza, jednego z najbogatszych Czechów, padło 43 proc. głosów.

Są dokładne sumy. Tyle zarobili polscy tenisiści podczas Australian Open Wiadomości
Są dokładne sumy. Tyle zarobili polscy tenisiści podczas Australian Open

Z puli nagród 76,5 mln dolarów australijskich w Australian Open polskim tenisistom przypadło 1 860 650, czyli ok. 5,7 mln złotych. Nieco ponad połowa tej kwoty - 940 tys. dol. (2,9 mln zł) - trafiła do Magdy Linette, która w rywalizacji singlistek dotarła do półfinału.

Burza po wpisie dziennikarki TVP. Wydano oświadczenie Wiadomości
Burza po wpisie dziennikarki TVP. Wydano oświadczenie

„Spółka jest oburzona tweetem Magdaleny Wolińskiej-Riedi, w którym dziennikarka uznaje Polaków za rusofobów i germanofobów” – poinformowano w komunikacie Telewizji Polskiej.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja króla Karola III może rozpętać prawdziwą burzę Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja króla Karola III może rozpętać prawdziwą burzę

Nie milkną liczne komentarze po premierze książki księcia Harry'ego. Na czołówki brytyjskich mediów, jak bumerang powraca głośny temat. Decyzja króla Karol III w tej sprawie może wstrząsnąć światowymi mediami.

Szef MON: Tworzymy nowe brygady WOT, celem co najmniej 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej Wiadomości
Szef MON: Tworzymy nowe brygady WOT, celem co najmniej 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej

Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej - na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu czy Mazowszu. Celem jest wojsko liczące co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tys. żołnierzy WOT. Teraz jest 164 tys. żołnierzy różnych formacji - powiedział w Lublinie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Były zastępca Gowina z zarzutami Wiadomości
Były zastępca Gowina z zarzutami

Jak informuje red. Marcin Dobski na łamach portalu Salon24.pl Robert A., były wiceprezes partii Jarosława Gowina i doradca byłego wicepremiera, usłyszał zarzuty. "Dotyczą wymuszenia zwrotu wierzytelności i zmuszenia do określonego zachowania" - powiedziała dla serwisu prok. Iwona Śmigielska-Kowalska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Płocku.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe